AC Servo Driver CANOpen haberleşmesi

Başlatan flowchartx, 24 Ekim 2022, 17:27:09

flowchartx

Herkese iyi akşamlar

Elimde iki tane ac servo sürücüsü var. 2 eksenli bir makine üstünde çalışıyorum. STM32yle pulse üretip motorları kontrol edebiliyorum ve istediğim her şeyi yapabiliyorum. Fakat biraz yavaş kalıyor. Sürücüler ile canopen ile haberleşip daha hızlı kontrol edebileceğimi farkettim ama canopen hakkında tecrübem yok can bus sistemini az çok biliyorum. Sizden istediğim önerebilceğiniz kütüphane, kitap, internet sitesi, kurs vb. gibi şeyler var mı ?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Tagli

Sürücülere bilgisayar üzerinden mi erişeceksin yoksa STM32 gibi bir mikrodenetleyici üzerinde yazacağın bir kod üzerinden mi?
Gökçe Tağlıoğlu

esensoy

Sürücüde elektronik dişli (e-gear) için çarpan bölen (nominatör denominatör) ayarları vardır,
oradan gelen palsi istediğin kadar çoğaltabilirsin,
tabi çözünürlükten feragat ederek,
işinize yarayabilir,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

flowchartx

Alıntı yapılan: Tagli - 24 Ekim 2022, 17:50:20Sürücülere bilgisayar üzerinden mi erişeceksin yoksa STM32 gibi bir mikrodenetleyici üzerinde yazacağın bir kod üzerinden mi?
STM32 ile erişmeyi planlıyorum hocam.
Alıntı yapılan: esensoy - 25 Ekim 2022, 08:11:14Sürücüde elektronik dişli (e-gear) için çarpan bölen (nominatör denominatör) ayarları vardır,
oradan gelen palsi istediğin kadar çoğaltabilirsin,
tabi çözünürlükten feragat ederek,
işinize yarayabilir,
Hassas işler için pek uygun durmuyor hocam o

esensoy

stm32 den çıkan step palsinin max freq nedir?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Tagli

CiA 301 ve CiA 402 dokümanlarının incelenmesi gerekiyor. Aynı zamanda cihazın kendi dokümanına da hakim olmak lazım, çünkü her ne kadar servo sürcüler CiA 402 profilini takip etseler de aralarında farklılıklar oluyor. Kolay bir iş değil. Bilgisayar tarafında olsaydı hazır kütüphaneler sayesinde iş biraz daha kolaylaşırdı.
Gökçe Tağlıoğlu

flowchartx

Alıntı yapılan: Tagli - 25 Ekim 2022, 09:38:45CiA 301 ve CiA 402 dokümanlarının incelenmesi gerekiyor. Aynı zamanda cihazın kendi dokümanına da hakim olmak lazım, çünkü her ne kadar servo sürcüler CiA 402 profilini takip etseler de aralarında farklılıklar oluyor. Kolay bir iş değil. Bilgisayar tarafında olsaydı hazır kütüphaneler sayesinde iş biraz daha kolaylaşırdı.

Evet farkındayım ama zamanım bol. Ufaktan bir veri gönderip alabilsem mantığı anlayacağım ama sürücüye datasheetindeki verilerden birini gönderiyorum ama mesajı alırken CAN_RX fonksiyonunun içinde CAN_ERROR_PARAM oluyor bütün ayarlamalarımıda defalarca değiştirdim ama sorun hala devam ediyor.

kralsam

Dalgınlıkla en çok yapılan hata olan terminasyon direncini unutmuş olabilir misin ? Ya da hız aynı mı ?

flowchartx

Dirençlerim mevcut ama hızdan pek emin değilim sürücünün default hızına göre çalışıyorum. Şimdide Bit recessive Error alıyorum