CRT Elektron tabancası hakkknda

Başlatan tunayk, 20 Eylül 2022, 22:53:45

tunayk

CRT Elektron tabancası her pixele tek bir elektron mu fırlatır yoksa pixel tarama müddetince elektron akışı mı olur?

Eğer tek elektron ise, Sadece tek eleltron salıvermek  nasıl mümkün oluyor?

elektronik kassabı

Yoğunluğu oluşturulmak istenen görüntüye göre değişen sürekli bir elektron akışı vardır. CRT'lerde piksel hücreler yoktur. Floresan maske ızgaraları olabilir. Tabancadan tamamen bağımsız oldukları için bunlar piksel değildir.

MC_Skywalker

#2
Süper basit özetlemek gerekirsek elektron tabancasının katot'u flement tarafından ısıtıldığı müddetçe elektron salınımı yapar.  Piksel başına 1 elektron şeklide değilde aydınlatılmayacak piksel olduğunda video sinyaline senkron olarak ilgili rengin katot beslemesi elektron koparmayacak seviyeye indirilir.

Yani; musluğa bağlı hortumla bahçenizi soldan sağa/sağdan sola sularken en uca geldiğinizde parmağınızla suyu yukarı döndürüp ilk başladığınız yere hortumu çevirip parmağınız çekemek ve bunu sürekli tekrarlarken su sürekli akaçak şekilde   

Sozuak

#3
Tabiki surekli akacak sekilde. Katod negatife cekildikce daha parlak goruntu elde edilir. Mesela beslemesi -200volt diyelim 0 V altinda isima yokken negatif yonde voltaj arttikca daha guclu bir elekteon huzmesi olusur. Voltaj seviyeleri tupun bias voltajlarina ve devre tasarimina bagli tabi tup var tup var.

z

Monochrome icin konusursak;

Her bir pixel icin farkli degerde akim aitiyorsun. Pixelin parlakligina gore akim da degistiriiiyor.

Eger akimi sabitler ve tarama yaparsan ekranin heryerinde ayni parlaklikta olan yuzey elde edersin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Akım kontrollü değil de gerilim kontrollü diyelim

serkan_48

Bende konuya çok hakim değilim. Merak ettiğim konu ,

Siyah beyaz Monochrome bir tupte elektron 1 mm sa yada sola kaysa resim de sağa yada sola kayar ama resim ekranda görünür.

Peki renkli tuplerde o rengi oluşturmak için illa ordaki renk noktalarına atış yapmak gerekmiyor mu?

Renkli tupte istenen rengi olusturmak icin işin tupunden çıkan elektronlarin doğru piksel yada noktaya ulaşması gerekmiyor mu? Mesela aşağıdaki resimde sarı renk için elektronlar belli noktalara vurması gerekmiyormu?

Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

z

#7
Alıntı yapılan: Sozuak - 21 Eylül 2022, 10:17:45Akım kontrollü değil de gerilim kontrollü diyelim

Sonucta pariltiya neden olan akim. Fosfor elektrik alani olustugu icin uyarilmiyor. Elektron fiziksel olarak fosfora carptigi icin uyariyor.

Tabiki lambada anod akimi  FET'ler gibi voltaj kontrollu.


Alıntı yapılan: serkan_48 - 21 Eylül 2022, 10:59:21Bende konuya çok hakim değilim. Merak ettiğim konu ,

Siyah beyaz Monochrome bir tupte elektron 1 mm sa yada sola kaysa resim de sağa yada sola kayar ama resim ekranda görünür.

Peki renkli tuplerde o rengi oluşturmak için illa ordaki renk noktalarına atış yapmak gerekmiyor mu?

Renkli tupte istenen rengi olusturmak icin işin tupunden çıkan elektronlarin doğru piksel yada noktaya ulaşması gerekmiyor mu? Mesela aşağıdaki resimde sarı renk için elektronlar belli noktalara vurması gerekmiyormu?Illa pixel ustune atis yapmak gerekiyor. Aksi takdirde renkler karisir. 3 tabancanin her birisi sadece kendi rengindeki pixellere atis yapiyor.
Pixellerin hemen arkasindaki metal elek digerlerine carpmayi engelliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Tupun boynundaki yassi miknatislar tupun icinde uretilen 3 adet elektron isininin ayni noktada odaklanmasini ve paralel gitmesini sagliyor. Renk senkronu sayesinde farkli renge ait elektron isini diger renk fosfor noktasinin uzerinden supurme hareketi yaparken bastirilir. Tabi tup icinde de elektrostatik calisan fokus halkalari mevcut