sony bvm-1454d tüplü stüdyo monitör ekranda morluklar

Başlatan ibo1973, 18 Eylül 2022, 16:37:10

ibo1973

ekranda yer yer morluklar  var
degasus bobini ille ekran temizliği denendi işe yaramadı

1 - Şimdi montörün ptc sin ölçtü ayakları arasında omaj var ve saç kurutma makinası ile ısıtınca direnç artıyor yani sağlam ayrıca değiştrip denedim olmadı yani ptc sağlam.

2- Monitörün etrafındaki bobini ölçtüm 2 ayak arasında omaj var kısa devre gibi yani bobinde sağlam.

3- degasus yapınca Bobin ayaklarına 220v ac voltaj bobine veriyor ve o esnada ekran sallanıyor ( degasus yapıyor yani ).

4- Ekran açılırken daha ekrana görüntü gelmeden hemen önce ekranın çevresini  saran bobine 220v ac voltaj veriyor sonrasında bobine hiç voltaj gelmiyor bu bana anormal gibi geldi

Monitörün Marka modeli sony bvm-1454d şemasını bulamadım ama google amcayla çok iyi anlaştığımız söylenemez

sizlerin fikirlerinide almak isterim .

JOKERAS

Degaus zaten Ptc ile otomatik yapılır.
Muhtelemelen tüp Darbe almış.Tüpün içinde Metal Elek vardır,o elek yapmulunca veya
kayınca doğal olarak renkler farklı noktalara sapar.
Yapacak bir şey yok maalesef.

Şemalık bir durum yok.

mehmet

Harici degaus bobini bulabilirseniz
onunla düzeltilebilir. Ya da büyük
hoparlör mıknatısı ile deneyebilirsiniz.

Ancak sorumluluk size ait.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Melih1802

Tecrübe ile sabit, darbe sebebi ile elek hasarı oluşmuş.

Sozuak

Bence sabit mıknatısın kutuplarını deneyip ekranın dış yönüne sürme hareketi şeklinde yaparsanız  ve morlukların yer değiştirdiğini görürseniz  düzelebilir demektir.  Foto eklerseniz daha iyi olur tabi ama ya akvaryum hava motorlarının trafolarının ağzı açık kısmını yani E şekindeki  sac paketinin açık uçlarını (isteseniz 10-15w lık bir trafoyu söküp sadece E saclarını  aynı yöne takıp ve şebekeye bağlı nobitör çalışırken)  ekrana tutarsanız  biraz uzun sürede (degauss bobinin çalışma süresinden uzun) demanyetize edersiniz. Biraz yoğun sabit manyetik alana maruz kalmış olduğunu düşünüyorum.

ibo1973

evde canım sıkıldı akşama doğru dükkana gidip bu monitörle uğraştım yeni veriler şöyle
1- neodyum mıknatısla biraz uğraşarak görüntüyü düzeltmek mümkün oluyor ancak monitörü kapatıp tekrar açtığımızda eski bozuk haline geri dönüyor yani ilk açıp kapatmada değil ama biraz bekleyip kapatıp açınca morluklar geri geliyor.

2- Bu denemeler esnasında bir defalık kendi kendine düzgün çalışacağı tuttu yani görüntü düzgün olarak açıldı ve çalıştı devamında kapatıp açtığımda görüntü gene bozuldu

3- Yukarda yazmıştım ama %1000 emin olmak için başka tüplü monitörde vardı philips107s olması lazım onu açtım manyetik sony nin manyetik bobin kaplosunu uzatıp sağlam monitöre taktım ve iki monitöre aynı anda elktrik verdim sonuçta değişen bir şey olmadı yani görüntü hala bozuktu.

Arkadaşlar fikirleniz gerçeten çok değerli ve bu monitörde benim için değerli yapmayı çok istiyorum eğer gerçkten tüp ölü değilse bir şekilde yapılabilir diye düşünüyorum yukarda verdiğim bilgiler ışığında tüp ölü yada sağlam diyebilirmiyiz yarın mümkün olursa birde video eklemeye çalışırım yada ne yapmak lazım bir defa tesadüfü bile olsa sağlam çalışması bir yerlerinde soğuk lehim olabilr anlamınamı gelir yada ne anlama gelir bilemedim.

