Microchip PIC16F19176 RTC Sorunu

Başlatan tenri, 14 Ekim 2022, 12:37:37

tenri

Merhabalar,

Projem de PIC16F19176 kullanıyorum. 5 adet kart hazırlıyorum ve saatlerini ayarlıyorum ancak üç kart saniyesi saniyesine tutarken diğer iki kart daha ilk saatte 10-30sn arası sapma yapıyor. 32.678kHz kristal takılı ve 20pF kapasitör takılı. Sorunun neden kaynaklandığını bulamadım. Sizce sorun nedir?

Teşekkür ederim.

elektronik kassabı

Kalibre etmeniz gerekir ;) Saatte 15 saniyelik bir sapma kristal frekansında binde 4'lük bir hata demektir, mümkün değil mi sizce? Güvendiğiniz bir saat kaynağını referans alarak zaman içinde hatayı düzelterek kalibre edebilirsiniz ama bu üretim için pratik değildir bence. Ben RTC kullanan bir cihazım için osiloskopla yapmıştım. Benim owon 7102 osiloskobun 10 milyon örnek hafızası var. Tetiklemeyi ayarlayarak 2 ile 3 yarım dalga arasında bir süreci kaydetmesini sağladım. Sonra bunu bilgisayara yükleyip bu verileri basit bir metin dosyası olarak okuyup 2 yarım dalga için kalibrasyon değerlerini hesaplayıp programladım. Şimdi hassasiyetiyle nam salmış casio kol saatim kadar kesin çalışıyor :D

bulut_01

YENİLMEZ..

tenri

Şimdi kalksam 10 adet kart daha dizsem 3 adet kartta da aynı sorun çıkarsa da mı kristali değiştireyim? Çünkü sorun o değilmiş gibi geliyor sanki.

sifirzero

merhaba kardesim voltaj duzensizligi. veya manyetik alandan etkilenme olabilir.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

tenri

Alıntı yapılan: sifirzero - 14 Ekim 2022, 13:53:52merhaba kardesim voltaj duzensizligi. veya manyetik alandan etkilenme olabilir.

Evet, kristalin denk geldiği bölgenin alt katmanından geçen yolların yüksek frekanslı olması sebebiyle kristal sapıtıyordu. Yeni kart tasarımı yaparak hatayı çözmüş oldum.

arci03

ds3231 i tercih edebilirsiniz hangi rtc olduğunu belirmediğiniz için bu öneriyi yapıyorum.

kudretuzuner

Merhaba, kristallerin sabit çalışması için ortam sıcaklıklarının da sabit olması gerekir diye, eskiden kalma şöyle bir bilgi var aklımda. Hatta bir kitapta da minioven diye bir devre şeması da görmüştüm.
Amatör

mehmet

DS3231 'de, söylediğiniz sorunlar
çözümlenmiş.
Kendi kristali içinde. Beslemesi
ısıl durumlar için hazırlıklı.
Tek eksiği ram alanı yok. Ram gerekliyse
DS3232 tercih edilmeli.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------