Gsm bağlantısı ile araç takip yapan cihaz arıyorum

Başlatan ACM, 19 Eylül 2022, 15:58:31

sezgin

Airtag için ne düşünüyorsunuz. Ben de bisiklet çalındıktan sonra öğrendim. Cihazın yanında bir iphone olması durumunda (kimin olduğu önemli değil internet erişimi olsun yeter) konum bilgisi iletiyormuş. Belki kullananlar vardır daha detaylı bilgi verirler.

ACM

Alıntı yapılan: sezgin - 19 Eylül 2022, 22:53:11Airtag için ne düşünüyorsunuz. Ben de bisiklet çalındıktan sonra öğrendim. Cihazın yanında bir iphone olması durumunda (kimin olduğu önemli değil internet erişimi olsun yeter) konum bilgisi iletiyormuş. Belki kullananlar vardır daha detaylı bilgi verirler.

İphone için olanı motorsiklet grubunda bir kullanıcı tavsiye etmişti  ama yüksek sürüm ve model gerekiyormuş hem kendinizin hemde airtagin atlama için kullanacağı yakındaki kullanıcı için. Buda beni aştı. Samsungda aynı şekilde yalnızca galaxy ve yüksek modelleri ve yüksek android sürümüyle çalışıyormuş. Bir videoda bağlantı denemeleri yapan birisi hiç bağlanamadı yakın mesafeden bile.
  Bana yalnızca hırsızlık anında konum verse tamamdır. Birini yada aracı devamlı takip etmek , geçmişte nereye gitmiş nereleri gezmiş kaç para harcamış , ne yemiş içmiş gereksiz benim için.

Andromeda

.. hassasiyet kaç mt bu tür konum belirlemede.. telefon şebekesi, gps veya internet vasıtası ile.. çocuklar veya yaşlılar için kullanılan akıllı saatlerde örneğin.. bu akıllı saatler baz istasyonu vasıtası ile çalışıyor sanırım.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Sozuak

Hassasiyet değişken bazen tam nokta bazen 100-200mt.  GPS doğruluğu çok iyi ama kapalı ortamda yada ağaç altında yada yüksek binaların arasında iptal. Yüksek pil tüketimi de ekstra. İkisi bir arada hem  baz istasyonu hem gps daha güzel, Baz istasyonu temelli konum bulma Mobil telefonun çektiği her yerde  kendini ifade eder.

Andromeda

.. 2-3 mt olmadıktan sonra hiçbir işe yaramaz demektir.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Sozuak

Askeri standartlarda olması lazım o zaman, doğruluk ticari gpslerde 15-20mt civarıdır. Yani piyasadakiler komple çöp  :)

elektronik

Ticari gps lerde 1-2cm olan sistemler var aslında.

Andromeda

fide

Ephemeris diye bir olay var. Anlık olarak gps uydularının konumlarını ve düzeltmelerini Quectel yayınlıyordu. 90kb civarında bir dosyayı internetten (yada gprs vasıtasıyla gsm modülün kendi üzerinden) indirip yükleyince hassasiyet 1 mt civarına düşüyordu. Uygulamadım ama app notelarda ayrıntılı olarak anlatmış. MC60 modülde GPS + GNSS var. Belki Rus yada USA sisteme göre hassasiyet de değişebilir.

Belediye Personeli Fen Memurlarının kullandığı RTK cihazlarda 50cm altı (belki 5 cm bile olabilir.) hassasiyet var. Ama cihazlar araba parası.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Sozuak

Şehir içinde hiçbir cihazdan 50cm  1mt doğruluk beklemeyin. Binalardan yansıyan sinyaller doğruluğu bozar. Açık alanda en iyi tüketici cihazı bile 5 mt. doğruluk sunar o da en iyi şartlarda ortalamanın üzerinde bir cihaz. Ölçüm cihazları ile kıyas yapmayın. Çift alıcılı cihazlarda doğruluk cm kadar ama alamazsınız alsanız da telefon ya da basit konum belirleyici bir cihaz kadar ufak olmaz. Gerçek dünyaya göre alabileceğimiz cihazlardan bahsediyorum tabiki.

ilyas KAYA

Telefonlar en düşük 4mt ye iniyor o da GPS ve GSM vericileri ile kombine şekilde çalıştığı halde.
Çalınan bir araç için bu çok da yeterli 10mt olsa ne olacak ki :)
Sonuçta arayacaginiz yer belli en baba 10 mt alan içinde arama yaparsiniz

Andromeda

.. gazetenin bilim teknik ekinde bir japon bilim adamı
bir eleman bulduğu yazıyordu..
uyduya veya gsm ye ihtiyaç olmadan konum bilgisi verebiliyormuş.. manyetik ile alakalı diye hatırlıyorum..

elektronik

Hassas işler için. tapu arazi işeleri haritalama v.s için 1-2 cm hata ile ölçümler yapılıyor cihzlar 150.000 tl den başlıyor.
Hassas ölçümler için gps doğrulama datası https://www.tusaga-aktif.gov.tr/  den alınıyor. üyelik ücretli. datalar gsm üzerinden veya internet bağlantısı ile alınabiliyor.
RTK bağımsız olarak 30cm kadar olabiliyor en fazla.

fide

Bence araç takip cihazları aracın yakıt pompasına entegre edilebilmeli. Araç bilgim dışında hareket ederse yakıtı keserek araca da zarar vermeden durdurabilmek isterim.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Sozuak

Ediliyor zaten. Kurumsal cihazlarda ibutton var sürücü kendini tanıtıyor. İstenirse merkezden  de motor bloke oluyor. Yani Adama aracı verdin gönderdin. MErkezi arayıp adam araçla bilmem nereye gitmiş  izinsiz, bloke ettiriyorsun. Ha çalana etki eder mi etmez adam atar çekiciye ve kapalı bir yere ara bul bir daha. Motor daha da bela.