Kabil ATICI

ptc gibi bir malzeme olması lazım. Tam yerini bilmiyorum. Bozulduğu zaman ekranda renk dalgalanmalarına neden oluyor. Kullandığımız tüplü televizyonda sıkça yaşadığımız bir arıza idi.
ambar7

Sozuak

Tüpün boynundaki ayar mıknatısları (tüpün boynuna dik ve tutma uçları olan yassı yuvarlak şekilde ve bir de c kolu şeklinde uzatılmış minik çubuk mıknatıslar olabilir) vardır üç ışını hizalamak için. Eğer monitörün içinde sabit manyetik alan oluşturan birşey yok ise  o kısma odaklanın ama dikkat edin normalde ekranı piksel görüntüsüne kadar büyütüp doğru elektron tabancası doğru rengi aydınlatacak şekilde ayarlanır. Onlarda bir kayma olabilir.

ibo1973

Alıntı yapılan: Sozuak - 18 Eylül 2022, 22:06:29Tüpün boynundaki ayar mıknatısları (tüpün boynuna dik ve tutma uçları olan yassı yuvarlak şekilde ve bir de c kolu şeklinde uzatılmış minik çubuk mıknatıslar olabilir) vardır üç ışını hizalamak için. Eğer monitörün içinde sabit manyetik alan oluşturan birşey yok ise  o kısma odaklanın ama dikkat edin normalde ekranı piksel görüntüsüne kadar büyütüp doğru elektron tabancası doğru rengi aydınlatacak şekilde ayarlanır. Onlarda bir kayma olabilir.

Bu tavsiyelerinden sonra tüpe yöneldim inceledim ve 2 şey fark ettim
1- bendeki bvm nin ayarları daha önceden kurcalanmış muhtemelen gene morluk sebebi iledir diye tahmin ediyorum
2- tüpün üzerindeki mıknatısları fark ettim - Fabr,ka tüp üzerine mıkntıslar yerleştirmiş renleri sanki balans yapmak istemiş bende fbarika mıknatıs kulanıyrsa ben neden kulanmıyom dedim.
ve monitörün içersine uygun yerlere 3 tane neodyum mıknatıs yerleştirdim ve sabitledim sonuç görüntü düzeldi en azından şimdilik gayet güzel bir görüntü var 1-2 güne bozulmaz ise bu iş tamam .
Diğer bir konu ise ayrları kurcalanaa kısımları üzerindeki fabrikanın boyasına göre fabrika ayarlarına gitirdim ve sabitleyiciem silikon vs atıp.
Sozuak özellikle sana çok ama çok teşekkür ederim rabbim herzaman gönlüne göre versin inşallah.
Tüm yorum yapanlara fikir beyan edelerede çok teşekkür ederim şimdilik bu konu kapandı eğer ilerde mıknatıslar sorun çıkartırda baş edemezssem bu konudan devam ederim saygılar sevgiler işleriniz her zaman yolunda gitsin inşallah.

JOKERAS

ibo1973, öyle şey olmaz.Fabrikanın koyduğu manyetikler Convergens için Fine Tuning.
Tüpün boynunda da vardır düşük manyetik etkisi olan bunların hepsi convergens ayarı için.

Elek kaymışsa ne yaparsanız yapın düzelmez.Düzeldi dediğiniz Monitörün yönünü değştirin.
Mesela düzeldi dediğiniz şekilde Kuzeye veya Doğuya doğru duruyorsa Yönünü değiştirin
tekrar aynı olacak.

Eleği kaymış bir tüpü Dışarıdan Mıknatıs koyarak düzeltmek İmkansız ötesi.

ibo1973

Alıntı yapılan: JOKERAS - 19 Eylül 2022, 12:47:54ibo1973, öyle şey olmaz.Fabrikanın koyduğu manyetikler Convergens için Fine Tuning.
Tüpün boynunda da vardır düşük manyetik etkisi olan bunların hepsi convergens ayarı için.

Elek kaymışsa ne yaparsanız yapın düzelmez.Düzeldi dediğiniz Monitörün yönünü değştirin.
Mesela düzeldi dediğiniz şekilde Kuzeye veya Doğuya doğru duruyorsa Yönünü değiştirin
tekrar aynı olacak.

Eleği kaymış bir tüpü Dışarıdan Mıknatıs koyarak düzeltmek İmkansız ötesi.

Eleğinin kayıp kaymadığını bilemiyorum Tüplü monitör uzmanıda değilim deneme yanılma yöntemiyle elde ettiğim sonuç budur 2 gün sonra bozulurmu bilemiyorum ama an itibari ile kullanılacak kadar düzgün bir görüntü elde ettim. Teknik kısmını yada bilimsel kısmını açıklayacak bilgiye sahip değilim . Değilim dediğim gibi içerisie 3 adet mıknatıs yerleştirerek farklı yerle görütüyü düzeltmeyi başardım olan gerçek bu.

