Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Kamera Verisini Alma

Başlatan robikod, 05 Eylül 2022, 15:34:48

robikod

Merhabalar aklımda bir proje var ve nasıl ilerleyebilirim bu konuda bazı önerilere ihtiyacım var.

Bir kamera ile örneğin bir IP kamera olabilir (bu konuda da tavsiyelere açığım) video kaydı almak istiyorum. Ama bu kayıt sürekli değilde bir butona bastığımda alabileceğim bir kayıt olacak. Örneğin 15 dklık bir kayıt aldım. Kullanıcının isteğine göre bunu kendisine mail yoluyla telefonuna indirmesi seçeneği yapmak istiyorum.
Sorularım:
1) Nasıl bir kamera kullanmalıyım ?
2) Hangi yazılım dilini kullanmalıyım? OpenCv işimi görür mü ? OpenCV ile kayıt alıp, bunu indirme linki olarak paylaşabilir miyim?

ByTEK

Alıntı yapılan: robikod - 05 Eylül 2022, 15:34:48Merhabalar aklımda bir proje var ve nasıl ilerleyebilirim bu konuda bazı önerilere ihtiyacım var.

Bir kamera ile örneğin bir IP kamera olabilir (bu konuda da tavsiyelere açığım) video kaydı almak istiyorum. Ama bu kayıt sürekli değilde bir butona bastığımda alabileceğim bir kayıt olacak. Örneğin 15 dklık bir kayıt aldım. Kullanıcının isteğine göre bunu kendisine mail yoluyla telefonuna indirmesi seçeneği yapmak istiyorum.
Sorularım:
1) Nasıl bir kamera kullanmalıyım ?
2) Hangi yazılım dilini kullanmalıyım? OpenCv işimi görür mü ? OpenCV ile kayıt alıp, bunu indirme linki olarak paylaşabilir miyim?

geçmişte biraz tecrübem olmuştu. bildiklerimi aktarayım çıkış noktası olsun.

bundan 10 sene önce delphi ile bir uygulama yazmıştım. VLC eklentisini kullanıp IP kameraya RTSP ile bağlanıp canlı olarak görüntüyü izliyordum. Gerekli yerde resim çekiyordum.

Burada tavsiye olarak IP kamera kullanmalısın. RTSP ile bağlanıp görüntü çekmen daha kolay olacaktır. Kullandığın programlama diline göre rtsp ye nasıl bağlanacağın değişebilir. Bu yönde araştırma yaparsan daha iyi olacağını düşünüyorum. OpenCV tecrübem olmadığı için yorum yapamayacağım.

Edit : Tabiki ben bir bilgisayar üstünden harici IP tabanlı bir kameraya bağlanacak gibi yazdım. Rasberry pi gibi bir geliştirme donanımı kullanacaksanız onun kendi kamera modülü varsa onunlada ilerleyebilirsiniz.

robikod

Alıntı yapılan: SercanTEK - 05 Eylül 2022, 15:48:30geçmişte biraz tecrübem olmuştu. bildiklerimi aktarayım çıkış noktası olsun.

bundan 10 sene önce delphi ile bir uygulama yazmıştım. VLC eklentisini kullanıp IP kameraya RTSP ile bağlanıp canlı olarak görüntüyü izliyordum. Gerekli yerde resim çekiyordum.

Burada tavsiye olarak IP kamera kullanmalısın. RTSP ile bağlanıp görüntü çekmen daha kolay olacaktır. Kullandığın programlama diline göre rtsp ye nasıl bağlanacağın değişebilir. Bu yönde araştırma yaparsan daha iyi olacağını düşünüyorum. OpenCV tecrübem olmadığı için yorum yapamayacağım.

Teşekkür ederim tavsiye için, görüntüyü çekmek ve izlemek konusunda bazı örnekler buldum ancak bu görüntüyü bilgisayar sistemine indirmek için ne yapabiliriz. Ip kamera görüntüsünden sadece 15 dklık bir kayıt almak istesem bunu nasıl yönetebilrim mesela?

ByTEK

Alıntı yapılan: robikod - 05 Eylül 2022, 15:56:51Teşekkür ederim tavsiye için, görüntüyü çekmek ve izlemek konusunda bazı örnekler buldum ancak bu görüntüyü bilgisayar sistemine indirmek için ne yapabiliriz. Ip kamera görüntüsünden sadece 15 dklık bir kayıt almak istesem bunu nasıl yönetebilrim mesela?

RTSP ile siz anlık erişim sağlarsınız. Kamera üzerinde varsa geçmişe dönük görüntü çekemezsiniz. Anlık izlemede ise kullandığınız dile göre, görüntüyü kendiniz yazılımla bir yere kayıt etmeniz gerekmektedir.

İlavetten Kamera üstünde görüntü mevcut ise bunu çekmek için mecburen kameranın kullandığınız dile göre SDK yada API'leri olmalıdır.

Hangi Platform ve Programlama Dilini kullanmayı düşünüyorsunuz ?

robikod

Alıntı yapılan: SercanTEK - 05 Eylül 2022, 16:00:19RTSP ile siz anlık erişim sağlarsınız. Kamera üzerinde varsa geçmişe dönük görüntü çekemezsiniz. Anlık izlemede ise kullandığınız dile göre, görüntüyü kendiniz yazılımla bir yere kayıt etmeniz gerekmektedir.

İlavetten Kamera üstünde görüntü mevcut ise bunu çekmek için mecburen kameranın kullandığınız dile göre SDK yada API'leri olmalıdır.

