Trifaze motoru duraklamalı çalıştırma

Başlatan sessiz_roman, 15 Ağustos 2022, 23:06:15

sessiz_roman

Arkadaşlar hepinize selam ve iyi akşamlar. Başlıktan pek bir şey anlamamış olabilirsiniz hemen özet geçeyim. Elimde altivar atv12 motor sürücü ve bir adet de motor var. Ben bu sürücü ile motoru normal olarak çalıştırıyorum.  Ancak benim isteğim şöyle çalışması.

Motor normal olarak çalışırken motorun ucundaki dişli  limit  switche basinca 3 sn duracak ve tekrar calismaya başlayacak. Yani her tur switche dokundugu anda 3 sn bekleyecek. Böyle bir şey bu sürücü ile mümkün müdür acaba.
Çok tesekkurler

sessiz_roman

forsa1975

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 15 Ağustos 2022, 23:06:15Motor normal olarak çalışırken motorun ucundaki dişli  limit  switche basinca 3 sn duracak ve tekrar calismaya başlayacak

Diğer yöne mi dönecek ? Limitten sonra aynı yöne mi dönecek? Bazı sürücülerin içinde ladder ile PLC gibi komutlar yazılabiliyor. ATV12 de görmedim. Oraya bir zaman rölesi koysan işi halledersin diye düşünüyorum.

tekniker_murat

Atv12 schneider in en eski sayılabilecek sürücülerinden birisidir...

Dolayısı ile o şekilde komut verme olasılığınız yoktur. Ancak @forsa1975 hocamın da dediği gibi en basit yolla bir zaman rölesi koyarak işi çözebilirsiniz.

Limit switch e dokunduğu anda küt diye aniden durmasını istiyorsunuz, Bunun için ise yavaşlama rampasını minimum saniyeye hatta sıfır a düşürmeniz gerekir. Sürücü ayarlarından durma yöntemi ayarını rampalı duruş a ayarlamanız gerekir.

Bunları yaparken motorunuzun gücü eğer yüksek ise sürücüye fren direnci takmanız gerekir. Siz sadece motorun çalışacağı şekil hakkında bilgi vermişsiniz motorun gücü yüksekse fren direnci de ister.
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

Mr.Thinking

Kontrol tipiniz 2 telli ileri ve geri mi yoksa 3 telli durdurma-ileri ve geri mi? Eğer 2 telli ileri ve geri ise, bunu 3 telli "durdurmalı" olarak ayarlamalısınız.  Önce  "tCC" parametresinden bunu belirlemeniz lazım.

Sonra kullanacağınız sınır switchinin normalde kapalı kontak olan NC ucunu, durdurma ucuna (LI1) diğer "C " ucunuda +24 e bağlamanız gerek.
Sınır switch basıldığında motorun ani durması için mekanik bir fren kullanmalısınız. mekanik frenin kontaktör beslemesinide bu sınır switchinin normalde açığına "NO" bağlamalısınız.
Fakat 3 saniye geçip tekrar çalışması için switchin eski konumuna dönmüş olması gerekli. bunu ayarlamanız çok zor. Ya elle müdahale edeceksiniz yada motorun durma zamanını switchin tekrar eski konumunu alması için uzatacaksınız. Bu da mekanik fren ile imkansız. Bunun için fren direnci kullanmalısınız. Ama bu bir çok tehlike içerir.
Durdurma yöntemleri için aşağıdaki datasheetin 65. syafasından sonrasını 69 a kadar okuyunuz.
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=User+guide&p_File_Name=ATV12_User_Manual_TR.pdf&p_Doc_Ref=ATV12-Kullanma-K%C4%B1lavuzu-TR
En iyisi bir devre tasarlatmanız ve bu devre ile switchin o anki durumunu, invertörü ve mekanik fren çalışmasını kontrol etmelisiniz.

ego=1/Knowledge

sessiz_roman

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim olayı daha önce görmediğim bir biçimde çözdüm, arabada giderken aniden aklima geldi uyguladım istediğim gibi çalışıyor. Öncelikle motorun hizini ayarlayan bir tane pot vardi, ben ekstra bir tane daha pot ekledim sisteme, şimdi limit switchin 1 nolu bacağını sürücünün analog girişine bağladım sonra limit switchin 3 nolu bacağını ilk potun orta bacagina bağladım, limit switchin 2 nolu bacağını da ikinci potun orta bacagina bagladim. Yani potlardan gelen hız bilgisini limit switch ile sürücüye yönlendiriyorum. İkinci potuda sifir konumuna yaklastirdim, switche basıldığı anda motor durma hizina çok yakın bir şekilde dönüyor ve 3 sn sonra switchden kurtuluyor, kurtulunca ilk potun hiz bilgisi surucuye yönlendirildigi icin nirmal hizinda donmeye başlıyor.
Döngü bu şekilde devam ediyor. Kisacasi bir pot ile işimi hallettim. Herkese hayırlı geceler

muhendisbey

Switch yaşlandıkça mevcut şekilde çalışmayabilir. Çünkü sürekli çalışmada hem yaylanma durumu, hem de kontak korozyonu etkileri hissedilir olacaktır. İşin büyüklüğünü bilmiyorum fakat ufak bir akıllı röle kullanırsanız daha uygun bir çözüm olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.