Kablo çıkışlarını korumak için macun vb. ne önerirsiniz

Başlatan boreas, 14 Eylül 2022, 10:25:56

boreas

Özel entegrelerin üzerinde siyah damla şeklinde taş gibi bir malzeme oluyor. Epoksi ile bunu denediğimde yayılıp gidiyor bildiğiniz önereceğiniz farklı bir yöntem var mı? Ben bunu kablo çıkışlarında kullanmak istiyorum.

muhendisbey

Kablo çıkışından kastınızı bir fotoğraf ile gösterebilir misiniz?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

boreas

Dyson silikon denedim ama mastik çekmiş gibi oluyor ve şekil vermek gerekiyor. Yuvarlak düzgün bir form olmuyor. Epoksi denediğim zamanda kuruma süresi ve akışkanlığı çok fazla. Etrafına çerçeve çekmek gerekiyor. Ben daha çok damla gibi akıtıp formunu koruyarak donan bir malzeme arıyorum.

Epsilon

Birkaç forumda ,yatık elkoları ve kabloları sabitlemede RTV kullanılıyor diye yazılmış .
RTV2 diye yazınca çıkan silikon malzeme muhtemelen olur.Tabiki kürleşene kadar sabit kalmalı.Bildiğim kadarıyla malzemenin türüne ve kullanılan diğer malzemenin miktarına göre donma süreleri değişiyor.

Epsilon

Burada izah edilmiş testeride var(Birkaç yapıştırıcının üzerinde RTV diyede yazıyor zaten)

https://youtu.be/WkyHEI0-xPw

muhendisbey

Rezistansa benziyor.
Sıvı conta kullanmayı denediniz mi? Yapı olarak silikon mastik vari ve sıvı yapıda değil.

Edit:Mesajları okumamanın cezası

Sıvı da olsa yüzey düzgün değilse nokta gibi pek kalmaz ki. Kablonun üzerinden yüzeye akar.
Belki kalıplamayı düşünebilirsiniz. Tıpkı annelerimizin pilava şekil vermek için kase kullanması gibi.

Silikon mastik ucunu kalınca açın. kablonun geçeceği küçük bir oyuk koyun. basın ve yukarı çekin.
Kuruduktan sonra uzayan kısmı falçata ile alırsanız kalıp gibi olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

parametre

Sıcaklık onemlımi Arap zamkı var sertlestırıcı ile kullandığınızda çok sertlesıyor ama cok sıcak oluyor sertleşirken rengıde sıyah 

z

Alıntı yapılan: boreas - 14 Eylül 2022, 10:25:56Özel entegrelerin üzerinde siyah damla şeklinde taş gibi bir malzeme oluyor. Epoksi ile bunu denediğimde yayılıp gidiyor bildiğiniz önereceğiniz farklı bir yöntem var mı? Ben bunu kablo çıkışlarında kullanmak istiyorum.

Yayilip gitmesi normal.

Dokum yapacaginiz bolgenin etrafina cam macunu, kalip macunu gibi kolay sivanip geri sokulebilen dolgu maddeleriyle duvar yapin.
RTV2 ile kalip da yapabilirsiniz. Fakat kalibi o bolgeye bastiracak duzenek de yapmaniz gerekir. Aksi taktirde sizinti olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kralsam

Alıntı yapılan: boreas - 14 Eylül 2022, 10:25:56Özel entegrelerin üzerinde siyah damla şeklinde taş gibi bir malzeme oluyor. Epoksi ile bunu denediğimde yayılıp gidiyor bildiğiniz önereceğiniz farklı bir yöntem var mı? Ben bunu kablo çıkışlarında kullanmak istiyorum.
Eğer titreşimli bir yerde kullanıyorsan çok sert yapışkan kablonun hızlı kopmasına sebep olacak bilgine. Titreşimde o sert kenarlar bariz bıçak gibi koparıyor kabloyu.

ilyas KAYA

Aktuatorlu hızlı yapıştırıcıya siyah toz boya karıştırıp damla şeklinde damlatin. Aktuatorunu sıkın anında donar. Chiplerin yada kartların üstünü kaplamak için bu yöntemi kullanıyorum  :)

fide

Konu ile alakalı değil ama titreşimin sebep olduğu kavrama değişimi ile sonuçlanan, ağır maliyetli bir arıza. Suçlu ise sadece takılması unutulmuş bir vida. :du:  :du:  :du:
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ACM

Epoxyi macun kıvamına gelene kadar bekleyip sürerseniz veya kablo uçlarını daldırırsanız  istediğiniz olur.

Sozuak

Diş hekimlerinin kullandığı adhesor carbofine gibi çift karışımlı yapıştırıcılara ve mavi ışık altında kürlenen yapıştırıcılara da bakın Kudret hocam belki öneride bulunur. Diş malzemesi satan firmalardan bulunuyor.