Titresen telin frekansi

Başlatan z, 22 Eylül 2022, 20:48:58

z

Bir tel ya da metal seritin bir ucunu mengeneye sikistirip bostaki ucunu gerip birakirsak tel titresir.

Bir ucun sabitlenmis diger ucu bosta birakilmis bir telin titresim frekansinin bagintisini bilen varmi?

Telli sazlardaki iki ucu da sabitlenmis tellerde frekans bagintisi nedir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

z

Alıntı YapTellerde Üretilen Sesin Frekansı
Bir tel F kuvveti ile gerilip üzerine dokundurulduğunda ses dalgaları oluşur. Saz, gitar, keman buna güzel bir örnektir. Boyu ℓ, kesit alanı A olan bir tel üzerinde oluşturulan dalgaların frekansı,

fn = n / 2ℓ.√(F/μ)

eşitliği ile bulunur. Eşitlikteki; n oluşan düğüm çizgisi sayısı, μ telin birim boyunun kütlesidir. Hıza bağlı olarak frekans, denklemdeki √(f/μ) değeri yerine hız ifadesi yazılırsa

fn = n.V / 2ℓ şeklinde olur.

Burdan sonuca gidemem.

Ben asil sorumu sorayim.

Bir ucunu sabitledigim 50 cm uzunlugunda sert telim var. Homojen bir yapisi var. Tel oldukca pahali. kesip bicip deney yapamam.

Bu telin ucundan gerip biraktiginda 100Hz ses duyuyorum.

Amacim 1Khz de titresecek tel uzunlugunu hesaplamak. Hesap sonucu buldugum kadar tel parcasini kesip kullanacagim.

Nasil hesaplarim?

Sozuak

Teli ucundan degil de daha ilerisinden sabitleyip kesmeden de deneyebilirsin bence

z

Dogru dersin. Mengeneye en kisa boyda olacak sekilde sikica baglar ve teli gerer denerim.  Sikma noktasini degistire degistire 1khz noktasini bulurum.

elektronik

Telin üreteceği frekans, telin uzunluğuna, kalınlığına (ağırlığı), gerginliğine göre değişir hesap yapana kadar denemek daha kolay olur.
Ayrıca sabitlendiği noktalarda önemli telin titreşimini absorbe etmemeli.

tunayk

1kHz'e çıkmak için boyla oynamak yerine germe kuvvetinin artması lazım gibi geliyor.

elektronik

Alıntı yapılan: tunayk - 22 Eylül 2022, 22:51:431kHz'e çıkmak için boyla oynamak yerine germe kuvvetinin artması lazım gibi geliyor.

Boy kısaldıkça ve gerginlik arttıkça frekans artar.
Boy uzadıkça frekans düşer.

z

Benim duzenekte tel bir ucundan sabitlendigi icin oynanacak tek parametre tel boyu olabilir.

elektronik

Alıntı yapılan: z - 22 Eylül 2022, 23:03:09Benim duzenekte tel bir ucundan sabitlendigi icin oynanacak tek parametre tel boyu olabilir.

Teli her iki tarafından sabitlemedinizmi?

Ben olsam teli iki mengene arasına gergin bir şekilde sabitler sonra her iki mengene arasındaki uzaklık ile oynayıp istediğim frekansı bulurdum tabi mesafe değiştirkçe telin gerginliği yeniden ayarlanacak.