İnternet İç Tesisat Kontrolü

Başlatan Farukk, 12 Ekim 2022, 11:33:44

Farukk

Herkese merhaba,

Sizlere bir konu danışmak istiyorum. Şu an evimde Turknet internet kullanıyorum. Altyapı VDSL. İnternetten evin konumunu kontrol ettiğimde 100 Mbps kadar destek olduğunu görüyorum. Eve kuruluma gelen arkadaş ise aynı şekilde evde bu hıza ulaşıldığını ancak interneti bu hızda verirlerse kopma yaşanabileceğini bu sebeple 80-90 Mbps(hızı tam olarak şu an hatırlayamıyorum) bir hız verirlerse internette kopma vs yaşanmayacağını belirtti. Kurulumdan sonra evde kurulum ekibi ile beraber yaptığımız testte 70 Mbps civarı hızları görmüştük.

Belirli bir süre sonra hız testi yaptığımda ise hızı hep 55-60 Mpbs aralarında görüyorum. Bununla alakalı talep açtım. Hızımın bu zamana kadar 60 Mbps üzerine hiç çıkmadığını ve iç tesisat kontrolü yapmaları gerektiği, eğer tesisatta sorun varsa 300 TL ve kablo çekmek gerekirse metresi 8,50 TL olacağı söylendi.

Bende bu kontrolü kendim yapmak istiyorum ancak iç tesisat kontrolünü nasıl yapabilirim, desteklenen hızı vs kontrol edebilmemin bir yolu var mı?

Bu konu hakkında bilgilendirebilirseniz çok teşekkür ederim.

gokhan1500

ISS bina girişine kadar sorumlu internet hızı için gerisi sizi ilgilendiriyor.Onların elinde bir cihaz var bina girişinden hız tespiti yapabilirler.Ben yapayım derseniz modemi bir şekilde oraya siz götürüp kısa hat çekip denersiniz ne hız geliyor diye.Başkasının internetini koparmayında deneyim derken :D.

MC_Skywalker

Binanın kronesinden evinize glen kabloyu ölçü aletiyle kontrol edebilirsiniz ama o'da size bir fikir vermez. VDSL de hız konusun takmayın Tam 1.5 sene aynı sorunu çözmek için TurkNet ile boğuştum.
1) Bina içi kabloyu değiştim.
2) Yeni modem aldım,
3) Telekom sokak dolabından binaya gelen kablo değişti. (Yan bina kentsel dönüşüme girmişti O yıkılmayı beklerken kablolarını çalanlar bizim binaninkileride kopartmışlardı)
4) Gönderdikleri tüm teknik personelin hepsi acemi işe yeni alımış

Bu yılın başında Fiber gelince tüm sorunlardan kurtuldum. 1Gbps

Cemre.

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 12 Ekim 2022, 19:37:15Binanın kronesinden evinize glen kabloyu ölçü alatiyl kontrol edebilirsiniz ama o'da size bir fikir vermez. VDSL de hız konusun takmayın Tam 1.5 sene aynı sorunu çözmek için TurkNet ile boğuştum.
1) Bina içi kabloyu değiştim.
2) Yeni modem aldım,
3) Telekom sokak dolabından binaya gelen kablo değişti. (Yan bina kentsel dönüşüme girmişti O yıkılmayı beklerken kablolarını çalanlar bizim binaninkileride kopartmışlardı)
4) Gönderdikleri tüm teknik personelin hepsi acemi işe yeni alımış

Bu yılın başında Fiber gelince tüm sorunlardan kurtuldum. 1Gbps

Bakırda sorun varsa çözüme ulaşmak zor ve yıpratıcı bir süreç. Bence pratikte 55 60mbps fazlasıyla yeterli hızlar, pirince giderken evdeki bulgurdan da olmazsınız umarım.

Ben de 1gbps bağlattım internet sorunları rafa kalktı :)

sadogan

1gb fiberde hız testi yapınca kaç çıkıyor.?

MC_Skywalker

Hiç test yapmadım ama bugün oynadığım oyuna ~480MB güncelleme geldi onu 12MBsn ile indirdi.

Farukk

Fiber olsa direkt ona geçeceğim ama maalesef sokakta fiber altyapı yok.

55-60 Mbps iş görüyor normalde. Tek sıkıntı gmeetde ekran falan paylaşınca karşı tarafa görüntü net gitmiyor o biraz problem. Onun dışında pek bir sıkıntım yok açıkcası.

sigmoid

Bende de turknet 100mbps var. Ama asla bu hıza çıkmadım. Havanın durumuna göre 60 ile 80mbps bağlantı kuruyor. İndirme hızıda 7MBps ye kadar çıkıyor. Banada bina kabloları kötü o yüzden 100mbps hız alamıyorsunuz diyorlardı. Sokaktaki dslm kutusunda hızı ölçtürdüğümde ulaştıkları maksimum hız 80mbps çıktı. Daha kendi saha dolaplarına max hızı getiremiyorler.

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: Farukk - 12 Ekim 2022, 21:49:56Tek sıkıntı gmeetde ekran falan paylaşınca karşı tarafa görüntü net gitmiyor o biraz problem.

ADSL/VDSL de 100Mb download hızınız olsada upload hızınınız hiçbir zaman 100Mbit olmaz yapı gereği.  Kullanılan protokole göre (ISS kendi belirler kullandığı donanıma göre) 100Mb indrme/40 Mb yükle hızı şeklinde bir oran olur.

Fiberde oran 1 e 1 dir.

sigmoid

Vdsl de upload şuan 8mbps. Pandemi öncesi upload önce 4mbps idi sonra 6mbps yapmışlardı.

Farukk

Fiber gelene kadar artık idare edeceğiz mecbur  :)

mehmet

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 12 Ekim 2022, 22:01:01ADSL/VDSL de 100Mb download hızınız olsada upload hızınınız hiçbir zaman 100Mbit olmaz yapı gereği.  Kullanılan protokole göre (ISS kendi belirler kullandığı donanıma göre) 100Mb indrme/40 Mb yükle hızı şeklinde bir oran olur.

Fiberde oran 1 e 1 dir.
Özel bir anlaşmanız yoksa standart
ürünler asimetrik. Benimki 35/5...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr