Kablosuz Şarj verici-alıcı Tavsiyesi.

Başlatan Mr.Thinking, 26 Ekim 2022, 12:05:09

Mr.Thinking

Bir projemde kablosuz şarj tekniğini kullanmak istiyorum. Bataryam 4000mA. Kendine özel 5 volt girişli şarj devresi var. Bu şarj devresinin girişine uygulamak istiyorum.
Devre şeması veya hazır modül olarak önerileriniz nelerdir.
Birde bu telefonlarda kullanılan şarj pedleri ile telefon arasında bir data ilişkisi var mı? Verici olarak bu pedi kullanıp sadece alıcı devre yapmak istesem ne gibi bir yol izlemeliyim?
Kolay gelsin.
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Kablosuz şarj modülü olarak arama yaparsanız acik devre bulabilirsiniz. Telefon için olanlarda muhtemelen bir haberleşme var çünkü hızlı şarj mı değil mi kontrol ediyor yada cihaz bağlı mı değil mi ona da bakıyor.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 26 Ekim 2022, 12:16:58Kablosuz şarj modülü olarak arama yaparsanız acik devre bulabilirsiniz. Telefon için olanlarda muhtemelen bir haberleşme var çünkü hızlı şarj mı değil mi kontrol ediyor yada cihaz bağlı mı değil mi ona da bakıyor.
Doğru söylüyorsun da. Belki böyle bir proje yapıp ta tecrübelerini de paylaşan olur diye düşündüm.
Örneğin 4000 mA bir bataryayı hızlı şarj etmek için bu modüllerden hangisini almak gerekir gibi. Hangisi kaç saatte şarj edebiliyor gibi.
Veya modül satın almadan yapabileceğim performansı test edilmiş basit bir şema paylaşan olur belki.
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 26 Ekim 2022, 13:00:39Dovseydin
Allah Allah. Halbuki sert bir tavrım yoktu. Bu gün biraz stresli misiniz yoksa daha önce bir yanlışım falan mı oldu?
ego=1/Knowledge

Sozuak

Telefonlardaki şarj sistemi lisanslı verilen bir teknoloji aynısını alıp yapma imkanın yok.

Ancak alıcının kuplajına göre verici kısmının çekilen akımından ne kadar güç aktarımı yapıldığını orantılayıp o şekilde akımı sınırlarsın yada alıcıda yeterli gücü oluşturur bir şarj devresi ile  pil şarjını kontrol edersin.

Mantıken alıcı kısımda dar ve belirli bir aralıkta akım-gerilim sağlanınca şarjı başlatan ve/veya aralık dışında şarjı durduran bir lojik olursa iyi olabilir. Yani çok ara değerlere sistemi düşürmeden ya şarj et yada etme  şeklinde yapılmalı. 

Hani kuplaj düşüktür ama o düşük  voltajla şarj edilmeye çalışılması  var olan şarj sisteminin zorlanıp bozulmasına sebep olmasın.

Şarjlı diş fırçaları vs parçaların birbirine oturması durumunda ve belki de bir hall sensör/mıknatıs ikilisi ile mesafenin yeterli olduğunu tespit edip şarjı başlatır ve aktarım kalitesinin sabit olmasını sağlar. Sende böyle birşey ile sistemin birbirine olması gerektiği şekilde kuple edildiğini tespit edip şarjı başlatıp durdurabilirsin.

Mr.Thinking

Şimdi bir deneme yaptım:
Aşağıdaki kablosuz şarj pedine telefonu koydum. Sonra telefonu kaldırıp hemen kendi yaptığım alıcı bobini koydum. Alıcı bobine bağlı, yüksek güçlü bir led yanmaya başladı ve birkaç saniye sonra gerilimi kesik kesik vermeye başladı. Yani şarj pedi telefonun olmadığını anladığında gerilimi kesik kesik vermeye başlıyor. Bu sorunu nasıl aşabileceğim konusunda bir fikri olan var mı?

ego=1/Knowledge

power20

Yük olarak düşük direnç takalım. Çok akım çekilirse belki işe yarar

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Kılıç - 26 Ekim 2022, 15:11:48Yük olarak düşük direnç takalım. Çok akım çekilirse belki işe yarar
Malesef işe yaramadı.
ego=1/Knowledge

bit01

Protokol var. Binlerce dolar ödeyip konsorsiyuma üye olmak gerekiyor protokole erişmek için. O kadar basit değil

power20

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 26 Ekim 2022, 15:54:18Bunda da protokol var mı?
Telefona takılan kısımda çip vardır. Çip üreticisi gerekli lisansları almıştır.
https://www.infineon.com/cms/en/product/power/wireless-charging-ics/

Fakat telefona bağlanmayacaksa, alıcı verici kendimize ait olacaksa sanırım protokol gerekmez.

https://www.instructables.com/How-to-Make-a-Simple-Wireless-Charging/

yesilu

https://www.hepsiburada.com/fluxy-s4-samsung-galaxy-s4-iin-kablosuz-arj-aparati-p-TELSARJFPF014?magaza=Fluxport&url_src=and-product-detail

bu qi alıcı gayet kaliteli. 650 ma verebiliyor. qi standardında şarj pedleriyle uyumlu.

ek: herhangi bir iletişim yok, direk şarja başlıyor.

Sozuak

Bobinin  şarj pedinin yüzeyine paralel durması gerekmiyor mu! Sen dik sarmışsın.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 26 Ekim 2022, 17:17:23Bobinin  şarj pedinin yüzeyine paralel durması gerekmiyor mu! Sen dik sarmışsın.
Doğru söylüyorsunuz. Paralel duran bobin görünmüyor. Bantın altında. Diğer uçlar başka bir projemde kullandığım şu an boş olan kabın çevresindeki başka bir bobinin uçları. Yani o şeyde 2 ayrı bobin var. biri boşta.
ego=1/Knowledge