Arduino Mega Gerilim Ölcümünde Dalgalanma Problemi Cözümü

Başlatan mfurkan7, 19 Eylül 2022, 16:57:16

Sozuak

Çok sıkı kıstaslar yoksa bu kadar da kasmanın anlamı yok. fonksiyonu bozmuyorsa en yalın haliyle bırakmak sorun olmaz. Motor besleme hatlarını yeterince kalın yapın. Pi filtresi ile (LC) motora verin. Motorun kalkışta çok akım çekmesi sorunsa NTC seri girin. 0.5 sn de çok kısa bir süre. Bunu şarj edeceğiniz uygun değerde bir kapasitörü beslemeden anlık  tek minyatür röle ile ayırıp motora verseniz halledersiniz. Motorun kalkınması zaten 0.5 saniye sürer. 

mfurkan7

Alıntı yapılan: Sozuak - 23 Eylül 2022, 22:51:38Çok sıkı kıstaslar yoksa bu kadar da kasmanın anlamı yok. fonksiyonu bozmuyorsa en yalın haliyle bırakmak sorun olmaz. Motor besleme hatlarını yeterince kalın yapın. Pi filtresi ile (LC) motora verin. Motorun kalkışta çok akım çekmesi sorunsa NTC seri girin. 0.5 sn de çok kısa bir süre. Bunu şarj edeceğiniz uygun değerde bir kapasitörü beslemeden anlık  tek minyatür röle ile ayırıp motora verseniz halledersiniz. Motorun kalkınması zaten 0.5 saniye sürer. 

Hocam saglam bir dizayn yapmak istiyorum. Istiyorum ki yaptigim tasarim en az 7 sene sorunsuz calissin. Sistemi etkilemese de nasil oldugunu ögrenmek istiyorum. Zorlanmadan, arastirmadan, sormadan kendimi gelistiremiyorum. Buradaki herkese de destekleri icin tekrardan cok tesekkür ediyorum. Ancak asagidaki 3 sorun hakkinda yardimci olabilirseniz de cok sevinirim.

Alıntı yapılan: mfurkan7 - 23 Eylül 2022, 21:17:131) Son durumda AREF ile ölcümlerim öncesine göre cok daha stabil hale geldi ama baska bir problem daha ortaya cikti. Motor sürücüye enerji veriyorum arduino üzerinden. Motor sürücü üzerinde arti ve eksiye dikkat ederek motoru bagladigim pinlere dokunup ölcüm aliyorum. Sonra kutuplama ile pompa üzerinden ölcüm aldigimda pompanin arti bagli ve kirmizi isaretli arti ucunda eksi deger okuyorum. Yok anlamiyorum nasil oluyor bu is. Ayni kablo kisa devre modunda da kontrol ediyorum. Dogru bagli kablo motor üzerinde eksi deger ölcüyorum.

2)Son olarak suanda motora motor sürücü üzerinde diyot ve kapasitör bagliyken 4.3V sabit gerilim verebiliyorum. Ama bunu arttirmak ve azaltmak istiyorum. Ancak burayi da kotaramadim.

3)Osiloskopta baktigimda akim grafiginde pala biyik gibi kap kalin bir gürültü oluyor. Motor-valf ünitesini PWM ile besliyorum. Muhtemelen ondan diye düsündüm. 103nF'lik seramik kondasatör bagladim pompaya olmadi. Kondansatöre paralel diyot attim shotky, olmadi. Gürültüyü yok edemiyorum.
Pompa ve selenoid valfin akim grafiklerine ayri ayri baktim. Gürültü kesinlikle pompadan geliyor. Valfin kendi grafiginde ihmal edilebilecek ölcüde gürültü vardi. Kisacasi isin icinden cikamadim. Bir de su motora güc verirkenki gereksiz akim tepecigi o da ne diyot ne kapasitör ne ikisinin kombinasyonu ile gitmedi. Parca seciminde hata yapiyorumdur muhtemelen ancak desteginize ihtiyacim var.

muhendisbey

Verdiğin referansa göre ve ortak gnd ye göre multimetre ile gerilim farkını ölçebilir misin? Negatif çıkmasının nedenine bir bakayım.

Floating yani toprağı izole ederek osiloskopla da ölçebilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mfurkan7

Alıntı yapılan: muhendisbey - 24 Eylül 2022, 22:34:48Verdiğin referansa göre ve ortak gnd ye göre multimetre ile gerilim farkını ölçebilir misin? Negatif çıkmasının nedenine bir bakayım.

Floating yani toprağı izole ederek osiloskopla da ölçebilirsin.

