4000w rezistans için kontrol önerisi

Başlatan sessiz_roman, 04 Ekim 2022, 22:15:44

sessiz_roman

Arkadaşlar hepinize iyi aksamlar.
Elimde 2 adet 2000w rezistans var istediğim ısıya ulaşmak için bunlarin ikisini tek bir elemanla kontrol etmek istiyorum. Rezistanslar günlük yaklaşık 5 saat boyunca bir plakayı 250 derecede sabit tutacaklar. Bu noktada bana oneriniz nedir. Ssr mi kullanmaliyim, kontakttor mu kullanmaliyim yoksa röle mi kullanmaliyim. Aslinda bence en uygunu kontaktor ama çok sesli çalıştığı için ilk tercih önceliğim degil.

Yardın eden etmeyen herkese şimdiden teşekkür ederim.

ilyas KAYA

Ssr kullanın pid kontrol de yaparsınız. Hazir pid sıcaklık modüllerini de kullanma şansınız olur.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 04 Ekim 2022, 22:32:08Ssr kullanın pid kontrol de yaparsınız. Hazir pid sıcaklık modüllerini de kullanma şansınız olur.

Teşekkürler,
220v 4000w toplamda 19 ampere yakın bir deger çıkıyor peki hangi değerde ssr secmeliyim, mesela 40 mi 50mi veya 100a mi. Yani şimdi birde ssr yi sogutmak için ekstra bir uğraşa girmeyelim

ilyas KAYA

40 amper yeterli.
Her zaman yüzde 30 ve fazlası iyidir :)

sessiz_roman

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 04 Ekim 2022, 22:46:4240 amper yeterli.
Her zaman yüzde 30 ve fazlası iyidir :)
Teşekkürler hocam iyi akşamlar.

sessiz_roman

Arkadaşlar iyi akşamlar 40 amperlik bir ssr aldım çalışmasına çalışıyor ancak acayip ısınıyor arkasinida sicakligini aktarabilecegi bir plakaya monte ettim buna ragmen cehennem gibi ısınıyor eger durdurmazsam eriyecek.

Sorun nedir acaba, role mi sahteydi yoksa daha yuksek amperli bir ssr mi almalıyım.

Gerçek ssr satan bir link veren olursa cok dua ederim

ilyas KAYA

Pwm ile mi sürüyorsunuz nereden hangi model ssr aldiniz?

Kontrol tekniğiniz yanlış da olabilir. Diyelim ki açtınız ve 250 dereceye kadar maksimum da çalıştı. Zaten bundan sonra yapmanız gereken düşük bir gerilim ile ısıyı sabit tutmak. Ssr in datasheetine bakın hangi frekans da çalışıyor.

Bir de tek tek deneme yapın yani 1 tane rezistans takip deneyin.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 09 Ekim 2022, 22:00:40Pwm ile mi sürüyorsunuz nereden hangi model ssr aldiniz?

Kontrol tekniğiniz yanlış da olabilir. Diyelim ki açtınız ve 250 dereceye kadar maksimum da çalıştı. Zaten bundan sonra yapmanız gereken düşük bir gerilim ile ısıyı sabit tutmak. Ssr in datasheetine bakın hangi frekans da çalışıyor.

Bir de tek tek deneme yapın yani 1 tane rezistans takip deneyin.
ilyas hocam röleyi rastgele girdiğim bir elektronikciden aldım belkide sahtedir bilemiyorum.

Şimdi rezistanslari açıp kapayan ısı ayar termostati vardı 2 adet. Ben bu termostatlardan rezistanslari söktüm ve rezistanslari direkt olarak ssr ye bağladım. Termostati ise ssr nin tetiklenmesi için kullandım. Ac tetik ssr yi termostat ile(220v)tetikleyip rezistanslari açıp kapatiyorum.

Sorunsuz açıp kapaniyorlar ancak ssr ateş gibi oluyor

ilyas KAYA

Ssr in giriş gerilim aralığı nedir ? 220v mu ? Bir resmini çekermisin üst kısımda yazıları filan var mı?

Madem termostat kullanacaksiniz direk termostat ile sureydiniz  :) kullanın şekliniz ile uygun değil diye tahmin ediyorum. 4000w çok yüksek bir güç değil. Çoğu isitici direk rezistansi termostat dan besler. Ssr a gerek kalmaz. On off yaptıktan sonra zaten ssr a yine gerek yok. Enda bin filan ssr destekli pid kontrollü işi kontrol cihazları var.

