Ultrasonik Kalınlık Ölçer Tavsiyesi

Başlatan kimlenbu, 27 Eylül 2022, 17:36:32

kimlenbu

Selamlar, 1000$ civarını geçmeyen bir ultrasonik kalınlık ölçer cihazı gerekiyor. 1mm-5mm arasını ölçse bana fazlasıyla yeterli. Amazon'dan 50-100-500Euro'luk ürünler aldım ama hepsi çöp. en azından 0.1mm hassasiyet gerekiyor.

500$'lık ürün bile pürüzsüz yüzeyde, uygun jel kullanıp o metale göre kalibre etsem bile 2mm okuyor, 5mm okuyor, 3mm okuyor,8mm okuyor. Tekrarlanabilirliği yok, resmen sallıyor değerleri.

Bana profesyonel işlerde kullanılacak bir öneri lazım. Bu bütçede bulmak mümkün müdür ? Mümkün değilse artık parasını da geçtim, gerçekten çalışan bir ürün gerekiyor.

Erol YILMAZ

ULTRASONİK olunca daha mı iyi oluyor?

Alternatif metodlar olmaz mı ?

Sozuak

Oto galeri ve ekspertiz firmalarına  sorsan ellerindekileri deneme şansın da olur numune taşınabilir bir şeyse adamlarınki mikron seviyesinde gayet hassas gösteriyor youtube videolarında defalarca iki ayrı ama aynı noktaya koyup gösteriyorlar.

argeman

Alıntı yapılan: Sozuak - 27 Eylül 2022, 21:12:12Oto galeri ve ekspertiz firmalarına  sorsan ellerindekileri deneme şansın da olur numune taşınabilir bir şeyse adamlarınki mikron seviyesinde gayet hassas gösteriyor youtube videolarında defalarca iki ayrı ama aynı noktaya koyup gösteriyorlar.

Sanırım arkadaşın istediği 1 ya da 2mm lik sacın üzerindeki boya kalınlığı değilde , kapalı olan komple sacın kalınlığını ölçmek, ben öyle anladım.

Sozuak

Anladım da metale us etki ediyor mu öyle içine geçip ilginç :)

alikeskinkilic

o bahsettiğniz boya kalınlığını ölçen sensör ultrasonik değilki indüktif. ultrasonuk sensör ile malzeme ölçümü yapılabilir değişken olarak ölçülen malzemeye göre ses hızını bilmeniz ve değiştirmeniz gerekir.sanırım internette sabit verilen hız bilgileri var birçok metalin. birde şu su geçirmez sensörler ile malzeme teması yaparak yankı alınabilir herhangi bir mikro işlemci ile.internette baktım da hakkatten sağlam paralar istiyorlar.bence yapmayı dene
Hep meraktan