Gsm bağlantısı ile araç takip yapan cihaz arıyorum

Başlatan ACM, 19 Eylül 2022, 15:58:31

fide

Bildiğim kadarıyla araca monte edilenlerde akü ayrılsa bile belirli bir süre idare edecek lipo batarya var. Bu batarya sayesinde en son gökyüzünü gördüğü konum (kapalı mekan hapsi için), baz şistasyonu temelli lokasyon alınabiliyor. Araç çalınırsa birkaç saat içinde bulunabilir diye tahmin ediyorum ama bu süreçte ortada aracın ne kadarı kalır, ne kadarı haraç mezat paylaşılır meçhul.

Soğutmalı kasalı kamyonlar(dondurma, et, tavuk, soğuk zincir ilaç taşıyan araçlar) için kasa sıcaklığı takibi, yakıt deposu kapağı açılma takibi, gaz-fren pedalları ve hız takibi, izin verilen alan dışında hareket (geo-fence) uyarısı var biliyorum ama uzaktan motoru kapatma özelliği olduğunu bilmiyordum.

Gerçi Can-Bus OBDII entegrasyonu varsa aracı pert bile edebilirsiniz. :du:  :du:  :du:
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ACM

300 TL ye 2.el telefon aldım , motora monte ettim sakladım. 18 gündür günde birkaç kez test amaçlı kontrol yapıyorum tabletten veya pc den .Hiçbir takılma veya sorunla karşılaşmadım , 8 , 10 metre yakınlarına kadar haritada gösteriyor.

1500 , 2000  tl ye araç takibi alıp 1 yıl sonrada her yıl 500 tl vermektense bu yöntem çok daha iyi. Geceye gerek yok garajım var ,gündüz takip etsem yeter derseniz kendi telefonunuzu uygun bir yere saklayıpda yapabilirsiniz.

Sonuç : Kesinlikle tavsiye ederim , motorum ilk çalındığı an başımdan aşağı dökülen o sıcak suyu hiç unutmam. Şimdi olsa bir umudum var en azından.

Andromeda

.. harita olarak hangi programı kullandınız?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ilyas KAYA

Eğer motordaki telefonu aile üyesi olarak ekler ve "family link" kurarsanız direk google haritalarda görürsünüz. Açar açmaz görünür. Hemde uzaktan kitleme de yapabilirsiniz.

Gibi.

ACM

Google haritaları direkt açıyor "Cihazı Bul" yapınca ve direkt haritada konumu gösteriyor Andromeda.

Kızımdan mesaj geldi "Ne yapıyorsun köftecide diye" , beni takip etmiş eşşolueşşek  Bu işin kötü tarafıda sizi takip edebilmeleri. Park etmiştim kızm falan yalanlarıda yetmedi. Hovardalık , akşamcılık , kaçamak yaparsanız dikaktli olun. Hatta yapmasanız bile cafenin önüne parkına avm ye  park ettinizmi yandınız çıra gibi akşama :)    Düşündümde  kötü birşeyde yapmış olabilirim  , ayrılmalara kadar gidebilir bu iş , benden bilmeyin sonra.

Andromeda

Alıntı yapılan: ACM - 08 Ekim 2022, 15:16:00Bu işin kötü tarafıda sizi takip edebilmeleri.

nasıl yani.. telefonumuzu bilen biri bizi takip edebilir mi?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

fide

Malzemelerini aldım. Altınkaya HH44 kodlu kutu içine lipo pilli, GPS ve GSM modül içeren Rp2040 işlemcili bir pcb çizeceğim.
Bunu hackable bir proje olarak da burda ve hackster.io sitesinde paylaşacağım.
Böylece ister sms, ister arama isterse internet sitesi (siteye müdahil değilim, c# yada php konusunda iyi birisi yazabilir belki ) üzerinden takip edebilecek.
Amacım acil çağrı butonu yada konum takibi yapan bir cihaz geliştirmek.
Kodları da paylaşıcam ama sadece atılan sms'e konum geri gönderen (sadece sim kartta kayıtlı olan numaralar dahilinde) kısmını.
Web soket kısmını paylaşmayı şimdilik düşünmüyorum.

Pcb kartlarına PCBWAY sponsor olacak inşallah. Devreyi dizip çalıştırdıktan sonra fazla kartları (muhtemelen 5 tanesini) isteyen arkadaş olursa gönderebilirim. ;)  ;)  Malzeme konusunda sponsor olmak isteyen varsa kabul edebilirim  ::ok  ::ok
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

mustafacan

Alıntı yapılan: fide - 27 Ekim 2022, 13:15:37;)  ;)  Malzeme konusunda sponsor olmak isteyen varsa kabul edebilirim  ::ok  ::ok

Olalım mı?
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

fide

mustafacan

Peki show başlasın ozaman.

Projene destek vermemde iki Temel amaç var.
Bunlardan birincisi aynı sisteme benimde birden çok araç için ihtiyacım olması.
İkincisi ise projeyi (kısmide olsa) açık olarak paylaşacağını ifade etmendir.
Burdan sonraki durumu pm den devam edebiliriz. Hayırlı olsun...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

argelojik

Ben de bu projeye destek olabilirim. Plastik kutu için daha sonra gerekli olursa 3D çizim yapıp, 3D yazıcıdan baskı alıp size gönderebilirim. Daha profesyonel görünür. erbayakin07@gmail.com

muhittin_kaplan

Hocam selamlar. Malum bende bir motosiklet kullanıcısıyım. Bir GSM modül, gps modül ve kendi kullanım amaçlı olduğundan esp yada ardu ile birşeyler yapmak istiyorum.
Bir çalışma gurubu kurarsanız dahil olmak isterim.

fide

@muhittin_kaplan ve @argelojik şimdilik hem Rp2040 hem de esp32 çipli GSM +GPS modül, konum takip ve karşılıklı görüşme yapabilecek iki ayrı prototip yapıcam. Prototipler ortaya çıkınca hem yazılım hem de donanım üzerinde görüşelim. İlk numuneleri elde ettikten sonra malzeme + cuzi bir dizgi işçiliği karşılığında size de numune yapabilirim.

benmrtild

pcb lere ben de sponsor olabilirim hatta benzer bir pcb uzerinde çalışıyorum size özelden yazıcam.

Andromeda

.. eski tuşlu telefonlar kullanılabilir mi bu iş için?
Yani tuşlu telefonu arabaya koyacağız..