TL 082CP simetrik besleme

Başlatan hdyk35, 27 Ağustos 2022, 13:52:39

hdyk35

Arkadaşlar elimde TL082CP opamp entegresi ile havya thermeocuplerinden gelen voltajı yükseltmeye çalışıyorum. Eksi besleme 4 ve 8 bacakları resimde olduğu gibi toprağa verince çıkış alamadım. Arduıno sıcaklık ölçemedi. Sıcaklık 526 dereceye sabitliyor :D Sanırım eksi besleme yapamadığım için opamp çalışmıadı :( Eksi besleme yapmanın basit yolları varmıdır. 555 entegresi şartmı? Evirmeyen güç için eksi besleme şart mı ? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygılar...

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Emou

Datasheet'de direkt single supply ile çalıştığı ilk sayfalarda yazmıyor ancak single supply uygulamalarında 36V geçilmemeli diye bir ibare var. Pek bilemedim.

Bence hocam hiç negatif besleme almaya çalışmayın. Gereksiz anahtarlama yapan entegre kullanmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Onun yerine single supply çalışabilen güzel bir Opamp arayın derim ben.

Sozuak

Bir yere 2-3 wattlik bir trafo da yerlestirip oradan besleyebilirsiniz

hdyk35

Alıntı yapılan: Emou - 27 Ağustos 2022, 19:50:16Datasheet'de direkt single supply ile çalıştığı ilk sayfalarda yazmıyor ancak single supply uygulamalarında 36V geçilmemeli diye bir ibare var. Pek bilemedim.

Bence hocam hiç negatif besleme almaya çalışmayın. Gereksiz anahtarlama yapan entegre kullanmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Onun yerine single supply çalışabilen güzel bir Opamp arayın derim ben.
ICL7660 ile uğraşmayayım mı ?

asma

Alıntı yapılan: hdyk35 - 27 Ağustos 2022, 13:52:39Arkadaşlar elimde TL082CP opamp entegresi ile havya thermeocuplerinden gelen voltajı yükseltmeye çalışıyorum. Eksi besleme 4 ve 8 bacakları resimde olduğu gibi toprağa verince çıkış alamadım. Arduıno sıcaklık ölçemedi. Sıcaklık 526 dereceye sabitliyor :D Sanırım eksi besleme yapamadığım için opamp çalışmıadı :( Eksi besleme yapmanın basit yolları varmıdır. 555 entegresi şartmı? Evirmeyen güç için eksi besleme şart mı ? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygılar...

Resimde 4 ve 8 toprağa verilmemiş. Umarım resimdeki gibi yapmışsındır.
Sıcaklığın 526 derece ölçülmesi çıkış voltajının 5 volta yakın olduğu durumu mu gösteriyor. Giriş ve çıkışta voltaj ölçtünüz mü? Kazancı 1 e kadar indirmeyi denediniz mi?
7660 veya 555 elinizde varsa uğraşın. Sorun için birden fazla çözüm olabilir. tl082 doğru seçim olmayabilir , rail to rail opamp veya enstruman amfisi şeklinde bir dizayn gerekebilir. Arduinonun bir dijital çıkışını negatif gerilim elde etmek için kullanabilirsin. 7660 kullanmaktan daha ucuz bir sürü yol bulabilirsin.

Sonuca ulaşınca sade/ucuz/güvenilir/az yer kaplayan bir devren olur. Tabi hepsi bir arada olmaz.  ;)

Kolay gelsin.

Erol YILMAZ

Sıcaklığı analog bir değer olarak mcu ya girmeden önce ölçü aleti ile doğrulamak lazım.

hdyk35

Hocam değerler hazır projeden alındı ben ölçmedim. Kalibrasyon cihazım yok. Youtu.be de proje videosunu izleyerek hazırladım devreyi. Sıcaklığı ölçebilsem devre muhtemelen çalışacaktır. Forumlarda örnek devreleri inceliyorum. Isı kontrollü beslemeye çalıştığım havya Atten 9100.

hdyk35

Arkadaşlar 7660 ile negatif gerilim verdim opamp a yine sıcaklık ölçemiyor. Thermocouple voltajı 0.9 V gösteriyor. Opamp çıkışı 4.4v. Miliovolt okumam gerekirken volt değeri okuyorum. Son hamlem opampı değiştiricem. Oda olmazsa Lm358 ile deneyeceğim. 0.9v thermocouple akımı mı olur. Devre dışında 1 mili volt veriyor thermocouple. Diğer havya ile sıcaklık artırımında voltajı yükseliyor. Thermocouple bozuk olmasa gerek. Düşüncelerinizi bekliyorum :(

ustura

Burada
OP07 ile +5V tek kaynak besleme kullanan bir T/C yükselteci var, basit bir arama ile daha onlarca benzeri bulunabiliyor... birazcık daha araştırsanız kendinize de eziyet etmemiş olursunuz  :)

hdyk35

Alıntı yapılan: ustura - 01 Eylül 2022, 20:37:20Burada (Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
OP07 ile +5V tek kaynak besleme kullanan bir T/C yükselteci var, basit bir arama ile daha onlarca benzeri bulunabiliyor... birazcık daha araştırsanız kendinize de eziyet etmemiş olursunuz  :)
Hocam eziyet olma meselesi değil. Yukarıda şemasını verdiğim devreyi çizen adam, nasıl çalıştırıyor devreyi onu çözemedim. Youtu.be da hot tweezers ismiyle videosu var. Nerde hata yapıyorum anlamadım :(