4S3P BMS li 18650 pil nasıl şarj edilmelidir?

Başlatan sigmoid, 16 Ağustos 2022, 21:06:16

sigmoid

önce 3'er adet 18650 piller paralel bağlanıp 4 seri oluşturulmuştur. Devreye piyasada satılan 50TL'lik 4S 40A BMS kart alıp taktım. İlk defa böyle bir pil grubu oluşturduğumdan öncelikle bilen arkadaşlara danışmak istedim. Şimdi direk 16,8 volt 3A akım vererek şarj mı edeyim yoksa güç kaynağında akım sınırı olmasına gerek yok mu? BMS şarj akımını da sınırlayabilir mi? herkese iyi çalışmalar.

serkan_48

Piyasadaki bms ler akim sinirlamiyor. Sadece hucre gerilimlerini takip ediyor.

4 x 4.2 16.8 volt ideal sarj gerilimi. 3 amperde normal. Güç kaynağından akim sinirlamaniz gerekiyor.

Turkiyedeki satıcılar bms leri sarj kontrol diye satıyorlar yada cinden aldıkları sayfadan kopyala yapıştır usulü açıklamaları satış sayfalarına koyuyorlar.

Deneme şansınız olursa bms üzerinden sarj edip sarji maksimum pil gerilimine ulaşınca sarji kesip kesmedigini kontrol edermisiniz? Hucre gerilimlerini kontrol ediyormu bunuda denemek faydalı olur.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

Sozuak

Yuunus

3s olanindan bende kullandim lakin soyle birsey farkettim, eger hucreler dengesiz ise mesela 1.pil 3,2V ile sarja baslayip 2. ve 3. pil 3,8V ta sarja baslasin diyelim, 2. ve 3. pil 1. den once sarj olacak haliyle ama asil problem 2. ve 3. pillerin uclarindaki hucre gerilimlerini olctum 4,3V oldugu halde hala voltaji filan kesmedi sarj akimini biraz daha artirmama ragmen hala sarji kesmedi ve devam etseydim hucre bozulacakti muhtemelen, diyebilirsiniz ki bu senaryo nasil olusacak, ben hucreleri sagdan soldan toplayip degerlendireyim dedim o yuzden ama calisirkende bu senaryo olusabilir, sahsen BMS den beklentiim hucre gerilimlerini goz onunde bulundurarak sarj kesme veya balans ayari yapmasiydi ama sanirim BMS pil geriliminin toplamini(3S) degerlendiriyor, bende cozumu hucreleri tek tek tam sarj edip sonra birlestirdim, belkide ben bu BMS lerden cok fazla beklenti icerisine girmisde olabilir.

serkan_48

Alıntı yapılan: Yuunus - 17 Ağustos 2022, 01:28:263s olanindan bende kullandim lakin soyle birsey farkettim, eger hucreler dengesiz ise mesela 1.pil 3,2V ile sarja baslayip 2. ve 3. pil 3,8V ta sarja baslasin diyelim, 2. ve 3. pil 1. den once sarj olacak haliyle ama asil problem 2. ve 3. pillerin uclarindaki hucre gerilimlerini olctum 4,3V oldugu halde hala voltaji filan kesmedi sarj akimini biraz daha artirmama ragmen hala sarji kesmedi ve devam etseydim hucre bozulacakti muhtemelen, diyebilirsiniz ki bu senaryo nasil olusacak, ben hucreleri sagdan soldan toplayip degerlendireyim dedim o yuzden ama calisirkende bu senaryo olusabilir, sahsen BMS den beklentiim hucre gerilimlerini goz onunde bulundurarak sarj kesme veya balans ayari yapmasiydi ama sanirim BMS pil geriliminin toplamini(3S) degerlendiriyor, bende cozumu hucreleri tek tek tam sarj edip sonra birlestirdim, belkide ben bu BMS lerden cok fazla beklenti icerisine girmisde olabilir.

Bende aynı beklentiye girmiştim. Adi üzerinde battery management system ama bu bms ler ne tek tek hucre gerilimlerine bakıyor nede sarj dolunca kesiyor. Bu piyasadaki bms ler sadece pil gerilimlerini deşarj ederken minimum değerin altına inmesini engelliyorlar. O kadar.

Belki daha akıllı bms ler vardır bana denk gelmedi.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

ankyra

Bu modüllerin balanslı versiyonları var. Ayrıca belirtiliyor satarken. Kanımca onlar iş görecektir.

digi_micro

BMS ler tek tek hücre akımını kesmez. Örneğin hücre 4.2V a ulaşınca bu hücreye paralel bir direnç bağlayarak direnç değerine göre deşarj yapar. Bu esnada diğer hücreler dolmaya devam eder. Şarj akımı büyük olursa deşarj işe yaramaz hücre voltajı yükselmeye devam eder. Toplam hücre voltajı istenilen değere ulaşınca (hücre sayısı x 4.2) şarj akımı kesilir. Ayrıca BMS hücrelerin boşalmasını kontrol ederek tehlikeli voltajın (2.7V) altına düşmesini engellemek için batarya bağlantısını keserek korumaya alır. Not: Batarya türüne ve üreticilere göre bataryanın çalışma aralığı farklılık gösterebilir(minimum 2.5-2.7V maksimum 4.1-4.35V)

Epsilon

Bu arkadaş pillerle ilgili bir firmanın ARGE sinde çalışan bilgili birisi.
Konuyla ilgili videosu (Kanalında başka BMS videolarıda var )

sigmoid

@Epsilon

Teşekkür ederim. kanal güzelmiş. Daha önce neden keşfetmemişim.