Röle gecikme süresi?

Başlatan power20, 06 Eylül 2022, 17:47:40

power20

Motor kontrol eden röleli devreyi sıfır geçiş kontrollü yaptım. Şebeke sıfırdayken röle çekiyor. Skopla bakamadığım için yaptığım kontrolün ne kadar anlamlı olduğunu kestiremedim. Simülasyon tamam.

Röle bobinine enerji verdikten sonra kontağın kapanması ne kadar süre içerisinde oluyor? Ucuz basit 12V 10A röle için düşünelim.

Röle gecikmesi acaba ne civarda?

yas

Madem skop kullanma imkanı yok. Röle çektirme işinin mcu ile yapıldığını varsayarsak. En gerçekçi yaklaşım, prototip devre ile (simülasyon değil) röleyi çektirdiğiniz anda bir timer başlatın röle kontaklarıda harici kesmeye bağlı olsun. Kesme geldiği anda timer dursun. Timer içeriğini ne kadar süre olduğunu hesaplayın. Böylece röle kontaklarının mekanik gecikmesini öğrenmiş olursunuz.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

minimum 15ms de role ceker.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

power20

Süre röleye bağlı olduğundan  gerçek değeri ölçerek tetikleme yapılması gerektiği anlaşılıyor.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: z - 06 Eylül 2022, 19:41:49100..300ms civarinda.

10-30 ms yazacaktın sanırım.

Rolenin datasheetinde yazmıyor ise ortalama 10 ms diye geçer. Maksimum 50 ms. Yapışma durumuna yayın gücüne göre değişir.

z

Aklımda kalan bu fakat haklı olabılırsın. Roleyle vızıldak yaptıgımızda cıkan sesın peryodu senın rakamlara daha yakın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

benmrtild

https://www.empastore.com/Data/EditorFiles/en-g5sb-1221322.pdf
  İyi günler tasarım yapıyorsun ama teknik bir referanslar elinizde yok ilginç bunun gibi çok fazla var kullanılacak malzemeyi seçin önce çünkü değerler çok farklı hele şebekesinin sıfır geçişinde bahsediyorsunuz. :du:

power20

Bu yeni bir tasarım değil. Tamir işi. Yanan mcu yerine  uyarlama yapıyorum. Devredeki rölenin belgesine de sonradan baktım maks 5ms diyor. Fakat bu bile sıkıntı. Çünkü yarı periyod 10ms. Tam sıfırda tetiklesem alternansın ortasına denk gelecek. Optimizasyon şart.

Son durum:  Röle kontak ucundan  mcu'ya giriş yapmak suretiyle gerçek açma kapama süresini ölçmeyi düşünüyorum.

Sozuak

UPS lerde devreye girme süresi maks 20ms yazar. Rölelidir biliyorsunuz.

Okan AKÇA

Role ile kararlı 0 geçişi yakalamak imkansız gibi. Sonuçta mekanik ve 20ms gibi ortalama ile  kontakları yapışır

EGE

Bence mekanik gecikmeler röle kontaklarının çekilen akımı ile orantılıdır.
Röle start verildiğinde on olma zaman süresi bellidir ancak kontak üzerinden geçen akım röle off olduğunda hemen bırakamaz. 

fahri-

Ben böyle bir yükü enerjilendirmek için yüke önce triyakla sıfır geçişlerde enerji verip 1 sn sonra da röleyi tetikleyerek yaptım. Böylece röle kontaklarının yapışmasını önlemiştim. (triyak ve ve röle paralel)