Manyetik isitici

Başlatan ilyas KAYA, 02 Eylül 2022, 07:04:14

pwm.c

Mikrodalgayı düşünen biri varmış:

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Sozuak

Mikrodalganın avantajı içinde su olan nesneleri içten de ısıttığı için normal fırından daha hızlı olmasıdır. Elektrik enerjisini en yüksek verimle ısıya dönüştürebilen yöntem ise rezistanstır. Verimi %99.9. Hal bu iken diğer yöntemlerden daha uygun olmasını beklemek mantıklı olmaz. Sadece dönüştürme verimi değil uygulama ve işletme maliyeti ile ömür beklentisi, boyut gibi konular da önemli. Örneğin alırsın 100-200W değerinde alüminyum direnç. Bunu termal gres ile kutuya güzelce vidalarsın yada yalıtıp elektriksel olarak sıvıya daldırırsın yada düşük güçte boru rezistans yaptırırsın, büyük güçte olanları dimmer ile kıyarsın  işin görülür. Mantıklı ve ucuz olsa  ve tabi verimli çoktan şofbenlerin içine koyup satıyor olurlardı yada 800w ile daha büyük ısı elde edebilselerdi.

Motorlu sistemde sanıyormusun motor hiç güç çekmeden rahatça dönecek. O mıknatısların manyetik alanı karşı iletkende akım indükledikçe ve o akım arttıkça  zıt manyetik alanla motor da zor dönmeye başlayacak ve akım çekecek.  Motorun elektriksel kayıpları, motorun mekanik kayıpları. Mıknatıs sisteminin verimi  ve tüm sistemin maliyeti ile hiçbirşey 250 TL lik bir rezistansın karşısında ne verim ne de sağlamlık ne de maliyet ne de uzun ömür olarak duramaz.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: pwm.c - 05 Eylül 2022, 02:40:59Mikrodalgayı düşünen biri varmış:

Vay vee 15 yıl önce. Adam kalp cerrahi imiş. Sirkde filan güldürükcu de değilmis yani.

ilyas KAYA

Ben bu saydiklarinizi zaten biliyorum. Benim derdim zaten bilineni söylemek değil.

Elin oğlu gavurun teki gelir küçük bir dokunuşla alır bunu üretir ve satar. Bizde gavur yapmış biz bir halt beceremiyoruz uretemiyoruz diye ahlanip vahlaniriz.

Bu tarz çokça yaşanmış şeyler var.

Burada amaç fikir yürütmek ve geliştirmek. Ha biri çıkıp dur ben bunu yapayım deniyim geliştireyim cihaz haline getireyim de diyebilir ,desin zaten.

Bunu zaten yapacak olsalar yaparlardı dersin sonra bir bakarsın yapmışlar. Sende güç bela maasinla almaya çalışırsın...

Hep hayiflaniyoruz yerli üretim yerli üretim diye. Kim yapacak ? Devket mi yapacak herseyi ?
Philips,  Apple vb şirketler devletin malı mı?

Cok sig bakıyorsunuz. Bakış acınızı biraz değiştirin.

Herseyi süper zekalar bulmaz. Bazen 40 raporlu deli çoktan bulmuştur da tarif edemiyordur..

Herneyse ben bu forumda çok konu okudum ve çoğunda sidik yarışı  sen bilmezsin ben bilirim ci , o olmaz bu olmaz , kitapta yazmaz demekten başka birsey okumadım.

Madem ki insan bilmediğinin cahili , öyle ise bildiğini sanan kadar cahil insan yoktur.

Her konuda sanki maaş alıp burada insanları aşağılamak ile görevli gibi bazı isimleri görüyoruz surekli.
Neyse anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.

Ne benim bu foruma verecek, ne bu forumun bana verecek birseyi yok..

Size iyi eğlenceler...

KONU SILINEBILIR

power20

Isıtmayı mikrodalga ile veya mıknatısla yaparsak az enerji mi harcanıyor? 
Bu, devirdaim makinesi mantığı (!) değil mi?

En az rezistansın harcadığı kadar  güç yine şebekeden gelecektir.

