SUNNY SN042DLD12AT070-ATFM bios dosyası lazım ?

Başlatan tekniker_murat, 05 Eylül 2022, 00:17:00

JOKERAS

Firmware Sadece Fabrikalarda olur, onlar isterse kendileri site kurup yayınlarlar.
Şimdiki Bazı Cihazlar OTA(Over The Air) sistemi ile otomatik olarak İnternet veya Uydu üzerinden update yapabiliyor.Dikkat!!Bu bile Risk içeriyor.Dosya,Download esnasında sorun olmaz ama Flas yazılmaya başlayınca olabilecek her hata Flashın çökmesi demek.Bu şekilde çok Çöken Bozulan cihaz var.

tekniker_murat

Bence eğer tamirat tadilat işi yapıyorsanız en ama en güzeli arşiv sahibi olmanız...

Bir tv mi geldi arızalı evet tamir edin ama mutlaka tv nin etiketi ve anakartın marka model bilgileri panelin etiket bilgileri ile birlikte gerekirse fotoğrafı çekilerek sağlam bir arşiv oluşturun. O kadar önemli ki anlatamam :)

Eskiden arıza notları mı ne bir site vardı orada bulabiliyorduk bir çok şeyi şimdi her şeyi paraya dökmüş insanlar. Bence de haklılar kim bilir ne kadar zamandır birikim yapıyordu...
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

cegomax

Selamlar, aynı anakarta sahip Axen cihazım var
başlarda standby ışığının gelmesi için fişte 20 25 dakika bekleyip fişi sök tak yaparak açabiliyordum,
sonradan bu süre uzadı ve standby ışığı artık hiç gelmemeye başladı .
bütün voltajlar tamam
kondansatorlerin çoğunu değiştim
anakartta ve tetik butonunda voltajlar normal .
ancak standby ışığı artık hiç yanmıyor ..
arkadaşların paylaştığı bios u indirdim akşama arkadaşta yazacağız..
sizin sorun tamamen biostan mı çıktı..
yada denememi tavsiye edeceğiniz bir şey varmı ?
Teşekkürler.

tekniker_murat

Alıntı yapılan: cegomax - 05 Ekim 2022, 15:05:35Selamlar, aynı anakarta sahip Axen cihazım var
başlarda standby ışığının gelmesi için fişte 20 25 dakika bekleyip fişi sök tak yaparak açabiliyordum,
bütün voltajlar tamam
Teşekkürler.

Ben aynı anakarttan bir tane buldum ve eski anakartı söküp onu taktım tv nin çalıştığına emin oldum. Ardından çalışan anakartın bios entegresini söküp içini okuyup pc ye kaydettim ve tekrar yerine taktım.

Sonra bu pc ye kaydettiğim dosyayı çalışmayan anakartın biosunu söküp ona yükledim ve tekrar onu da yerine taktım. Kesinlikle bios okuma yazma ve lehimleme işlemlerinde hiç bir hata yapmadım. Lakin anakart çalışmadı...

Anakart video sinyallerini kesinlikle işlemci entegreden çıkarttığı için ve anakartın bir çok noktasından voltaj ölçümleri alıp komponent ölçümleri alıp ardından da şüphe ettiğim kondansatörleri değiştirmeme rağmen çalıştıramadım ve işlemci arızalanmış diyip bulduğum aynı kartı takıp tv yi topladım...

Sonuç elde var sıfır boşuna bir sürü kondansatör harcadım :D

cegomax

Alıntı yapılan: tekniker_murat - 05 Ekim 2022, 22:37:54Ben aynı anakarttan bir tane buldum ve eski anakartı söküp onu taktım tv nin çalıştığına emin oldum. Ardından çalışan anakartın bios entegresini söküp içini okuyup pc ye kaydettim ve tekrar yerine taktım.

Sonra bu pc ye kaydettiğim dosyayı çalışmayan anakartın biosunu söküp ona yükledim ve tekrar onu da yerine taktım. Kesinlikle bios okuma yazma ve lehimleme işlemlerinde hiç bir hata yapmadım. Lakin anakart çalışmadı...

Anakart video sinyallerini kesinlikle işlemci entegreden çıkarttığı için ve anakartın bir çok noktasından voltaj ölçümleri alıp komponent ölçümleri alıp ardından da şüphe ettiğim kondansatörleri değiştirmeme rağmen çalıştıramadım ve işlemci arızalanmış diyip bulduğum aynı kartı takıp tv yi topladım...

Sonuç elde var sıfır boşuna bir sürü kondansatör harcadım :D

kondansatörleri zaten harcadım bile ben :)
bir de bios deniycem. Bu gece yazacaktık aslında ama zaman yetmedi. Sabaha artık,oldu oldu, olmadı kısmet diycez.
Satılık anakart ta yok aksi gibi, ilan çok stok yok.

tekniker_murat

Alıntı yapılan: cegomax - 05 Ekim 2022, 23:35:33kondansatörleri zaten harcadım bile ben :)
bir de bios deniycem. Bu gece yazacaktık aslında ama zaman yetmedi. Sabaha artık,oldu oldu, olmadı kısmet diycez.
Satılık anakart ta yok aksi gibi, ilan çok stok yok.

İl neresi izmir falansa yardımcı olmaya çalışayım ?

JOKERAS

Alıntı yapılan: cegomax - 05 Ekim 2022, 15:05:35Selamlar, aynı anakarta sahip Axen cihazım var
bütün voltajlar tamam
Teşekkürler.
Cihaz başta size Kondansatör sorunu söylemiş aslında.
Siz onu zorlamışsınız.Hangi Kondansatörleri değiştiniz Resim çekip
ekleyin.Kondansatör arızalarında, Elektriksel Ripiller Flashları çökertebiliyor.
Ama önce Donanımsal bir arıza arayın en son Flash Dump yükleyin.

*İşlemci Beslemesi Tam 3.3V mu?
*Ram beslemesi 1.2V veya 1.8V Varmı tam değermi?
*İşlemciyi Susturacak harici Bus hatlarında bir kısa devre durumu varmı? 

Kartın Resmini resmini, değiştiğiniz malzemeleri,voltaj ölçüm noktalarını değerlerini
işaretleyerek ekleyin.Ona göre yorumlar yapılır.