JOKERAS

Eleğin kayıp kaymadığını söylüyoruzya.
ibo1973, hayatım onları tamir etmekle geçti.Olan ve olacak şeyleri,neden olduklarını,
anlatıyorum.Oldu dediğin Sana göre oldu,bana göre olmadı.
Sen sonuca razıysan diyecek bir şey yok.Güle güle kullan.

ibo1973

arkadaşım neden bu kadar stresli bir arkadaşşın bilemiyorum ama tekrar ediyim belki elek bozuk değildir yada bozuktur bilemiyorum ben aldığım neticeye bakıyorum sonuç beni tatmin ediyor hemde çok ama eminimki başkalarınıda tatmin ederdi aşğıya video ekledim bakabilirsiniz tatmin edip etmeyeceğine.
Ayrıca mıknatısları işyerimde yerleştirdim sonrasında evime götürdüm değişen bir şey olmadı yani monitörü çevirince vs bozulma olmadı.
Yani kimseye yalan borcumuz yok zaten yalan konuşan bir insanda değilimdir ancak inanmak yada inanmamak size kalmış ben sizin inanmanızla yada inanmamanızla ne uzarım nede kısalırım
Buda mıknatıs takılmadan önceki hali
https://resimyukle.io/r/397RRkaQA1

takılan mıknatısların konumu
https://resimyukle.io/r/dFAp8eeW09

JOKERAS

ibo1973,ben anlatamıyorum demekki.
Neden bu kadar stresliymişim?Hemen hükmüde vermişsiniz.Stres falan yok:)
Soru sormuşsunuz ben size Buz gibi gerçeği anlatmışım,beğenmemişsiniz.
Sizin Tv'nin ne durumda olduğuna İnanıp İnanmamak benim umurumda bile değil.
Ben size yardımcı olmak istemişim.
Elek yamulmuş veya kaymış,bunu Mıknatıs takarak,Saptırmayı sapıtarak düzeltmek İmkasnız!
Düzelir diyen bir kişi varmı?Bunlar iptidai çözümler,buna razı gelip gelmemek sizin kararınız.

Buna razıysanız kullanın,bu sizin keyfinizde olan bir şey.
Eski durumla yeni durum arasında da pek bir fark yok zaten.

Diyorumki hayatım bu işle geçti bu çözümleri unuttuk,bunlar çözüm falan değil diyorum.
Siz benim işimi görüyor diyorsunuz.Ne yapayım yani sizin işini görüyor diye Tamam oldu
Mükemmel dememimi bekliyorsunuz.
Söylediklerimin gerçek olduğunu bir süre sonra anlarsınız!
Çünkü bir zaman sonra Tekrar Kaymalar olacak,o zaman burada konu açıp evet Renkler
tekrar karıştı demeyeceğinizden de eminim:)

Neden olacağını sorarsanız anlatırım isterseniz.

ibo1973

Mıknatıslı ve mıknatıssız arasında çok büyük fark var biri kulanılabilir durumda biri değil sizin dediğinizi şöyle anlıyorum bu mıknatısla düzelse bile bu şekilde birine veripte yaptım diyemem demek isitiyorsunuz diye anlıyorum bencede öyle.
Evet mıknatıslı hali işimi görür mıknatıssız hali işimi görmez .
olurda tekrar bozulursa bilgi anlamında tamir etmeme yardımcı olabilicek bir bilgi alabileceğimi düşünürsem neden yazmıyım sizdenmi gizliyicem bozulduğunu :) yok gizlemem hatta bu konu aklıma gelirse size özel mesaj atıcam  eğer unutmaz isem vede üşenmez isem tabi bilin diye ben bu konuyu guru yada idda konusu gibi görmüyorum bir iddamda yok ben iyi bilirim diye ne anlattıysanız inanıyorumda ama gözümlede gördüğüm bir gerçekte var umarım haklı çıkmazssınızda monitör bozulmaz senelerdir retro cihazlarımda kullanmak için pvm-bvm monitör arıyordum abartmıyorum senelerdir arıyordum denk gelmedi gelenlerde servet istedi hatta servet ödemeyi kabul ettiğimde adam satmaktan vazgeçti vs yani bulunması zor cihazlar umarım bozulmaz o yüzden.