Osiloskop tavsiyesi ?

Başlatan argeman, 22 Eylül 2022, 23:32:33

argeman

Değerli arkadaşlarım, çalıştığım fabrikaya bir osiloskop alıcaz, değerli fikirlerinize ihtiyacım var, bütçe 15 bine kadar olabilir, 2 kanal, 100 Mhz yeterli olur diye düşünüyorum, daha önce çok çok eski model kullanmıştım, taşıması kolay ve araçta da kullanılabilir olması tercihimizdir fakat olmasa da olur. CAN mesajlarını okuma ve decode etme özelliğine sahip bir model var, incelerseniz sevinirim, ya da sizin önerilerinizi dikkate alacağım.

https://www.perpaotomasyon.com/urun/micsig-to1104-100mhz-4-kanal-tablet-osiloskop

z

Picoscope'a bakmadan karar verme.

Ekrani var diye her tasinabilir scopa kanma.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik kassabı

Bir problem olduğunda böyle tablet osiloskoplara müdahale etmesi zor olmaz mı? Bence tek osiloskopunuz olacaksa standarttan vazgeçmeyin. Standart osiloskoplar için bataryalı modeller var, mesela benim osiloskop batarya haznesi ve bağlantısı hazır gelmişti.

argeman

Alıntı yapılan: z - 22 Eylül 2022, 23:55:13Picoscope'a bakmadan karar verme.

Ben de sizin gibi düşünüyorum, işyerimdeki bir arkadaşın evinde kullanmış olduğu için kararsız kaldım.

Alıntı yapılan: elektronik kassabı - 23 Eylül 2022, 00:08:50Bir problem olduğunda böyle tablet osiloskoplara müdahale etmesi zor olmaz mı? Bence tek osiloskopunuz olacaksa standarttan vazgeçmeyin. Standart osiloskoplar için bataryalı modeller var, mesela benim osiloskop batarya haznesi ve bağlantısı hazır gelmişti.

Haklısınız, memnunsanız model alabilir miyim?

makdeniz

Alıntı yapılan: z - 22 Eylül 2022, 23:55:13Picoscope'a bakmadan karar verme.

Hocam sizi yazılımsal olarak etkileyen kısmı ne oldu Picoscope'ta. Mesela Hantek'ten bir farkı varmıdır ?
yanlıs bilmiyorsam Pico, Hantek vs. bu tip usb osiloskopların donanım kısımları birbirinin neredeyse aynısı geriye yazılım kalıyor.
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

analog06

Picoscope ile ilgili düşüncelerinizi bende merak ediyorum bizde almayı düşünüyoruz, sizce artıları eksileri nelerdir ?

z

Picoscope disindaki scoplari kullanmadim bilmiyorum.

Picoscope da beni neler etkiledi onu yazayim.

Band genisligi, Frekans, sample rate.
Kanal sayisi.
Memory derinligi (Hafizaya alinan ekran goruntusu sayisi)
Tetikleme fonksiyonundaki zenginlik
Kendi yazacaginiz matematiksel fonksiyona girdi olarak problardaki sinyalleri verip sonucu gosterebilmesi.
Tek tarama yap ve goruntuyu dondur der gibi 100 pals den sonra goruntuyu dondur gibi bir ozellik olmasi.
Kullanmadim ama scop sinyallerini data dosyasi haline getirebilmesi.

En buyuk sorunu: PC ile dolayisi ile sebeke ile izole olmamasi.

Tabiki Picoscope modeli onemli.  Kullandigim 2408B modeli. Cok daha iyileri var.

Yuunus

onarim yada ariza bulurken kimse fareyle filan ugrasmaz, usb osiloskobun bence cok can sikici bir kullanimi var, zaten bircok osiloskobun usb, lxi baglantisi var ve pc uygulamalariyla kullanabiliyorsun, pilli olursa super olur, hem dogal izolasyon olmus olur, guc uygulamalarinda cok faydali, micsig diye bir marka var onu bir incele istersen.

erkan614

z

2GS olsun. Bu 1GS.

argeman

Sample rate değil mi hocam? Şimdi onu araştırıyordum, cihazın otomotiv sektöründe de kullanılması cezbetti beni, LIN, can-bus gibi..

z

O sektorde ise yariyorsa sen de o sektorde kullanacaksan karismam.

Ama 100 Mhz'e yakin sinyalleri izlemeye kalktiginda sinyali duzgun gormek istiyorsam sample rate yuksek olmali.

Hani fotografi zoom yaparken zom yap yap en sonunda pixeller kocaman karelere donusuyor ya.

Sample rate, gozlenen sinyalin frekansi arttikca ekrandaki sinyalin ne kadar yakisikli olacagini belirliyor.

Benim digital HP scop (HP 50603B) goya 60Mhz ama rezil bir sey. Sampe rate degeri dusuk cunku.

Ayrica her bir kanal basina sapmple rate dusuyor. Yani iki kanal kullanirken sectigin scopta sample rate aslinda 1GHz degil 500MHz olacak.

argeman

Alıntı yapılan: z - 23 Eylül 2022, 21:23:15O sektorde ise yariyorsa sen de o sektorde kullanacaksan karismam.

Ama 100 Mhz'e yakin sinyalleri izlemeye kalktiginda sinyali duzgun gormek istiyorsam sample rate yuksek olmali.

Hani fotografi zoom yaparken zom yap yap en sonunda pixeller kocaman karelere donusuyor ya.

Sample rate, gozlenen sinyalin frekansi arttikca ekrandaki sinyalin ne kadar yakisikli olacagini belirliyor.

Benim digital HP scop (HP 50603B) goya 60Mhz ama rezil bir sey. Sampe rate degeri dusuk cunku.

Ayrica her bir kanal basina sapmple rate dusuyor. Yani iki kanal kullanirken sectigin scopta sample rate aslinda 1GHz degil 500MHz olacak.

Çok iyi anladım, çok teşekkür ederim.

Yuunus

@argeman , @z nin son soyledigi bir satis kurnazligidir, 2gs diye reklam yaparlar ama sadece tek kanal demezler, ikinci kanali aktif ettigin anda 1gs'a duser, birde acele etme biraz incele teardown videolarina filan bak belki hosuna gitmeyecek bir urun, olumsuz gorusleri degerlendir, genelde ek protokollere ekstra para isterler ona dikkat et sonra bu protokol calismiyor deme, kimi firmalar varki cihaz parasi kadar da o opsiyonlara para istiyorlar, tabi bunlar hep cok kucuk dipnotlar seklinde hazirlanir:)