Brushless motor (Drone motoru) secimi

Başlatan z, 17 Eylül 2022, 23:35:30

z

PCB kazima makine projemde spindle isini brushless motor ile cozmeye karar verdim. Deneme yapma amacli direncnet firmasindan ucuz ve  yuksek kv degerli bir motor sectim.

Bugun motoru bosta ilk kez calistirdim. Fakat motor anirircasina sesli  ve fircali motorlar kadar olmasa da titresimli calisiyordu.

Gene bir baska firmadan daha kucuk bir brushless drone motoru almistim. Bu motoru denedigimde cok cok az titresimli ve cok daha bagirtisiz donme gerceklesti.

Demekki en uygun motoru (en az isinan, en az ses cikartan en az titresen) arayip bulmam gerekecek.

Fakat ortalikta tonla fakli marka motor var.

Aradigim kriterleri saglayan motoru nasil sececegim?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bulut_01

fiyatdan seçeceksin ne kadar ekmek o kadar köfte.
YENİLMEZ..

z

Yani en pahalisini sec diyorsun.

Begendigim motor. RS2205 https://www.robotistan.com/emax-rs2205-2300kv-ccw-motor-fpv-yaris-uyumlu-quad-zmr250-qav250-mini-quadcopter

Merak ettigim motor . (KV8000) F1103 https://www.robotistan.com/tmotor-8000kv-fircasiz-drone-motoru?#ins_sr=eyJwcm9kdWN0SWQiOiIyMDk2MSJ9

Gicik oldugum hic begenmedigim motor. A2212 https://www.direnc.net/a2212-quadcopter-2450kv-fircasiz-motor

elektronik

En ucuzun kalitesiz olduğu kesin ama pahalısının kaliteli olduğundan emin olamayız.
En doğrusu dron işi ile uğraşanlardan bilgi almak.

z

Alıntı yapılan: elektronik - 18 Eylül 2022, 00:22:41En doğrusu dron işi ile uğraşanlardan bilgi almak.

Bu adamlarin forum sitesi falan varmidir?

elektronik

z

Adamlar ugrasiyor.

F1103 gibi bir motor ismi buldugunuzda 11 motor capi ile ilgili bir parametre, 03 de motor yuksekligi ile ilgili bir parametre imis.

Dolayisi ile F1803 gibi bir motor ismi gorurseniz bunun F1103 den daha genis oldugunu anlayacakmisiz.

Kisa gunun kari.

Begendigim motor. RS2205
Merak ettigim motor . (KV8000) F1103
Gicik oldugum hic begenmedigim motor. A2212  Bu motor daha uzun. RS2205 ile ayni genislikte.

F1103 genisligi hem daha az hem yuksekligi daha az.

Bu durumda bu motordaki titresimler cok cok az olabilir.

Fakat bir de soyle bir video var.

Yuunus

rs2205 i test amacli kullandim guzel motor, sesi sinek viziltisi gibi (cok kaliteli olmayan surucuyle bile), ama sogutma olmazsa uzun sure calisamaz gibi bir his var, buyuk metal bir yuzeye irtibatlarsan saatlerce calisabilir.

elektronik

Dron motorları kendi pervanesi ile kendini soğutuyor eğer pervanesiz cnc de kullanacaksanız çok aşırı ısınır küçükde olsa bir pervane takmak gerekebilir.

z

A2212 motoru ben begenmedim ama sansima rulmanlari sorunlu motor bana denk gelmis olmasin. Bu motoru kullanip begenen var mi?

ilyas KAYA

Cnc için  daha pahalı modelleri kullanıyorlar. Değermi bilmiyorum.

900kv 5045 mesela bu. Fiyatı yaklaşık 2000 lira.

Birde bu şekilde yapanlar var.

Bi ara bunu yapmaya çalışmıştım sonra vazgeçtim burada forumdan biri hazir spindle satıyordu direk onu aldım ama henüz takma şansım olmadı. :)

z

Bunlar bana yaramaz. Sikinti 60 bin rpm ihtiyacimdan kaynaklaniyor.

Devir artirmak icin motor mili ile is mili arasinda ivir zivir koydugunuzda problemler cig gibi ardi ardina geliyor.

Mesela 10mm capinda lastik disk lazim oldu. Diski silikondan doktum. 20 bin rpm de 10mm lik silindir seklindeki silikon elipse donusuyor ve capi 20mm ye cikiyor.

Videolara bakarsaniz orda devir sayisi dusurulmus digerinde ise motor mili aynen kullanilmis. Bu iri motorlarin KV degerleri dusuk oldugu icin devir sayilari da dusuk.

Biraz once parmagim 20000 rpmde donen motor miline hafifce dokundu ve surtunmeden dolayi parmagim yandi.

z

Alıntı yapılan: Yuunus - 18 Eylül 2022, 14:11:32rs2205 i test amacli kullandim guzel motor, sesi sinek viziltisi gibi (cok kaliteli olmayan surucuyle bile), ama sogutma olmazsa uzun sure calisamaz gibi bir his var, buyuk metal bir yuzeye irtibatlarsan saatlerce calisabilir.

1 saatten beri bosta calisiyor ilidi sadece.

Drone pervanesi motora dehset bir yuk getirir ve motor akimininin bir hayli artmasina neden olur. Dolayisi ile motorun zorlanmasi dronda farkli benim uygulamamda farkli olacak.

Delik delme ve kazima isinde bu motordan daha cok umutlanmaya basladim.

Yuunus

Alıntı yapılan: z - 19 Eylül 2022, 00:00:061 saatten beri bosta calisiyor ilidi sadece.

Drone pervanesi motora dehset bir yuk getirir ve motor akimininin bir hayli artmasina neden olur. Dolayisi ile motorun zorlanmasi dronda farkli benim uygulamamda farkli olacak.

Delik delme ve kazima isinde bu motordan daha cok umutlanmaya basladim.
pcb kazima isi bu motoru cok zorlamaz bence, cok kaliteli kazima cihazlarida a4 boyutunda asagi yukari bu boyutlarda spindle motor kullaniyor cok guclude degiller ama devir yuksek oldugundan iyi is cikariyorlar, ama ucuna takacagin kaplin vs her neyse balansi bozacaktir.

birkan

Ben model uçakçıyım. Dron motoru ile PCB kazıma olmaz demiyorum, bir videoda 4 eksen CNC ile ahşap heykel işlendiğini bile gördüm  ama... CNC spindle motorların da fırçasız olanı var. Sürücüsü ile birlikte satılıyor. En azından pens/mandren uydurmak zorunda kalmazsınız. Onlara baktınız mı?