Manyetik isitici

Başlatan ilyas KAYA, 02 Eylül 2022, 07:04:14

ilyas KAYA

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yapan var mı? Normal isticiya göre bir avantajı yada dezavantajı olur mu ?

Videoda NSNS yerleştirilmiş miknatislarin karşısında metal var ve bu metal miknatislar dönünce ısınıyor ve lehim eritiyor. Benzer bir çok video da var.
Temel mantık induksiyon isitici gibi ancak elektronik olarak kutup değiştirmek yerine mekanik olarak kutuplar değişiyor.

Miknatislarin fiyatları  çok yüksek olduğu için deneme yapmadan önce tecrübesi olan birinden tavsiye almak istedim.

Sozuak

Toplam ısı kapasitesi ile harcanan enerji arasında uçurum olur. Yerine göre ısıdan etkilenmesin yada seçici ısıtma uygulanacaksa bir yere kadar. Özellikle bu şekilde ısıtma yapmanız gerekiyorsa tamam ama değilse sadece bir tecrübe olarak güzel. Elektriği en verimli şekilde ısıya dönüştürebilen daha basit çözümler varken fantazik olur.

ilyas KAYA

Amacım suyu ısıtmak 80 derecelerde tutmak. Bunun yerine bitane mikrodalga fırın alsam ve içine su dolu bir tank koysam onun verimi daha mı yuksek olur ?

Mikrodalga fırınlar 300w ile çalışıyor. İçine konan suyun çokluğu yada azlığı ile ilgili güç tüketiminde bir fark olmayacak sanırım.

Bu mikrodalga fırınlar 24 saat çalışmaya uygun mudur ? Aslında 24 saat söyle. Su 80 dereceye çıktığında artık sadece ısıyı sabit tutmak için arada bir çalışması yeterli olur.

Simdi miknatis alsam tanesi 40 50 lira. 10 tane alsam 500 lira.

Motoru o su busu 2 3 bini bulur.

Mikrodalga firin 1400 lira a101 de.

1400 liralık mikrodalga fırın alıp bunu bozmaya değer mi ?

Sozuak

Suya daldırılan ufak bir su geçirmez ısıtıcı (rezistans) işi daha ucuza çözer bence. Mikro dalga fırınlar periyodik on-off yapar çalışırken en azından bizimkinde öyle görünüyor.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Sozuak - 02 Eylül 2022, 10:57:29Suya daldırılan ufak bir su geçirmez ısıtıcı (rezistans) işi daha ucuza çözer bence. Mikro dalga fırınlar periyodik on-off yapar çalışırken en azından bizimkinde öyle görünüyor.

Ama onlar 1000w 2000w civarı güç harcıyor.

Amacım düşük güçte elektrik ile suyu ısıtmak. yayla gibi yerlerde solar enerjiden aldığım düşük güç ile sıcak su elde etmek.

Mikrodalga 5dk da 300ml suyu isitiyor benim evdeki. Olmadi yenisini hanıma verip eskisini sokeyim 😁

Sozuak

Düşük güçte olanları ve özel yaptırılanları var pahalıya da mal olmuyor.

elektronik

Bu sistemde motor kayıplarıda olur. Geçen yıl bir arkadaşın ısrarı üzerine indiksiyon ile testler yaptım ama resitans ile aynı sonucu verdi.
En mantıklısı güneş ile ısı elde etmek tabi güneşli havalarda. geceleri ve güneş olmayan kısa sürelerde yine evi sıcak tutmak için dış ortam ile ısı izolasyonu olan bir havuz yapıp güneş varken havuzdaki su ısıtılır güneş olmayan zamanlarda bu sıcak su peteklere basılabilir.

ilyas KAYA

Güneşi surekli görebilsek keşke  😁

Evdeki eski mikrodalgaya ile deneyler yapıp çektiği akıma vs bakıp buraya yazayım.

Induksion da denemek istiyordum ama siz yazmışsınız. Eğer rezistans ile aynı olacak ise mantıklı gelmiyor.

Düşük güç ile çalışan özel rezistans nedir veya bir link var mı?

elektronik

Mikrodalga ile hiç uğraşmayın mikrodalganın ürettiği gücün hepsini suyu ısıtmak için kullanabilseniz bile ekonomik olacağını sanmıyorum enerjiyi şekilden şekle sokmaktan başka bişey olmaz. elektrik ile ısı elde etmenin en kısa yolu resitans. elektrik ile ısı elde etmek ekonomik değil. en güzeli benim söylediğim yöntem güneş varken güneş ile ısıtırsınız havuz eklenirse havuzuda ısıtır geceleri kullanırsınız güneş olmadığı zamanlar resitans ile ısıtırsınız. ülkemizde kışın bile güneşlenmez oranı yüksek aslında.

Sozuak

Mikrodalga 800W civarı harcar.

ilyas KAYA

Hanımdan izin aldım goreceguk bakalım 😆

Output olarak 800w 2450 mhz yazıyor. Bu yüzde yüz güçte olsa gerek

ilyas KAYA

24 saat tam güçte çalışmış olsa ki o kadar çalışmayacak hesaplaşalım.

24x800 = 19200W bu da 19.2kw
30x19.2=576 kw yapar.
Burim fiyat şuan 1.25

576x1.25= 720 lira. Vergiler dahil 1.25.
Cihazı ofise indirip önce tam güçte suyu 80 dereceye çıkarıp sonra düşük güçte 80 derecede sabit tutmayı denicem

1 saat boyunca harcadığı gücü ölçüp net bisey çıkarırim.

Tahminim ilk 10dk yüzde yüz güç sonrası için yüzde 20 yeterli olacağı yönünde. Göreceğiz bakalım.

1 litre suyu 1dk içinde 45 dereceye çıkardı. Yemek termometresi ile ölçtüm.

elektronik

Mikrodalga ile uğraşırken cin çarpmışa dönmemeye dikkat :D Allah korusun gözleri anında kurutur.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: elektronik - 02 Eylül 2022, 14:37:23Mikrodalga ile uğraşırken cin çarpmışa dönmemeye dikkat :D Allah korusun gözleri anında kurutur.

😁 wifi, bluetooth hepsi 2.4 ghz ile çalışıyor. Artık bünye alışmıştır. 😅

10 yıldır da kullanıyoruz valla bi baba yapismadi şimdiye kadar 🤣🤣

elektronik

wifi miliwat seviyesinde mikrodalga yüzlerce watt kapağı açık çalıştırırsanız çok tehlikeli sonuçları olur çalıştırırken karşısında durmayın.