Farksal ADC Önüne Farksal Çıkışlı Yükselteç Önerisi

Başlatan Emou, 08 Eylül 2022, 10:52:30

Emou

Herkese merhabalar,

Bitirme projemde kullanmak amacıyla farksal olarak +/-5 mVpeak olan biyoelektrik sinyalleri ölçmek istiyorum.

Yapmak istediğim şeye dair bir çok devre yapılmış. Sinyali yükseltmişler, doğrultmuşlar, düzleştirip dijital olarak kullanılan birçok örnek mevcut. Ancak biraz daha modern bir yaklaşım izleyerek minimum analog eleman kullanmak istiyorum.

Sistemde harici ADC olarak ADS1015 kullanmayı tercih ettim. Dahili PGA bulunduran 12bit Sigma Delta yapısına sahip bir ADC ve PGA ayarına bağlı olarak +/-250mV aralığında kuantalama adımı 125uV hassasiyetle ölçüm yapabiliyor.

Normalde sinyalimi direkt ADC'ye de verebilirim ancak 125uV hassasiyet tepe değeri 5mV olan bir sinyal için biraz az geldiğinden dolayı ana sinyalimi yükselterek ADC'ye vermek istedim. Fakat ADC'nin negatife inme yeteneğini kaybetmek istemiyorum ve farksal bir sinyali yükseltip, tekrar farksal çıkış almak konusunda kafamda soru işaretleri var.

Aşağıdaki kırmızı ile işaretlediğim yapıyı sistemime dahil etmek istiyorum ancak differential çıkışlı enstürmentasyon yükselteci ülkemizde bulamadım. Yurt dışından getirtmek ve muhtemelen SMD elemanı kullanmam bana çok zaman kaybettirir. Aklımda tam diferansiyel enstrümentasyon yükselteci yapısını opamplarla kendim yapmak var ama tam emin olamadım. Bu karmaşıklık için büyüklerimin her türlü önerisine açığım. Zamanınızı ayırdığınız için sağ olun.