Siz şimdi test için bir tane arduino yada mcu ile ssr in sürün daha sonra hszir dijital termostat alırsınız. Yada kendiniz yaparsınız.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 10 Ekim 2022, 03:30:44Ssr in giriş gerilim aralığı nedir ? 220v mu ? Bir resmini çekermisin üst kısımda yazıları filan var mı?

Madem termostat kullanacaksiniz direk termostat ile sureydiniz  :) kullanın şekliniz ile uygun değil diye tahmin ediyorum. 4000w çok yüksek bir güç değil. Çoğu isitici direk rezistansi termostat dan besler. Ssr a gerek kalmaz. On off yaptıktan sonra zaten ssr a yine gerek yok. Enda bin filan ssr destekli pid kontrollü işi kontrol cihazları var.

Siz şimdi test için bir tane arduino yada mcu ile ssr in sürün daha sonra hszir dijital termostat alırsınız. Yada kendiniz yaparsınız.

Hocam zahmetiniz için teşekkürler. Plakalar hali hazirda termostat ile. Kontrol ediliyordu ama plakanin birisinin hareket alani baya geniş gazli termostatin probu bir kac kere harekete bagli olarak koptu. Bizde bari gaz probunu ortadan kaldiralim uzun kablo ile ssr ye baglar besleriz dedik ama sizin dediginiz gibi termostat galiba en iyisi. Hareketin en az olduğu noktqya birseyler yapip kopmayacak sekilde baglamak lazim.
Tekrar teşekkürler.

mehmet

Bu SSR 'lerin açıklamalarına biraz dikkat
etmek lazım. :du:
Resistif yükler için iki kat, indüktif
yükler için de 6 kat fazla almalısınız diyor.  ::op  :D

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ACM

İlyas hocam bu SSR roleler kısadevre korumalımıdır ? Kısadevrede biliyorsunuz triaklar hemen arıza yapıyor sigorta olsa bile , bunlarda aynımı ?

Arkadaş çok ısınıyor yazmış , 20 amper güç için 50 amperlik alayım ısınmasın diye düşünmek yanlış olabilir. Triaklarda soğutucusuz 300 wattdan yukarı kullanamıyorum , ssr nin ısınma konusunda belirgin bir farkımı varki.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: mehmet - 10 Ekim 2022, 17:18:24Bu SSR 'lerin açıklamalarına biraz dikkat
etmek lazım. :du:
Resistif yükler için iki kat, indüktif
yükler için de 6 kat fazla almalısınız diyor.  ::op  :D

Zaten 2 kat aldi ama ssr lara baktığımda genelde 3 v ile 32 volt arasında tetekileniyor. Acaba 220volt değil mi diye düşünüyorum.

10 Ekim 2022, 19:34:43
Alıntı yapılan: ACM - 10 Ekim 2022, 19:27:56İlyas hocaö bu SSR roleler kısadevre korumalımıdır ? Kısadevrede biliyorsunuz triaklar hemen arıza yapıyor sigorta olsa bile , bunlarda aynımı ?

Arkadaş çok ısınıyor yazmış , 20 amper güç için 50 amperlik alayım ısınmasın diye düşünmek yanlış olabilir. Triaklarda soğutucusuz 300 wattdan yukarı kullanamıyorum , ssr nin ısınma konusunda belirgin bir farkımı varki.

1200 lira civarında olanlar var onlarda olabilir denemedim ama 100 liralık olanlarda olduğunu sanmıyorum  :)

timpati

Sıcaklık değeri çok hassas değilse basit bir dimmerla da işinizi görebilirsiniz. Ancak o zaman da yine kullanacağınız triyak (veya ters paralel bağlı tristör ikilisi) uygun akım değerli ve soğutuculu olması gerekiyor.
why mr. anderson, why ?

fide

Ssr'yi mucizevi bir malzeme olarak düşünmeyin. Kılıfın içinde bir triyak ve optokuplör yada moc serisi bir yalıtım malzemesi var. Enazından ucuz modellerde böyle. Ayrı sınıf bir malzeme değil ssr.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com