3 Boyutlu Yazıcılar için Filtre Sistemi ?

Başlatan ImVector, 19 Ekim 2022, 22:42:35

ImVector

Sevgi ve saygılarımla herkese iyi çalışmalar diliyorum.
 
Bir süredir aklımda olan bir proje hakkında fikirlerinize danışmak istiyorum.

3 Boyutlu yazıcılar , kullanım kolaylığı ve yetenekleri sayesinde  gerek amatör gerekse profesyonel hobiciler  için projelerinde  büyük kolaylıklar sağladı.

Çeşitli termo plastikler ile FDM  teknolojisi ile prototip parça üretip test etmek kolaylaştı.

Bildiğimiz üzere bazı plastikler yazdırma sırasında ortama kötü koku yayabiliyorlar. Buda uzun süren çıktılarda havalandırma olmayan ortamlarda rahatsız edici durumlar oluşturabiliyor.

Bu ve benzeri durumları ortadan kaldırabilmek adına 3 boyutlu yazıcılara özel bir filtre sistemi geliştirilmesi bu alana önemli katkı sağlayabilir. Ortamda oluşan havayı filtreliyerek kötü kokuyu ortadan kaldıracak iyi bir filtre sisteminin  geliştirilmesinin gerekli olduğunu düşünmekteyim.

Hali hazırda kullanılan farklı türde filtre sistemleri mevcut. Elektrostatic Filtre , Karbon filtre en çok bilinen türleri. En efektif ve kullanışlı olanı bu alana göre tekrar tasarlayıp üretmek bu alana önemli bir katkı sağlayacaktır.

Üretilecek filtre sisteminin küçük tasarlanıp yazıcılara monte edilebilmesi , Yüksek verim ve düşük enerji ile çalışması gibi konular bir araya getirilerek üretilecek bu filtre sayesinde 3 boyutlu yazıcıların  kapalı ortamlarda kullanılması çok daha verimli olur diye düşünmekteyim.

Sizlerden bu konu ile ilgili neler yapılabilir , şöyle olsa daha kolay olur , şunuda eklemezsek olmaz gibi düşüncelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.
 
Örnek bir kaç filtre Videosu :)
 

Sozuak

Kokunun oluşumu partikül değil de gaz şeklinde olduğundan karbon filtre iş görebilir bence. Ya da paraya kıyılıp kokusuz  ürünler alınacak. Yazıcının da tabi kapalı tip olup hava emiş bağlantısı olması şart yoksa dağılan  kokuyu  yüksek debi ile filtrelemek gerekebilir.