Brushless motor (Drone motoru) secimi

Başlatan z, 17 Eylül 2022, 23:35:30

ilyas KAYA

Bence motordan önce iyi bir kazima bicagi bulmak gerekiyor aksi halde bir pcb bitmeden bıçak korelip gidiyor. Sesi de ayrı bir dert. Bunun yerine lazer alıp step motorların 1/3 disli ile devrini düşürmek ve lazer ile pcb yapmak daha mantıklı. Hatta geçen uv kuru film denedim diyot lazerler kurleme yapıyor. Tek sorunum kurlenmemis olan kuru filmi temizlemek icin camasir sodasinda bekletmek. Onu bekleyene kadar ütü ile basarım gider  :)

z

Alıntı yapılan: birkan - 19 Eylül 2022, 16:00:48Ben model uçakçıyım. Dron motoru ile PCB kazıma olmaz demiyorum, bir videoda 4 eksen CNC ile ahşap heykel işlendiğini bile gördüm  ama... CNC spindle motorların da fırçasız olanı var. Sürücüsü ile birlikte satılıyor. En azından pens/mandren uydurmak zorunda kalmazsınız. Onlara baktınız mı?

Pcb kaziyan router ve ahsap vs isleyen router arasindaki en belirgin fark, spindle motorlarinin devir sayisinda.

Ahsabi islerken 6mm capli freze cakisiyla 6 mm genisliginde, 5 mm derinlikte kanal acmak icin ucu bir kac bin rpm de dondurmek yeterli iken pcb isleyen makinede, 30 um derinlikte 0.2 mm genisliginde kanal acmak icin 0.2mm uc capindaki cakiyi iyi bir is cikarabilmek icin 60 bin rpm ile dondurmek gerekiyor.

Bu devir sayisinda donecek motoru, pens ve tutucuyu bulmak cok zor. Bulsaniz bile bunlari biraraya getirmek basli basina bir is. Precision Mechanics konusu.

Bu yuzden pcb kaziyan makinelerin fiyatlari bu kadar yuksek. Cin mali siradan penslerle vs olacak is degil.

20 bin rpm ile hatta daha dusuk rpmli motorlarla da pcb kaziyan makineler yapiliyor. Zamaninda ben de yaptim. Oluyor mu oluyor fakat kaliteli is cikartamiyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fbkaya

@z Yüksek rpm brushless motor arıyorsanız inner motorlara bakın. RC arabalarda kullanılıyor.

alikeskinkilic

hocam fırçasız motorlarla bile o devirler zor kütleleri çok  o devirler için hava türbin motorları kullanılıyor. youtube de evde yapanları bile görmüştüm tesla türbini falan kullanan da var torkları az ama hızları muhteşem belki atölyende sen de yapabilirsin
Hep meraktan

alikeskinkilic

prof olarak böyle birşey var
mantık olarak da şöyle çalışıyor bu da belgeseli
ev yapımını aradım bulamadım muhtemel ingilizce ismini arayamadım
sondaki tesla türbin desede değil normal pervaneli türbin
Hep meraktan

berat23

model brushless motorlarının devri bu işe yeter ama ömür sorunu olur diye düşünüyorum zira bu motorlar yüksek performanslı ancak kalitesiz motorlar. kullanılan rulman vs. uzun süreler çalışmak için seçilmiyor. en az titreşimli, uzun ömürlü motor seçmek için de ebatlarından ziyade fiyata bakmalısınız. no name çin malı motorlarda düşük titreşim ve uzun ömür beklemeyin.

düşük titreşim için inrunner bir motor daha mantıklı, örnek;
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-sk3-fandrive-3659-1900kv-90mm-edf.html?queryID=c0910a77a2a2a7fd5b751436d8723bf3&objectID=45672&indexName=hbk_live_products_analytics

Yuunus

rs2205 tek rulman uzerinde donuyor, rulmandaki ufak bir bosluk motoru kullanilmaz hale getirebilir.

z

Hic sanmiyorum. Rulmanlardan birisi arkada digeri de iceride on tarafta olmasi lazim.

20 Eylül 2022, 08:56:25
Bu motoru milinde delik oldugu icin aldim. Delik capi 3mm diye hatirliyorum. Bir dunya para verip 3.16mm matkap ucu alip deligi genislettim.

3,17 mm uclar iceri siki siki giriyor simdi. Delerken eksenden kacirdiysam da hissedilmiyor.

z

Alıntı yapılan: berat23 - 19 Eylül 2022, 22:03:30model brushless motorlarının devri bu işe yeter ama ömür sorunu olur diye düşünüyorum zira bu motorlar yüksek performanslı ancak kalitesiz motorlar. kullanılan rulman vs. uzun süreler çalışmak için seçilmiyor. en az titreşimli, uzun ömürlü motor seçmek için de ebatlarından ziyade fiyata bakmalısınız. no name çin malı motorlarda düşük titreşim ve uzun ömür beklemeyin.

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-sk3-fandrive-3659-1900kv-90mm-edf.html?queryID=c0910a77a2a2a7fd5b751436d8723bf3&objectID=45672&indexName=hbk_live_products_analytics

Tanitimlarinda Japon NSK rulman kullanilmistir diyenlerin motorlarina bakiniyorum.

Simdilik RS2205 S isimi goruyor gibi. Dronyap sitesinde su anda markasini hatirlamadigim motor ureticisi, motor tanitimlarinda rotor balansini cok iyi aliyoruz diye duyurduklarindan bahsediliyordu.

Gerci dusuk KV degerinden dolayi ilgimi cekmemisti,

z

Drone motorunun miline disaridan rulman baglayip rulmani bosta dondurdum. (Kac devirde dondurdum olcmedim)

Biraz sonra rulman elimi yakacak kadar isindi. Halbuki motor daha ilimamisti bile.

z

https://store.tmotor.com/goods.php?id=933

F1103 KV8000

Bu motor 60 bin rpm i goruyor. Bir denemek istiyorum.

z

Alıntı yapılan: berat23 - 19 Eylül 2022, 22:03:30...

Alıntı yapılan: fbkaya - 19 Eylül 2022, 21:20:01@z Yüksek rpm brushless motor arıyorsanız inner motorlara bakın. RC arabalarda kullanılıyor.

Bu makinede sanirim inrunner motor kullanilmis.

Simdilik outrunner motorlarla bi calisayim. (Elimde var cunku) Baktim olmuyor inrunnerlara gecerim. Fakat fiyatlari bayagi bir yuksek.

elektronik

fbkaya

120.000 değil 12.000 rpm gözüküyor

21 Eylül 2022, 11:29:49
Alıntı yapılan: elektronik - 21 Eylül 2022, 10:59:53Bu motor iş görmezmi.

4000-120000 Devir Motor

elektronik