Müziğin sesine göre Kare dalga.

Başlatan Mr.Thinking, 05 Eylül 2022, 09:40:35

Mr.Thinking

AC500mV luk güce sahip bir çıkıştaki müziğin ritmini kullanarak, çıkışında +5V genişlikte, frekansı ve genliği ayarlanabilir kare dalga oluşturabileceğim bir devreyi nasıl tasarlarım?
Bu kare dalgayı yine bir hoparlöre veya buzzer e bağlayıp müziklerin kare dalga da ne gibi etkiler yarattığını duymak istiyorum.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 05 Eylül 2022, 09:40:35AC500mV luk güce sahip bir çıkıştaki müziğin ritmini kullanarak, çıkışında +5V genişlikte, frekansı ve genliği ayarlanabilir kare dalga oluşturabileceğim bir devreyi nasıl tasarlarım?
Bu kare dalgayı yine bir hoparlöre veya buzzer e bağlayıp müziklerin kare dalga da ne gibi etkiler yarattığını duymak istiyorum.
Pic projenin sihri kalmadı mı ne? Genelde sorumu buraya yazarken bile aklıma cevabı gelirdi ama bu sefer gelmedi!
PAM ile yapabilir miyim acaba?
ego=1/Knowledge

Mucit23

Frekans tamam ama +5V genişlikte ve genliği ayarlanabilir demişsiniz. Bu ikisi tezat değil mi? Basit bir kaç opamp ile yapabilirsin bunu.

power20

ayrıca AC500mV luk güce sahip imiş.  ADC ile okunur PWM ile çıkış yapılır. mcu ile olur.

arduino kodu..

MC_Skywalker

Shimit triger ile sinüs sinyali kare dalgaya çevire bilirsin.

yas

Led yakıp söndürmek için bile mcu kullanır olduk. Acaba çip krizini kendi kendimize mi baltalıyoruz. Volt/Frekans yada Frekans/Volt çevirici entegreler vardı galiba yanlış hatırlamıyorsam ka331, lm2907 gibi entegrelerdi (envayi çeşidi vardır mutlaka). Bu tarz bir şeyler kullanılarak yapılabilir.

Sozuak

6-7 Voltla beslenen anfi devresini aşırı sürdünmü işin tamam

z

Kamyonetle dolasan seyyar saticilarin ses sistemleri cok mu hosuna gidiyor da boyle bir sistem istiyorsun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 05 Eylül 2022, 09:40:35AC500mV luk güce sahip bir çıkıştaki müziğin ritmini kullanarak, çıkışında +5V genişlikte, frekansı ve genliği ayarlanabilir kare dalga oluşturabileceğim bir devreyi nasıl tasarlarım?

D sınıfı anfileri bi araştırırsan,,,

Andromeda

vuuuumetre değil mi bu devrenin adı?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 05 Eylül 2022, 12:45:08Kamyonetle dolasan seyyar saticilarin ses sistemleri cok mu hosuna gidiyor da boyle bir sistem istiyorsun?
Herhangi bir anlamlı ses duyacağımdan emin değilim. Aşağıdaki devreye benzer.
Tamamen digitale çevrilmiş pulsler istiyorum.

ego=1/Knowledge

Melih1802

Adc eltegreleri çözebilirsin Hatta hazır adc kartları da var.

z

Bu dalga seklini verince is degisir. Robot sesi cikarmak icin bunu yillar once denemistim.

CD4066/CD4051 gibi bir anahtarla sesi periyoduk olarak acip kapaman yeterli. Dip sesi olarak asil sese ilave olarak anahtarlama frekansini da duyacaksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Sozuak

Bir cd çaların dijital çıkışını gözlemlesen uyuyor mu sana diye denersin.