Bence konu ibreti alem için silinmesin

elektronik

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 05 Eylül 2022, 09:21:17Ne benim bu foruma verecek, ne bu forumun bana verecek birseyi yok..

Size iyi eğlenceler...

KONU SILINEBILIR

Bu olmadı işte. Bu konuda kimse ters bişeyde yazmadıki herkes fikrini yazdı kızmaya gerektirecek bişey yok.
Mikrodalgayının test sonuçlarını bekliyoruz. ::ok

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Kılıç - 05 Eylül 2022, 09:41:56Isıtmayı mikrodalga ile veya mıknatısla yaparsak az enerji mi harcanıyor? 
Bu, devirdaim makinesi mantığı (!) değil mi?

En az rezistansın harcadığı kadar  güç yine şebekeden gelecektir.

Bence konu ibreti alem için silinmesin

Beyin de bedava ibreti alem için kullanabilseydin keşke  :)

power20

Keramet göstermediyseniz, en az rezistansın harcadığı kadar  güç yine şebekeden çekilecektir. aksi bir fikre kapılmanızı yakıştıramadım doğrusu. Birçok konuda bir şeyler öğrendiğimiz saygı duyduğumuz bir arkadaşımızsın.  Özel sarım bobin durumlarına benziyor. Az enerji ile çok iş yapan türden

muhendisbey

Meselemiz suyu ısıtmak.

Elektrik kullanarak suyu ısıtmanın yoları belli. Elbette bunları tartışacağız.
Mıknatıs. İnsanlara sonsuz enerji kaynağı gibi görünen bilmeyenler için mistik bir yapıya sahip. (Aslında değil)

Bütün free enerjiciler bu mistik malzemeyle verdiğinden daha fazlasını almayı düşünür (ki imkansız)

Sizin ilk metodunuz. Aslen kısa devre edilmiş bir bobine manyetik indüksiyon vermektir aslı. Üretilen elektrik ısıya dönüşür haliyle.
Buna eddy akımı dediğimiz girdap akımı sebep olur.
İyi de biz bunu zaten indüksiyonlu ısıtıcılarda kullanıyoruz. Fiziksel bir mıknatıs yok ama bobin ile manyetik alanı değiştiriyoruz. Hareketli sistemin sürtünmesi, motorun manyetik kayıpları yani bir dönüşüm kaybını ekstra ekleyerek yapıyoruz. Haliyle de kullanılabilir bir verim kalmıyor ortada.

Resiztans ise bu konunun tam tersi, çok düşük kayıplara sahip. O da kapasitif ve indüktif kayıplar, ki düz telde ne kadar oluşabilirse işte.

Mikrodalga, verimi çok düşüktür. Mistik bir yapıda görmeden, bir şeyleri ısıtmadan direk malzemeyi ısıtıyoruz.
Ama her mistik görünen şeyin verimi yüksek olacak diye bir şey yok.

Suyu ısıtabileceğiniz farklı metotlar da söyleyeyim.
Kapalı bir kaba alın ve bir karıştırıcı ile suyu karıştırın. Su sürtünmeye bağlı ısınacaktır. Ya da ısı kaybı olmayan bir ortamda borular içerisinde suyu devirdaim edin, sürtünmeye bağlı olarak yine ısınacaktır. Ama bu kullanılabilir bir metot olduğunu göstermez.

Mikrodalga ile ısıtma denince aklıma dezenfektasyon geliyor mesela. Bu amaçla yapılan deneyler elbette faydalı. Fakat bilindik bir problem çözümü için farklı düşünmek, fantezi dünyasında koşmaktır. Tabi ki hayal kurmak, farklı düşünmek önemlidir. Ancak kendini kaptırmamak da bir o kadar önemli, yani yapacağınız sistemin rezistans veriminden yüksek olması ya da rezistansın kullanılamayacağı bir yerde kullanılabilir olması gerekli.