Hangi Platform ve Programlama Dilini kullanmayı düşünüyorsunuz ?

openCV ile kayıt alıp bunu bilgisayarda tutup, daha sonra bu dosyayı kullanıcıya mail atmayı düşünüyorum fakat bu noktada Ip kameradaki görüntüyü alıp, kaydetme kısmının opencv ile yapılabilirliği konusunda kuşkum var. Daha önce uğraşmış birileri vardır belki diye sormak istedim burada.

uzaylivolkan

Evimde esp 32 web cam modülü kullanıyorum.  ürün linki

RTSP stream özelliği var.   örnek uygulama

Bulut (IOT) sitelere bağlanmak için bir örnek.
sinric Sinric Pro(3 cihaza kadar ücretsiz)   ile kullanabilmek için kütüphanenin olduğu link https://github.com/sinricpro/esp8266-esp32-sdk/blob/master/examples/Camera/Camera.ino

Telegram ile kullanabilirsin   Telegram ile  web cam modül kullanımı

fide

Raspberry pi 3 yada 4 ve kamera modülü ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Raspberry pi işletim sistemi içinde foto ve video kaydı almak için komutlar var. OPENCV'ye gerek yok video kaydı için. Ancak video içinde nesne arama vb işler yapılacaksa opencv düşünülebilir. Yaklaşık 1.5 senedir çalışan sistem üzerinde istediğim zaman sıcaklık vb ortm verileri ve anlık fotoyu telegram ile alıyorum. Python ile kodladım.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

robikod

Alıntı yapılan: robikod - 05 Eylül 2022, 16:10:05openCV ile kayıt alıp bunu bilgisayarda tutup, daha sonra bu dosyayı kullanıcıya mail atmayı düşünüyorum fakat bu noktada Ip kameradaki görüntüyü alıp, kaydetme kısmının opencv ile yapılabilirliği konusunda kuşkum var. Daha önce uğraşmış birileri vardır belki diye sormak istedim burada.

Alıntı yapılan: fide - 05 Eylül 2022, 18:07:45Raspberry pi 3 yada 4 ve kamera modülü ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Raspberry pi işletim sistemi içinde foto ve video kaydı almak için komutlar var. OPENCV'ye gerek yok video kaydı için. Ancak video içinde nesne arama vb işler yapılacaksa opencv düşünülebilir. Yaklaşık 1.5 senedir çalışan sistem üzerinde istediğim zaman sıcaklık vb ortm verileri ve anlık fotoyu telegram ile alıyorum. Python ile kodladım.

Modüllerin kamera çözünürlüğü benim isterimin altında kalıyor açıkcası o yüzden Ip kamera düşündüm. Yine IP kamera ile Raspberry pi ile halledebilir miyim?

fide

Alıntı yapılan: robikod - 06 Eylül 2022, 08:35:11Modüllerin kamera çözünürlüğü benim isterimin altında kalıyor açıkcası o yüzden Ip kamera düşündüm. Yine IP kamera ile Raspberry pi ile halledebilir miyim?
Pi camera v2.1 8MP
Pi Hq Camera 12MP

Bu değerler de sizin kriterinizi karşılamışyorsa bilemem.
IP kamera ve Raspberry pi ile yapılır ama işin içine SDK yada driver girer. İş uzar.
Dış Ortam değilse webcam çözümü daha kolay / ucuz olur
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

robikod

Alıntı yapılan: fide - 06 Eylül 2022, 09:57:56Pi camera v2.1 8MP
Pi Hq Camera 12MP

Bu değerler de sizin kriterinizi karşılamışyorsa bilemem.
IP kamera ve Raspberry pi ile yapılır ama işin içine SDK yada driver girer. İş uzar.
Dış Ortam değilse webcam çözümü daha kolay / ucuz olur

Tek bir kamera olmayacak o yüzden webcam gibi çözümler bu noktada beni kısıtlıyor. Pc'ye kaydın belli bir kısmını indirebilsem ve bunu mail olarak gönderebilsem depolama açısından benim için iyi olacak. Ip kameradan görüntünün bir kısmını alıp, indirmek için ne kullanabilirim kısmını araştırmak kalıyor bana sanırım.

MC_Skywalker

Uzerinde SD kart olan IP kameralar sizin işize yarayabilir. kartın kapasitesine göre eski dosyaları silerek üzerine yazma yöntemini kullanan modller var. Çekmek istediğiniz veriyi oradan çekersiniz. https://www.mi.com/tr/product/mi-360-home-security-camera-2k/

fide

Alıntı yapılan: robikod - 06 Eylül 2022, 10:44:03Tek bir kamera olmayacak o yüzden webcam gibi çözümler bu noktada beni kısıtlıyor. Pc'ye kaydın belli bir kısmını indirebilsem ve bunu mail olarak gönderebilsem depolama açısından benim için iyi olacak. Ip kameradan görüntünün bir kısmını alıp, indirmek için ne kullanabilirim kısmını araştırmak kalıyor bana sanırım.

Ip kameray opencv ile ulaşmak benim de ilgimi çeken bir konu. İstediğin sayıda webcamı aynı pcye bağlayıp tek tek hepsine ulaşabilirsin opencv ile bunu belirteyim.

IP kamerada görüntüue ulaşmak için ya hazır driver kullanacaksın yada python vb dillerle kaydı kendin ttacaksın. İkisi de meşakkatli. Pi kamera / webcam bu yüzden önerdim.

Diğer bir konu kaydın ne kadarının  alınacağı ve ne zaman alınacağına karar verecek mekanizma nasıl olacak?
Tarayıcıdan belki izlersiniz ama kaydı dosya/binary almak izlemek kadar kolay olmayacaktır.