AREF referansim 5.1V'luk zenerle Arduinoya verebildigim 4.991 Volt.
Hocam sema üzerinde diyotu schotky yaptim. Ölcümlerim asagidaki görseldeki gibi.

Diyotun datasheeti asagidadir.

https://www.farnell.com/datasheets/2358778.pdf

muhendisbey

Schotky her ne kadar düşük Vf'ye de sahip olsa sızıntı akımı yüksek bir diyot çeşididir. Açıkçası iyi mi olur bilemedim, gözlemlemek gerekli. 1N4001, 1N4004 ya da 1N4007'den birisini seçmek daha mantıklı olabilir. O nedenle  Bence önceki diyoda ek bir RC filtre yani snubber daha iyi olurdu.

Gönderdiğiniz osiloskop görüntüsünde GND üzerinde bir dalgalanma gözlemlenmiş. Negatif ölçüm büyük ihtimalle bundan kaynaklı olabilir.

Bu durumda yapacağınız şey basit. Değer negatif ise tekrar ölç. Küçük bir while döngüsüne hapsetmek.

Bir diğeri de normalde ADC ölçeğinden büyük bir gerilim geldiğinde son değer ne ise onu gösterir. 5V max olan bir ADC, 5.1V'luk gerilimi de 8 bit ise 255 olarak gösterir. Fakat burada dalgalanma belki de hatalı değerlendirmeye neden olmuştur. Yoksa ADC'nin negatif bir değer üretmesi beklenmez.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mfurkan7

Alıntı yapılan: muhendisbey - 26 Eylül 2022, 17:32:56Schotky her ne kadar düşük Vf'ye de sahip olsa sızıntı akımı yüksek bir diyot çeşididir. Açıkçası iyi mi olur bilemedim, gözlemlemek gerekli. 1N4001, 1N4004 ya da 1N4007'den birisini seçmek daha mantıklı olabilir. O nedenle  Bence önceki diyoda ek bir RC filtre yani snubber daha iyi olurdu.

Gönderdiğiniz osiloskop görüntüsünde GND üzerinde bir dalgalanma gözlemlenmiş. Negatif ölçüm büyük ihtimalle bundan kaynaklı olabilir.

Bu durumda yapacağınız şey basit. Değer negatif ise tekrar ölç. Küçük bir while döngüsüne hapsetmek.

Bir diğeri de normalde ADC ölçeğinden büyük bir gerilim geldiğinde son değer ne ise onu gösterir. 5V max olan bir ADC, 5.1V'luk gerilimi de 8 bit ise 255 olarak gösterir. Fakat burada dalgalanma belki de hatalı değerlendirmeye neden olmuştur. Yoksa ADC'nin negatif bir değer üretmesi beklenmez.

Hocam isin en kafa karistirici kismi ölcümü multimetre ile aliyorum. Normal valf ve pompayi 6v ile besledigimde arti oluyor ancak motor sürücü üzerinden besledigim de motor sürücünün girisi cikisi arti olmasina ragmen ayni uca bagli pompa ve valf eksi. Bir sürü farkli yolla dogrulama yaptim ama nasil eksi oluyor anlamadim.

Diyot konusunda 1n4007'de kullandim ne yazik ki sonuc degismedi. Seri port üzerinden okudugum degerlerde suan icin majör bir sikinti yok. Ben zaten pili ölcüyorum. 0.4V'luk bir fark var. Artik bu farki kabullendim.

muhendisbey

COM ucunu GND'den ölçüyorsun değil mi?

Kullandığın sürücü H bridge ise polarizasyonu yani + ve - kutbu tersleyebilir. Zaten bu sayede motoru ileri ya da geri hareket ettirir.
Ancak bunda da GND'ye göre ölçersen ya 0V civarı ya da pilinden dolayı 6V'tan düşük bir gerilim görmen gerekir. Haliyle negatif bir gerilim sadece gürültü olarak oluşabilir o da çok düşük seviyelerde olur. Kullandığın komutasyon diyodunun gerilimi kadar oluşur öyle söyleyeyim. Schottky için 0.35V-0.4V, klasik diyotlarda  0.7V-0.75V civarı olur.

mfurkan7

Alıntı yapılan: muhendisbey - 26 Eylül 2022, 21:40:39COM ucunu GND'den ölçüyorsun değil mi?

Kullandığın sürücü H bridge ise polarizasyonu yani + ve - kutbu tersleyebilir. Zaten bu sayede motoru ileri ya da geri hareket ettirir.
Ancak bunda da GND'ye göre ölçersen ya 0V civarı ya da pilinden dolayı 6V'tan düşük bir gerilim görmen gerekir. Haliyle negatif bir gerilim sadece gürültü olarak oluşabilir o da çok düşük seviyelerde olur. Kullandığın komutasyon diyodunun gerilimi kadar oluşur öyle söyleyeyim. Schottky için 0.35V-0.4V, klasik diyotlarda  0.7V-0.75V civarı olur.

