MAX485 sürekli bozuluyor.

Başlatan sigmoid, 16 Eylül 2022, 21:25:19

sigmoid

temel elektronik malzeme adı olan siteden max485 aldım, malesef patetes çıktı.  Yaptığım devre bir gün çalışıyor sonra haberleşmeyi kesiyor. Geçen sene aldığım zaman MAX485lerde sorun yaşamamıştım, o zaman MAX232'ler patetes çıkmıştı. Daha sonra mouser.com dan max232 temin ettim. Siz RS485 haberleşme için hangi chipi tercih ediyorsunuz? 0,50$ a da chip var, 5$a da chip var. haberleşme chipine pic den daha fazla para vermekte bana bir garip geliyor. Mouser ve farnell de fiyatlara bakıyorum 5$ dan başlıyor.

Erol YILMAZ

Tavsiyem orjinal olduğu bilinen 75176 + tvs kullanmanız yönünde olacak.

Max485 çok fazla kopyalanmış bi ürün.

dnacikaya

Max485'in orjinali de yoğun veri transferinde ısınır ama bozulmuyor tecrübe ile sabittir.

elektronik kassabı

Max485'in olası çakması yerine, sipex sp485 gibi daha az bilinen bir muadilini kullanın, daha iyi ya da kötü ama böylece veri sayfasına göre en azından ne kullandığınızı bilmiş olursunuz ve tedbirinizi ona göre alırsınız.

tunayk

Alıntı yapılan: sigmoid - 16 Eylül 2022, 21:25:19temel elektronik malzeme adı olan siteden max485 aldım, malesef patetes çıktı.  Yaptığım devre bir gün çalışıyor sonra haberleşmeyi kesiyor. Geçen sene aldığım zaman MAX485lerde sorun yaşamamıştım, o zaman MAX232'ler patetes çıkmıştı. Daha sonra mouser.com dan max232 temin ettim. Siz RS485 haberleşme için hangi chipi tercih ediyorsunuz? 0,50$ a da chip var, 5$a da chip var. haberleşme chipine pic den daha fazla para vermekte bana bir garip geliyor. Mouser ve farnell de fiyatlara bakıyorum 5$ dan başlıyor.

İyi bir iş yapılacak ise, haberleşmede kesinlikle izolasyon kullanılmalı ve chip önüne tvs,  seri direnç , terminasyon uygulanmalıdır. Bu yüzünüzü ağartır.  ISO3082, 3088, ADM2483 gibi çipler sorunsuz çalışır.

İzolasyon olmayacaksa SN65 veya 75 serilerinden güncel çipler iyidir .

Bozulma durumlarında devreye de bakmak gerek gerekli koşullar sağlanmış mı, hatta kaçak mı var diye.

sigmoid

datasheete baktım, 75176 ile max485 pin uyumluymuş. TVS diyotlar A ile GND, B ile GND arasına mı takıyoruz.

tavsiye edeceğiniz örnek bir devre şeması var mı?

teşekkür ederim.

AST

Erol YILMAZ

Kısa bir not düşmek istiyorum.

- 75176 ilk nesil çiplerden, düzgün çalışsın kafi seviyesi :)
- Max485 biraz daha derli toplu ikinci nesil
- Artık 3. Nesil çipler var.
10kV+ esd koruması olan vs

Bu sınıflandırma nerdeyse bütün yarıiletkenlerde mevcut.
Misal LM741 doğru düzgün çalışan ilk kompakt opamp olup Kitaplarda referans olmasına rağmen simetrik besleme istemesi sebebiyle bugün büyük oranda tercih dışıdır. Çünkü aynı fiyatta daha kolay kullanımlı komponentler var.

power20

Simetrik besleme göreceli değil mi? 12v varsa dirençle ikiye böl işte simetrik besleme. Burada sorun olacak kısım nedir?  Bilmediğim bir durum varsa öğrenmek isterim. Simetrik besleme isteyen op-amp bana garip gelmiştir. Besleme sizin yorumunuza bağlı

ahuramazda

@AST'nin paylaştığı şematikte bulunan sm712 ve güvenilir bir yerden alınan 75176 işinizi görecektir.

sigmoid

Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim

yucatar

Bende sp485 de aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Topluca alıp kartlarda kullanıyorum bazı aldığım partiler problemli çıkıyor