Uyduruk Step Down Regulator

Başlatan sezgin05, 26 Ağustos 2022, 15:24:01

sezgin05

Arkadaşlar aşağıdaki standart TL431+PC817 SMPS devresinden esinlenerek uydurma bir StepDown devresi yaptım. Şaşırtıcı derecede stable çalışan bu devre 24 volt giriş te 5volt 4.5 amper çıkışta oldukça stable çalışmaktadır. Özellikle N-MOS Gate kısmında geliştirmeye açık bir devre olarak işinize yarayabilir.

power20

Step down değil de lineer regülatöre benzettim.

Anahtarlama özelliği yok sanırım. Çok ısınacaktır. Böyle olacaksa Optoyu ve bobini  de kaldırabiliriz.

"irfz44n regulator tl431" diye görsellerde arayınız

asma

Diyot , bobinle mos arasında olsaydı daha güzel olurdu.  ;)
Neden linear olsun ki. TL431 deki yüksek kazançlı hata amplifikatörü komparatör olarak çalışır. Döngüyü sağlayan elemanların gecikme süresi max. freakans , L C ise min frekans için sınır olur. Geniş bir aralıkta uygun bobin seçimi ile sürekli on/off çalışır. Min. yük ne olur bilemedim ama çıkış akımı da geniş aralıkta sağlıklı çalışmaya müsait gibi.
Hele sabit giriş gerilimi ve sabit yük ile güzel çalışır.
Kolay gelsin.

ilyas KAYA

Piayasada led adaptör olarak  var bu. Kasaya yaymislar bide malzemeleri 😆 10 dolara 24v 15a satıyorlar. Sordum sorun çıkarmıyor diyorlar ama motor filan çalıştırmaz.

sezgin05

Devre step down olarak 21khz civarı çalışıyor.

sezgin05

Alıntı yapılan: Kılıç - 26 Ağustos 2022, 15:56:21Step down değil de lineer regülatöre benzettim.

Anahtarlama özelliği yok sanırım. Çok ısınacaktır. Böyle olacaksa Optoyu ve bobini  de kaldırabiliriz.

"irfz44n regulator tl431" diye görsellerde arayınız
Bu devrede step down çalışır ama N kanal MOS u High tarafda sürmek için ikinci bir kaynak kullanılmış. Çok akıllıca değil bence

asma

Alıntı yapılan: sezgin05 - 27 Ağustos 2022, 01:30:32Bu devrede step down çalışır ama N kanal MOS u High tarafda sürmek için ikinci bir kaynak kullanılmış. Çok akıllıca değil bence
Devre şeması çalışma mantığını göstermek için çizilmiş , uygulama şeması farklı.
İlave kaynak gerekmediği için de gayet akıllıca bir LDO
https://myelectrons.com/mosfet-tl431-ldo-linear-voltage-regulator/

Benzer örnekleri PC güç kaynaklarında kullanılır. Zaten 5V ve 12V mevcuttur , 5V hattından 3V3 oluşturmak için pozitif hatta N mos kullanırsın. Güç 5V hattından , kontrol voltajı 12V tan sağlanır.

Kolay gelsin.

Epsilon

@sezgin05
Alttaki şemada 220 ohm un solundaki,  hızlı bir diyotu ,en altta en sağdaki sembolde yükü ifade ediyor galiba.

JOKERAS

Alıntı yapılan: sezgin05 - 26 Ağustos 2022, 15:24:01(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu devre Smps Devresi.Bir tarihte bir arkadaş benzer bir devre sormuştu.
Hatırladığım kadarıyla O devrede bir iki adet Bc tipi Transistör vardı.

Yükün oluşturduğu Fark, Bobin üzerinde Görünür.Anahtarlama zamanı Bobin Enerjisinin
Boşalma durumuna göre değişir.
Bence Burada en önemli unsur Fet'in içindeki Body diyotu.Bu Bariyer-Şotki diyotu görevi görüyor.

Eski ustalar bilir.Eskiden Osilatör devreleri Lojik yapılardan ziyade
Bobin ile yapılırdı.Yukarıdaki Şema bir Osilatör devresi.
Kapalı döngü bir düzenekte Döngüyü sağlayan Elemanların birini söküp araya Yükü bağlarsak
ne olur?Yük değiştikçe Anahtarlama zamanı değişmiş olur.Bir nevi Self osilatör yapısı.

Özellikle Smps devrelerinin en önemli noktası Stabilizasyon.
Devrede TL431 kullanılmasının sebebi Devrede Opto kullanılıyor olmasındandır diye düşünüyorum.

asma

Alıntı yapılan: Epsilon - 27 Ağustos 2022, 10:53:54@sezgin05
Alttaki şemada 220 ohm un solundaki,  hızlı bir diyotu ,en altta en sağdaki sembolde yükü ifade ediyor galiba.

Şemada negatif hat kontrol ediliyor , pozitif hat girdiği gibi çıkıyor. GND isimlendirmesi , Vout ifadeleri yanıltıcı oluyor. Bir gariplik var gibi  :D
220 ohm un yanındaki hızlı diyot ve yeri bence yanlış. En alt sağda bobin kullanılmış.
Devrenin çıkış uçları da çok net değil , GND ile Vout akla geliyor. 470/35 in iki ucu çıkış potansiyelidir.

sezgin05

Çizimde ve uygulamada herhangi bir hata yoktur. Bu haliyle çalışıyor zaten. GND tetikleme yapılmasının  sebebi kolay bulunabilen NMOS kullanmak için. 220ohm yük, diyot shotky. VCC ortak GND ayrik

Erol YILMAZ

valla uyduruk fln demeyelim.
ne sanatlar var, kullanılmış diş fırçasıyla yapılan :)

Adam çöpten malzeme ile yapmış mı yapmış, satmış mı satmış,,,
Belli ki iyi kötü spek te sağlamış.
keşke bizim de böyle uyduruk fikirlerimiz ve uygulamalarımız olsa.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 29 Ağustos 2022, 17:31:06valla uyduruk fln demeyelim.
ne sanatlar var, kullanılmış diş fırçasıyla yapılan :)

Adam çöpten malzeme ile yapmış mı yapmış, satmış mı satmış,,,
Belli ki iyi kötü spek te sağlamış.
keşke bizim de böyle uyduruk fikirlerimiz ve uygulamalarımız olsa.

Valla öyle. Bence mesele karmaşık yapmak değil sade yapmaktır
 Sade yapmak ise gerçek bir sanattır   mühendisliktir.

sezgin05

Devreye ilk enerji veridiğinde 470 ohm üzerinden MOSFET iletime geçer. Çıkıştaki voltaj set değerine ulaştığında TL431 iletime geçer ve OPTO yu iletime geçirir. Opto çıkışındaki transistör MOSFET i susturur ve bu döngü devam eder.Eğer N Kanal MOS kullanmasaydım Opto ya gerek kalmazdı.

Epsilon

@sezgin05 Drain ayağındaki komponent nedir hocam (I am newbea  :) )