6V'un altinda gerilim okuyorum. COM ucunu motorun eksisine dokunduruyorum. Hatam burada olabilir, deneyecegim. Cünkü polaritemi asagidaki gibi yapiyorum. Forward gitmesi gerekiyor. Ancak okudugum gerilim kesinlikle gürültü degil. Bundan eminim. Dediginiz dogru.

muhendisbey

Motorun -'si yön değiştirebilir. Bu nedenle zaten h bridge sürücülerde motor bağlantısı - ya da + şeklinde değil, A-B şeklinde isimlendirilir.

Eğer motorunuz tek yönlü dönecekse n kanal bir mosfetle de sürebilirsiniz. Hem maliyet açısından da daha uygun olur. İleride büyük bir motor kullanacağınız zaman da, daha yüksek akımlı aynı tetik seviyesine sahip olanla değiştirerek büyük bir tasarım değişikliğinden de kurtulursunuz.

mfurkan7

Alıntı yapılan: muhendisbey - 27 Eylül 2022, 00:16:21Motorun -'si yön değiştirebilir. Bu nedenle zaten h bridge sürücülerde motor bağlantısı - ya da + şeklinde değil, A-B şeklinde isimlendirilir.

Eğer motorunuz tek yönlü dönecekse n kanal bir mosfetle de sürebilirsiniz. Hem maliyet açısından da daha uygun olur. İleride büyük bir motor kullanacağınız zaman da, daha yüksek akımlı aynı tetik seviyesine sahip olanla değiştirerek büyük bir tasarım değişikliğinden de kurtulursunuz.

Hocam,
Pompa'da imalatci +'yi kirmizi nokta ile sabitlemis. Bundan dolayi da +'yi dogru sekilde vermem gerekiyor pompaya. Tasarimimda sabit gerilim ve tetiklenme süresi cok kritik. Sabit gerilimi motora bagli paralel bir zener ile saglayabilir miyim? Tetiklenme süresi icin de MOSFET'in hangi parametresi benim icin kritik olur. Datasheet'de nereye bakmaliyim?
Motor kisa devre ve maksimum akim cekme durumlarinda koruyucu bir sistem de gelistirmem gerekecek sadece mosfet kullanirsam.

Sozuak

Motor gerilimi hiç çökmesin isterseniz en başta çok düşük iç  direnci olan (genelde yüksek akım kapasiteli) bir pili mümkün olduğunca  kalın ve kısa hatlarla bağlamanız lazım. Motora enerji verince hemen döner 50mS den kısa süre gecikmeniz olur ne kadar çok ön devre olursa o kadar  süre uzar. Tabi güç devrenizin de olması gerekenden güçlü olması gerekir ki akım darbesini karşılasın.
Zenerle motora sabit gerilim olmaz. Başta zener akımını sınırlamak için kullanacağınız ön direnç zaten sorun olur.

Zamanlama kritik sistemlerde şöyle olur. Pompa sürekli yada daha geniş zaman aralığında çalışır halde tutulur. Gerekirse ek valf ile motor bypass edilir zorlanmasın diye.  Valflerle  hassas zamanlama tutturulur yada pompa bir depoya ara ara hava basar yada vakum yapar. Stok basıncınız olur. Buradan basınç kritik seviyeye düştükçe motor çalıştırılır . Valfle de hassas  basınçlama işlemi yapılır. Motorun  çalışma süresinden ziyade pompanın gerekli basınca ulaşma süresi sizin için sorun olur bence.

muhendisbey

Zener tek başına gerilimi sabit tutamaz. Hele de bir motor beslemesinde.

Tetikleme süresi bir mosfette özellikle bu uygulamada sorun olabilecek son şeydir. Sürücü tekli mosfete göre yavaş bile kalabilir. Mosfete neredeyse enerji verdiğiniz anda zaten tetiklenmiş olur. Sizin uygulamanızda mosfette en dikkat etmeniz gereken şey mikrodenetleyicinin çalışma geriliminde saturasyona ulaşıp ulaşmadığıdır. Saturasyona ulaşmazsa hızla ısınır ve yanar. Yani motora seri çok küçük bir direnç atılmış gibi olur.

Bir ara ST Omnifet adında mosfetler çıkarmıştı. Bunlar tam istediğiniz gibi fakat Türkiye'de bulmak imkansız gibi bir şey.
Dediğiniz korumaları yapmak hazır sürücüden pahalıya gelebilir. Bu dediğinizde haklısınız.