HVLD ÖZELLİĞİ OLMADAN EEPROM KAYDI

Başlatan Semiyun, 17 Ekim 2022, 03:09:09

Semiyun

Herkese merhaba

HLVD özelliği olmayan bir mcu da voltaj kesilmesinde eeproma nasıl kayıt yaptırabiliriz ?

İnternette adc pinine 5v verip 4.6v a düşerse kaydetsin gibi bir komut denenmiş, ben bunu yüksek değerli
kondansatör takarak denedim ama bir netice alamadım.

Kaydetmede hemen yakalasın diye programda delay komutu kullanmadım.

Devre şu şekilde ds3231 devresinin sqw bacağı sabit 1 saniyelik pals üretiyor ben bunu harici kesmeyle alıp devrede saydırma yapıyorum. Devre zamanlama devresi olduğundan voltaj kesilmesine karşı en azından dakikada 1 kez eeproma kayıt yapmam gerekiyor ki bu da zamanla eeproma zarar verecek.

Alternatif çözümleriniz için yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Sozuak

Değerlerde değişiklik olunca kaydettirin.

Bir tane de bir önceki kayıt dursun. Eğer son kayıt olması gereken değerlerde değil ise bir önceki kullanılsın.

ADC bacağına verilen voltaj ile işlemci besleme hattını yalıtın. Ana voltaj düşünce ya da voltaj süpervizör ıc ile  bir pini tetikleyin. Ana besleme ile ek kapasitör arasına  diyot koyun. Voltaj düşünce işlemci algılar ama belemesi yeterli süre olursa kondansatör vasıtasıyla kaydını yapsın. Olmayacak birşey yok aslında. Siz beslemeye direk kondansatör atıyorsanız haliyle voltaj düştüğünü algılamaz ama  kartın yapısına göre ac çıkıştan  bir sinyal elde edersiniz yada regülesiz besleme düşüyorsa hemen oradan voltaj alırsınız bir komparatörle pencere aralığını belirlersiniz vs vs.

Semiyun

Alıntı yapılan: Sozuak - 17 Ekim 2022, 10:19:09Değerlerde değişiklik olunca kaydettirin.

Bir tane de bir önceki kayıt dursun. Eğer son kayıt olması gereken değerlerde değil ise bir önceki kullanılsın.

ADC bacağına verilen voltaj ile işlemci besleme hattını yalıtın. Ana voltaj düşünce ya da voltaj süpervizör ıc ile  bir pini tetikleyin. Ana besleme ile ek kapasitör arasına  diyot koyun. Voltaj düşünce işlemci algılar ama belemesi yeterli süre olursa kondansatör vasıtasıyla kaydını yapsın. Olmayacak birşey yok aslında. Siz beslemeye direk kondansatör atıyorsanız haliyle voltaj düştüğünü algılamaz ama  kartın yapısına göre ac çıkıştan  bir sinyal elde edersiniz yada regülesiz besleme düşüyorsa hemen oradan voltaj alırsınız bir komparatörle pencere aralığını belirlersiniz vs vs.

Cevabınız için teşekkürler.

Dediğiniz şekilde deneyeceğim.

fahri-

ADC ile yakalamaya çalışırsanız geç kalırsınız. 4,6V u tetikleyen bir opamp çıkışını işlemcinin pin interrupt girişine girip interrupt olşturup kaydedebilirsiniz.

Semiyun

Alıntı yapılan: fahri- - 17 Ekim 2022, 14:37:37ADC ile yakalamaya çalışırsanız geç kalırsınız. 4,6V u tetikleyen bir opamp çıkışını işlemcinin pin interrupt girişine girip interrupt olşturup kaydedebilirsiniz.

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Devreyi endüstriyel kullanım için kullanmayı düşünüyorum, acaba piyasada plc yada mcu kullanılan devrelerde bu prensiple mi kayıt yapıyor yoksa bunun haricinde başka bir teknik mi mevcut ?

mehmet

Bir diyot ile mcu beslemesini ayırın.
Diyot sonrasında büyükçe bir kondansatör
olsun. Brown out en düşükte olsun.
Adc ile diyot öncesini devamlı ölçün.
Brown Out seviyesinden yüksek ve
besleme geriliminden düşük bir gerilim
yakalayınca eeprom kaydını yaparsınız.
Kayıt byte adedine göre kullanılacak
kondansatörü bir kaç denemede
bulabilirsiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

sadogan

Eeprom'un tek adresine kayıt yapmayın. Öreğin eepromda 24 byte alan ayırarak ring buffer gibi yazıp okuyun.
eeproma yazma ömrünüz 24 kat armış olur.

fahri-

HLVD özelliği olan bir pic neden seçmiyorsunuz?

fofo

Bir süpervizör entegresi ile besleme voltajı belli seviyenin altına inince eeproma kayıt yapabilirsin.

tunayk

Alıntı yapılan: Semiyun - 17 Ekim 2022, 15:32:52İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Devreyi endüstriyel kullanım için kullanmayı düşünüyorum, acaba piyasada plc yada mcu kullanılan devrelerde bu prensiple mi kayıt yapıyor yoksa bunun haricinde başka bir teknik mi mevcut ?
PLC ler super kapasitor kullanır. Yaklaşık 20 güne kadar enerjisiz kalsa bile hafızayı kaybetmez. Sürekli olarak eproma yazmaz. Bu nedenle modeline göre çok fazla kalıcı alan tanımlayabilirsiniz. Aksi halde o kadar veriyi eproma yazmak için saniyeler gerekecektir.

Devrenize göre işlemci beslemesine diyot sonrası büyükçe bir kapasite artı interrupt tetikleyen bir voltaj sense devresi yeterlidir.

JOKERAS

Elektronik devreler Elektrik ile çalıştıkları için...

Elektrik kesildiğinde Eeprom'a kayıt yapabilecek kadar bir Enerji ki,bunun
akımı çok çok düşüktür.Besleme için 470Uf ~ 1000Uf bir kapasite yeter sanırım.
Eeprom2a kayıt önemli değil bence.Önemli olan İşlemcinin sonraki durumda Reset olması.
Yani Elektirk kesildi,Kapasite nedeniyle Eeprom'a kayıt yapacak enerji var.
O sırada Entegre reset olmadan Enerji tekrar geldi.Bu Gri bir durum.
Onun için Entegreye Extra Hard reset yapısı yapmalısınız diye düşünüyorum.

sdoğan'ın dediği gibi Dönen Adres şeklinde Eeprom'un tüm hücrelerini homojen kullanmak
Eeprom ömrü için Önemli.Aksi halde Eeprom hücreleri çok çabuk deforme olacak aşınacak.

bymrz

FRAM (Ferroelectric RAM) ya da FeRAM duydunuz mu?
Ram gibi istediğiniz sıklıkta yazabilir ve eeprom gibi enerji kesildiğinde bilgiyi saklar...

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: bymrz - 18 Ekim 2022, 16:05:00FRAM (Ferroelectric RAM) ya da FeRAM duydunuz mu?
Ram gibi istediğiniz sıklıkta yazabilir ve eeprom gibi enerji kesildiğinde bilgiyi saklar...
duydukta bu fiyata projesinde kullanan olur mu bilinmez. Mcu dan pahali neredeyse.
https://www.e-komponent.com/fram-ferroelectric-ram-memory-ic-1mb-128k-x-8-spi-40mhz-8-sop
ego=1/Knowledge