Infrared Sensör Yapimi

Başlatan mfurkan7, 13 Ekim 2022, 21:28:57

mfurkan7

Merhabalar,
Kafamda bir infrared sensör yapma fikri belirdi. Ancak nerden ve nasil baslayacagimi tam olarak bilemiyorum. Önerilerinizi almak icin geldim. Nerden baslayabilirim? Hangi kaynaklardan faydalanabilirim? Hesap kitap islerine de girmek kacinilmaz. Hangi konularda derinlesmek faydali olur? Örnek bildiginiz projeler var midir?
Yapmak istediklerim:
*Maximum 20-30cm mesafeden obje algilama
*Infrared sensörün taradigi alani kisitlayacak/belirleyecek mercek tasarimi yapma
*Karta yerlestirecegim H-köprüsü ile servo motor ya da valf kontrolü yapma
*Pilin ters baglanmasina karsi koruma
*Objenin yakinlik durumuna karsi modlama yapmak istiyorum
*Son olarak da mesela bir televizyon kumandasindan ya da bulabildigim herhangi bir kaynaktan gelen sinyallere göre chip icersinde parametre degisikligi yaptirmak istiyorum
Arduino Mega kullancagim.

Simdiden destekleriniz icin tesekkür ederim.


MrDarK

Bu anlattıklarına benzer, bazı özellikleri olmayan bir sensörü üniversite zamanında arkadaşım yapmıştı. Sumo robotta sharp sensoru yerine ucuz bir sensöre ihtiyacımız vardı. Aynı paket içinde toplanmış alıcı ve verici IR diyot kullanmak epey işi kolaylaştırır. IR ledi basit bir modülasyon ile sürmemeni öneririm gün ışığı veya kumanda gibi sinyallerden etkilenmemesi için. Mercekte filtre şart gibi. Konuyu takipteyim bol şanslar.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

mfurkan7

Hocam,
Kafaya koydum er gec yapacagim insallah. Sadece bilgi ve donanimimi arttirmam ve de biraz tecrübeli kisilerin destegi gerekecek sanirim.  :)

mfurkan7

#3
MAX17043 - 6V CR-P2 pil baglayacagim ama max 4.5V destekliyor. 6V ile calisan benzer bir IC var midir?