makina otomasyon panosu yardımı

Başlatan sessiz_roman, 16 Ekim 2022, 01:11:36

sessiz_roman

Arkadaşlar herkese selam.
Ben bir makina yaptım, bu makinanın görevi talaşları sıcak plaka arasında presleyip konveyor bant ile tahliye etmek. Makina şu an çalışıyor ancak elektrik panosu mevcut değil her taraf kablo dolu. Makinada 2 adet 0,75 kw redüktörlü motor mevcut bu motorları Schneider motor sürücü ile çalıştırıyorum. 2 adet de rezistans var tanesi 2000 wattan toplamda 4000 watt.

Ben daha önce hiç pano yapmadım bu aşama da sizden yardım istiyorum. kaç tane şartel kullanmalıyım bunların değerleri ne olmalı gibi soruların cevabını arıyorum. mesela makinayı buata mı bağlamalı yoksa tek bir fiş ile 220v şebeke gerilimine mi bağlamalı, acil durum butonu sisteme nasıl bağlanmalı?
yardımcı olan, olmayan herkese teşekkürler.

tunayk

Bu makine kendi evinde amatör amaçla mı kullanılacak yoksa son kullanıcıya satılacak bir ürün mü olacak? Bütçe ne olacak?

İki tane otomat sigorta ile de yapılır, otomatik sıcaklık kontrollü kaçak akim korumalı da yapılır. Tofaş ta arabadır mercedes te.🙂

Diğer konu bu kadar yük 220V için fazla normalde. Kabaca 6000W civarında yük çekeceksiniz. Bu da 27A yapar. Başka alıcıların da olduğunu varsayarsak 32A geçersiniz ki bu durumda sayacınız ve ilgili priz tesisatı yetmeyecektir. Kofra denen dağıtım noktasından alırsanız kaçak kullanmış olursunuz.

Bu nedenle

Sozuak

Sanayi elektriği olan bir yerde kullanacaksanız yükü dengeli olarak 3 faza dağıtın. trifaze fiş kullanıp panoya  da bağlayabilirsiniz gereken gücü sağlayabilecek elektrik panosuna da bağlayabilirsiniz. Direkt buata bağlanması yerine bulunduğunuz yere en yakın ana  girişten gelen buattan duvara bağlayacağınız  bir elektrik panosuna  bir pako benzeri şalter, enerjinin var olduğunu gösteren göz lambaları ve trifaze wotomat sigortadan geçirip cihazın kendi üzerine koyacağınız üzerinde acil stop butonu da olan start-stop butonlu ve kontaktörle yol vermeli  bir sistem üzerinden geçirmenizi tavsiye ederim. Acil durumda (yangın/sıkışma) anahtarla kapatmak  zor olabilir. Cihazın da üzerinde muhtelif yerlere  birbirine seri bağlı acil stop butonları ile destekleyin.
Daha fazla  öneri için daha fazla bilgi sağlayın ortam ve ortamdaki tesisat hakkında.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: tunayk - 16 Ekim 2022, 10:12:16Bu makine kendi evinde amatör amaçla mı kullanılacak yoksa son kullanıcıya satılacak bir ürün mü olacak? Bütçe ne olacak?

İki tane otomat sigorta ile de yapılır, otomatik sıcaklık kontrollü kaçak akim korumalı da yapılır. Tofaş ta arabadır mercedes te.🙂

Diğer konu bu kadar yük 220V için fazla normalde. Kabaca 6000W civarında yük çekeceksiniz. Bu da 27A yapar. Başka alıcıların da olduğunu varsayarsak 32A geçersiniz ki bu durumda sayacınız ve ilgili priz tesisatı yetmeyecektir. Kofra denen dağıtım noktasından alırsanız kaçak kullanmış olursunuz.

Bu nedenle
hocam cihaz evde kullanılacak diyebiliriz yani sanayi elektriği ile kullanılmayacak 220v şebeke elktriği ile beslemeyi düşünüyorum. anlamadığım nokta ise 7000w şofbenler kullanılabilirken benim 6000w cihaz için neden sayaç tesisatı yeterli olmaz. direk sayaçtan 32a lik bir sigorta ile 3*4 mm kablo ile beslesem sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

16 Ekim 2022, 13:48:15
Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Ekim 2022, 10:56:21Sanayi elektriği olan bir yerde kullanacaksanız yükü dengeli olarak 3 faza dağıtın. trifaze fiş kullanıp panoya  da bağlayabilirsiniz gereken gücü sağlayabilecek elektrik panosuna da bağlayabilirsiniz. Direkt buata bağlanması yerine bulunduğunuz yere en yakın ana  girişten gelen buattan duvara bağlayacağınız  bir elektrik panosuna  bir pako benzeri şalter, enerjinin var olduğunu gösteren göz lambaları ve trifaze wotomat sigortadan geçirip cihazın kendi üzerine koyacağınız üzerinde acil stop butonu da olan start-stop butonlu ve kontaktörle yol vermeli  bir sistem üzerinden geçirmenizi tavsiye ederim. Acil durumda (yangın/sıkışma) anahtarla kapatmak  zor olabilir. Cihazın da üzerinde muhtelif yerlere  birbirine seri bağlı acil stop butonları ile destekleyin.
Daha fazla  öneri için daha fazla bilgi sağlayın ortam ve ortamdaki tesisat hakkında.
cihaz 220v şebeke gerilimi ile beslenecek, sanayi bölgesinde değiliz malesef. şimdi sayaçtan sonra 32a lik bir sigorta ile 3*4 mm kablo ile gerilimi makinaya ulaştırsam sıkıntı olur mu. eğer bu noktada bir sıkıntı olmaz ise diğer tavsiyelerinizi uygulamaya koyacağım.

Sozuak

Eve gelen tesisat tüm ev içi alıcılara paylaştırılır ve toplam  gücü 7.5kw dır. Eğer tesisatınız sayaca kadar 2.5 luk kabloyla ise ve  bu cihaz çalışırken başka güçlü cihaz çalışmayacaksa olabilir ama unutmayın elektrikli ani su ısıtıcılarının devrede kalma süresi ile bu makinenin devrede kalma süreleri muhtemelen eşit olmayacaktır. Kaldı ki elektrikli ani su ısıtıcıları  ortalama 4-5 kw ile çalışır (istisnalar vardır ama onaylanacağı anlamına gelmez.) 10-15 dk kullanılır. Elektrikli şohbenler ise 2-3kw gücündedir (termosifon tarzı depolu olanlar). Olmaz diye birşey yok.  Dikkatli olun ve kaliteli malzeme kullanın.