Küskünlüğe, kırgınlığa gerek yok. Kalp kırmayın.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

0M42

Alıntı yapılan: Sozuak - 05 Eylül 2022, 07:56:59Mikrodalganın avantajı içinde su olan nesneleri içten de ısıttığı için normal fırından daha hızlı olmasıdır. Elektrik enerjisini en yüksek verimle ısıya dönüştürebilen yöntem ise rezistanstır. Verimi %99.9. Hal bu iken diğer yöntemlerden daha uygun olmasını beklemek mantıklı olmaz.

Rezistanslı ısıtma sistemleri ile indüksiyon ısıtma sistemleri arasında ortalama %30 luk bir verim farkı var bu konuda indüksiyon sistemler öne çıkmaktadır. Zira kendi yapmış olduğum testlerde, uzun vadeli ölçümlerde uygulama yerine göre %30 ile %45 arası tasarruf gördüm. Rezistans için verdiğiniz verim yüzdesi bence doğru değil bir yere rezistans önce kendini ısıtır sonra ısı enerjisini etrafına yayar. Kendi üzerinde harcadığı enerji %0.1 olamaz mümkün değil.

power20

Peki hocam rezistans komple sıvının içindeyse, kendisini ısıtmış olması sorun olur mu? ısı havaya gitmiyor ki yine sıvıyı ısıtıyor.

fahri-

Rezistans ısı verimliliği konusunda böyle denilmiş:
Rezistanslarin verimi konusu ise giren elektrik enerjisi oldugu gibi isi enerjisine cevrilir. Cunku enerjilerin donup dolasip son bulacagi enerji turu isi enerjisidir. Yani rezistanslar %100 verimle elektrik enerjisini isi enerjisine donusturur.

0M42

Ben buna katımıyorum son bir kaç senedir özellikle indüksiyon ısıtma sistemleri üzerine çalışıyorum kısmen ticari çalışmalarım da oldu. Piyasaya girmeden önce uzun soluklu ve çeşitli testlerim de oldu cihazlar yalan söylemez. Aynı koşulda aynı güçte indüksiyonun rezistansa oranla %40 tasarruf sağladığını gördüm. Ulaşılması elde edilmesi zor bir test değil sizde deneyip neticeyi görebilirsiniz.

Bu aşamada bir çok firmanın plastik enjeksiyon makinelerinin, bodinoz makinelerinin rezistanslarını söküp indüksiyona çevirdim. Hatta bazıları bu konuda ön yargılı idi önceki ve sonraki fatura rakamlarını kendileri inceleyip hesaplayınca ne olduğunu gördüler. Tek sorun rezistans ucuz, indüksiyon ise çok pahalı bir çözüm.

0M42

Şöyle bir ekleme yapayım. Ben indüksiyon ile hiç su ısıtmadım sürekli metal kovanlar, yolluklar gibi şeyleri ısıttım. Belki su olunca iş değişir. Neticede indüksiyon bobininden çıkan manyetik alanın suya bir etkisi olmaz. İçi su dolu metal bir kovayı indüksiyonla ısıtsak dahi kova ısınacak suyu ısıtacaktır doğrudan suya nüfuz etmeyeceği için iş değişebilir.

power20

Bence indüksüyon çok hızlı ısıttığı için kayıp enerji süresi  kısalıyor. Böylece %40 ? gibi tasarruflar ortaya çıkabilir.

Rezistans verilen enerjiyi gerçekten tam olarak ısıya çevirir. Yoksa bu enerji nereye gidecek? Ampül gibi ışıma yapmıyorsa etrafa yayılıyor demektir.
1w rezistans ile 1kg suyu kaynatmaya çalışalım. 10 saat süre geçsin. kaynamaz. verim şimdi negatif mi oldu?  Verilen enerji nereye gitti?

İndüksiyon çok hızlı ısıttığı için etrafa kayıp olarak yayılan ısı toplamda az oluyor. Böylece tasarruf oluyor.

Örneğin sabit bir miktar suyu Rezistans 1100Wh enerji ile istenen sıcaklığa 10 dakikadar getirir
indüksiyon aynı işi 5 dakikada 900Wh ile yapar.     Mıknatısı görünce free enerji zannedip taaruza geçtik.