PC Power supply'ler standartmıdır?

Başlatan erkan614, 12 Eylül 2022, 09:56:03

erkan614

İyi Günler
eski kullandığım iki pc'yi emekliye ayırdım bizim yiğene verdim
Evde bu bir adet saçmasapan 3'lü prizden dolayı ikisinin de ps'ler zarar gördü
biri toplama bir pc idi ps'si direkt patladı
diğeri İş istastonu o çalışıyor fakat 15 sn sonra ps kendini kapatıyor daha kaliteli bir ps olduğundan direkt kendini feda etmemiş
bu ps ler soketli merak ettiğim
herhangi bir ps alsam bu soketlere uyat mı? yani ps soketleri standart mı
toplama olan amd işlemci
iş istasyonu olan xeon işlemcili anakart kullanıyor

serkan

Açılıp kapananda ekran kartı ve işlemci fanları kontrol ettimizmi bunlardan birisi çalışmazsa korumaya alıyor.
Benim bildiğim psu soketleri tüm ana kartlara uyumlu yapılıyor.

mehmet

ATX PSU standart. Merak etmeyin.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Sozuak

Markalı pclerde ya da özel anakartlarda  yine standart ama piyasadaki standart psu ların sahip olduğu standartların desteklemediği konnektörler olabilir. Bazı özel iş istasyonu anakartlarında farklı konnektörler olabiliyor. PSU alınırken piyasadaki üniversal yada oyun pcleri için olan bilmem kaç watt psular o konnektör bağlantılarını içermeyebilir. Anakartın ve/veya psu nun desteklediği standart ne ise ona bakmak lazım.  Mesela 4 pin ve 8 pin 12V bağlantısını ele alalım. Anakart 8 pin bağlantıdan 2 tanesinin kısadevre olup olmadığına bakıp konnektörün takılı mı değil mi yada 4 pin mi 8 pin mi takılı olduğunu anlayıp açmayabiliyor. İşlemcinin güç değeri aslında 8 pin yerine 4 pin bağlantıyla da yetinebilir ama anakart diğer 4 pini bağlı görmezse açmaz. Orada da numara çekip takılı olmayan 4 pin kısmın şase uçlarını vermek gerekebiliyor gibi gibi durumlar yada tek sıra psu ile anakart arasında iletişimi sağlayan data konnektörü gerekebiliyor.

erkan614

İyi günler
Toplama olana bir başka PSU takıp denedim PC çalışıyor onu çözdüm
ama Workstation biraz nanay
resim ve video koyuyorum PSU dan kablo çıkmıyor büyük bir konnektör ile psu'ya kablo gurubu bağlanıyor
sanırım bu konnektör sadece dell de olabilir internette pek yok
Alttaki dell psu ya muadil ne bulabilirim?

Ayrıca keşke bu konnektör tüm psu lar için standart olsaymış psu değişimi ne kadar kolay olurdu
SAnırım gene standart bir psu alıp tüm kasayı söküp standart psuyu bağlamam gerekicek
Connectors:
1x 24-Pin ATX Power
1x 8-Pin CPU ATX Power
1x 6-Pin P5 ATX Power
5x SATA Connectors
1x 4-Pin Molex Connectors
1x Floppy Drive Power

Sozuak

Bozulan psu daki konnektör kısmıyla bir adaptör yapmak lazım gibi.  Bir de büyük 2.el kurumsal bilgisayar firmaları var onlardan psu araştırıp orijinalliği bozmayabilirsiniz. Sahibinden de  var bu firmalar, sunucu kısmına bakın. Topkapı Bilgisayar gibi mesela

MC_Skywalker

Dell'in PSU susuna bağlana kabloların HDD, Anakart vb giden kısımları standarttır. Normal PSU alıp tüm kabloları söküp yeni PSU nın kablolarını takacaksınız.

Dell, HP vb. bu tür cinslikler yapmada meşhurdurlar. Sattıklıarı PC den kazanmazlar yedek parçadan kazanırlar.