İki voltaj için çarpma işlemi?

Başlatan Endorfin35+, 31 Ağustos 2022, 21:29:33

Endorfin35+

Digital elektronik kullanmadan analog olarak iki ayrı girişteki voltaj seviyesinin çarpımını çıkış olarak almak mümkün mü? 2v x 5v = 10v çıkış olacak. Biraz kafa yordum ama bir çözüm bulamadım.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Tagli

Uzun zaman önce bu soruya ben de kafa yormuştum. İlginç bir şekilde ben de insanlara bunu örnek verirken hep 2 x 5 = 10 sayılarını kullandım :o

Devre şemaları ezberimde yok ama mantığı bildikten sonra internette bulunabilir. İşin sırrı iki gerilimin logaritmasını almakta. Sonrasında logaritması alınan iki sinyal normal bir şekilde toplanacak. Son olarak da bu toplanmış sinyalin ters logaritması alınacak.

Ekleme: Çipi bile varmış: AD538. Fiyatına hiç bakma ama, dehşete düşersin...

Ekleme 2: Yukarıda linkini verdiğim çip sanırım fazla antik imiş. Anlaşılan AD633 gibi daha ekonomik ve stoğu bulunan ürünler de var.
Gökçe Tağlıoğlu

mehmet

Bu ideal opamp. Rail-to-rail opamlar ciddi
pahalı. Uygun ofset değerleri ile uygun
fiyatlı opampla yapmak mümkün.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Endorfin35+

Alıntı yapılan: Tagli - 31 Ağustos 2022, 22:24:07Uzun zaman önce bu soruya ben de kafa yormuştum. İlginç bir şekilde ben de insanlara bunu örnek verirken hep 2 x 5 = 10 sayılarını kullandım :o

Devre şemaları ezberimde yok ama mantığı bildikten sonra internette bulunabilir. İşin sırrı iki gerilimin logaritmasını almakta. Sonrasında logaritması alınan iki sinyal normal bir şekilde toplanacak. Son olarak da bu toplanmış sinyalin ters logaritması alınacak.

Ekleme: Çipi bile varmış: AD538. Fiyatına hiç bakma ama, dehşete düşersin...

Ekleme 2: Yukarıda linkini verdiğim çip sanırım fazla antik imiş. Anlaşılan AD633 gibi daha ekonomik ve stoğu bulunan ürünler de var.

Opamp çıkışında kırpma olmasın diye ufak sayılar seçtim. Galiba önsezi olarak gelecek saçma cevapları önceden filtreliyoruz.

log anti-log yöntemini biliyorum. Matematiksel olarak doğru ama simulasyonlarda bir türlü çalıştıramadım. Hatta toplamayı geçtim. Sinyalin logu sonra anti-logu tekrar kaynak sinyali olmalı ama olmuyor.

01 Eylül 2022, 00:07:03
Alıntı yapılan: mehmet - 31 Ağustos 2022, 22:37:23(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu ideal opamp. Rail-to-rail opamlar ciddi
pahalı. Uygun ofset değerleri ile uygun
fiyatlı opampla yapmak mümkün.

Teşekkürler. Deneyeceğim...
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

z

Pozitif degerli sinyallerle calisiyorsun degil mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Endorfin35+

Alıntı yapılan: z - 01 Eylül 2022, 00:47:48Pozitif degerli sinyallerle calisiyorsun degil mi?
Evet pozitif. Aslında ortada birşey yok amaç öğrenmek.

devrecii

Bu bilinen log alıp toplayıp tekrar ters log alan devre çalışmıyor mu?

Böyle şeyleri akademisyenler sevdiği için cevap çoktan bulunmuş olması gerekir. Bu nedenle boşuna kafa patlatmayalım. Flip flop devresini doğru dürüst simule edemeyen programlardan da çok şey beklememek gerekiyor. Devreyi kurup test ettiniz mi?.

Benim aklıma gelen giriş voltajına göre kazanç sağlayan opamp devresi , voltaj 2V ise kazanç 2x olacak voltaj 5x ise kazanç 5x olacak  bu otomatikman çarpma yapar.  İnanılmaz ama bununla ilgili hiçbir devre bulamadım google da.

Örnek vermek amacıyla şöyle çizdim eğer voltajlardan birisi 1V dan küçükse bir fet ile çıkış vıoltajı düşürülüyor eğer büyükse diğer voltaj opamp ile çarpılıyor fikir vermesi amacıyla ,

z

Bahsettigin yontem icin AGC devrelerine bak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com