Delta VFD-EL sürücü RS485 Kontrolü

Başlatan Mucit23, 26 Ekim 2022, 11:44:49

Mucit23

Selamlar

Delta VFD-EL sürücüyü uzaktan kontrol etmek istiyorum. Frekans parametresini değiştireceğim. Sürücünün komut tablosunu bulamadım. Modbus RTU veya Modbus Ascii ile kontrol etmek uygun frame yapısını bulmam gerekiyor.

Elinde bu konuda dökümanı olan var mı? PC üzerinden test edebilsem harika olacak.

Ek olarak şunu sorayım Elimdeki sürücü 3.7Kw Güce sahip. Denemek istediğim motor ise 4Kw. Motorun nominal gücün altında çalışacağını varsayarsak, Motor sürücü kapasitesinin bir tık üstünde olsa ne olur?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Mucit23 - 26 Ekim 2022, 11:44:49Ek olarak şunu sorayım Elimdeki sürücü 3.7Kw Güce sahip. Denemek istediğim motor ise 4Kw. Motorun nominal gücün altında çalışacağını varsayarsak, Motor sürücü kapasitesinin bir tık üstünde olsa ne olur?
Doğru değil ama hiç bir sorun olmaz. 5.5Kw bir sürücü ile 7.5Kw spindle motorun yıllardır çalıştığı ahşap cnc makinesi biliyorum.
ego=1/Knowledge

hkn_blt

Alıntı yapılan: Mucit23 - 26 Ekim 2022, 11:44:49Selamlar

Delta VFD-EL sürücüyü uzaktan kontrol etmek istiyorum. Frekans parametresini değiştireceğim. Sürücünün komut tablosunu bulamadım. Modbus RTU veya Modbus Ascii ile kontrol etmek uygun frame yapısını bulmam gerekiyor.

Elinde bu konuda dökümanı olan var mı? PC üzerinden test edebilsem harika olacak.

Ek olarak şunu sorayım Elimdeki sürücü 3.7Kw Güce sahip. Denemek istediğim motor ise 4Kw. Motorun nominal gücün altında çalışacağını varsayarsak, Motor sürücü kapasitesinin bir tık üstünde olsa ne olur?

Merhaba modbus poll programı ile pc ortamında test edebilirsiniz.
Linkten modbus adreslerine ulaşabilirisniz.
https://filecenter.deltaww.com/Products/download/06/060101/Manual/DELTA_IA-MDS_VFD-EL_UM_EN_20160308.pdf

Cemre.

Hız kontrol cihazının çıkış akım kapasitesi motorun nominal akımının üzerinde ise sorun olmaz. Zaten verilen güç değerleri ürün seçimini kolaylaştırmak amacıyla verilir, asıl kriter motor nominal akımıdır. Hatta birçok markada hız kontrol cihazı için model belirleyici kriter olarak çıkış akım kapasitesi verilir. Buna ek olarak tavsiye edilen motor gücü bilgisi paylaşılır.

Haberleşme konusuna gelirsek, ilgili markanın sitesini incelerseniz aradığınız dokümanı kolaylıkla bulabileceğinizi düşünüyorum.

Kolaylıklar.

Sozuak

Ömrü boyunca  birbirine eşit motor ve sürücü değerlerine sahip bir cihazın iki defa sürücü bozduğunu biliyorum en son bana geldiğinde iş 6 sene önce, sürücüyü bir tık güçlüsü ile değiştirdim artık sorun kalmadı. Motora yüklendiğinizde doğal olarak faz açısı kayar ve  çok akım çeker. Eğer  mekanik olarak yüklenme olmayacaksa motor düşük akımla çalışır yada deneme amaçlı kullanayım derseniz motor boşta çalışacaksa birşey olmaz. Tam yükte çalışan bir sistem varsa ki var gibi görünüyor motor akımlarını imkan varsa ölçmek yada  sürücü üzerinde panel varsa  oradan izlenebiliyorsa izlemek lazım. Bence riske girmeyin herşey bu kadar pahalıyken hele.

Okan AKÇA

Deltanin kendi programı var ve  ürünün kataloğunda  gerekli adreslere ulaşmanız için gerekli bilgiler mevcut. Kendi forum sitesinede bakabilirsiniz

Mucit23

Selamlar

Bu sürücü ile haberleşemedim bir türlü. Elimde USB RS485 dönüştürücü var. Sürücünün ayarlarını yaptım.

Sırasıyla Parametreler aşağıdaki gibi.

02.00=3 Birinci Ana Frekans Komut Kaynağı RS-485
02.01=3 Birinci Çalışma kaynağı RS-485(Keypad Aktif)

09.00=1 Adres=1
09.01=1 Baud:9600
09.04=6 Modbus RTU 8,N,1

Ayarlarım bu şekilde RJ45 üzerinden aşağıdaki bağlantıyı yaptım.

Modbus POLL da 2100H adresindeki Status verilerini okumak istiyorum. Cevap vermiyor bana

Fikri olan var mı?

triyak

Hocam verdiğiniz bağlantı resminde sadece sinyal hatları var, gnd bağlantısı da yapmanız gerekir.
Şu linkte sürücünün kullanım kılavuzu var, sayfa 102den itibaren herşeyiyle 485 haberleşme anlatılıyor. Ayrıca örnek sorgular ve bunların cevapları da var. Siz ilk olarak modbus poll'dan kılavuzdaki örnek sorguları attığınız zaman cevap alıp alamadığınızı kontrol edin.

Mucit23

Evet sürücü ayarlarını defalarca kontrol ettim. Aynı dökümanda çalışıyorum bende.

GND bağlantısını yapmamıştım doğrudur. Ama RS485'de çok ihtiyaç olmayan bir durum diye bağlamadım. Soruna ihtimal vermemek adına bağlayıp tekrar test ettim ama sonuç aynı. Sürücüden cevap alamıyorum.

Mucit23

Çözdüm sorunu. Defalarca kontrol ettim ama döküman da verilen A ve B pinlerinin sıralaması yanlış. Yani A ve B pinlerini değiştirince düzeldi.