Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

.EDS DOSYASI

Başlatan flowchartx, 27 Ekim 2022, 11:27:50

flowchartx

Herkese merhabalar, kolay gelsin
.eds uzantılı dosyayı nasıl görüntüleyebilirim. Notepad ile açabiliyorum ama istediğim gibi görüntüleyemiyorum. .eds editörü lazım kısacası daha önce işi düşen oldu mu? önerebilceğiniz bir şey var mı ?

Tagli

Eskiden "Vector CANeds" diye ücretsiz bir program vardı. Ama şimdi baktım, Vector'ün sitesinde bulamadım, kaldırmışlar sanırım. Belki iyice eşelenirse internette bir yerlerde bulunabilir.

1-2 tane açık kaynaklı proje de vardı ama sanki pek doğru düzgün çalışmıyorlardı. İsimlerini hatırlamıyorum.

Bunlar dışında genel olarak CAN ve CANopen ile ilgili ücretsiz yazılım bulmak çok zor, hatta imkansız gibi. Araştırınca ücretli yazılımlar çıkıyor hep.
Gökçe Tağlıoğlu

flowchartx

Hocam valla çok eziyetli bir iş ya 2 tane açık kaynak kodulu uygulama var ama .xpd uzantılı dosyaları kullanıyo. Ama sözde .eds dosylarını açtıklarını söylüyorlar. Araştırdım ama bedava hiçbir şey yok gerçekten

Tagli

Bugün biraz boğuştum bu mesele ile. Birkaç program tespit ettim.

CANopenNode/CANopenEditor: Açık kaynak ücretsiz bir program, C# ile yazılmış ama Linux'ta çalıştıramadım (çok da uğraşmadım). Programı çok incelemedim ama bana pek başarılı gelmedi. Sanırım epey bir şeyi elle girmek gerekiyor. Yine de zaman ayırıp denenebilir, zaten ortalıkta çok fazla alternatif yok.

CANopen Architect: Bunun ücretsiz kısıtlı bir versiyonu var. Gerçi zaten full versiyonu da pek fazla şey eklemiyor gibi. Sadece Windows'ta çalışıyor. Kolay kuruluyor. OD girdileri bunda da ön tanımlı değil, hepsini tek tek elle girmek gerekiyor.

Vector CANoe: Aradığımız dev burada. Sadece Windows'ta çalışıyor. Lisans anahtarı için eposta adresi girince indirme linki ve 1 yıllık deneme lisansı anahtarını eposta atıyor. 4.5 GB'lık dev bir indirme... Kurulum sırasında işimize yaramayacak çoğu özelliği (neredeyse hepsini) kapatmak mümkün, ama benim gibi dalıp da lisans sunucusu kurulumunu da kapatmayın, sonra öyle bakakalırsınız. Aktivasyon falan bir dolu saçma sapan işlemin ardından ana menü açılıyor ve yukarıda CANeds butonu var. Tıklıyoruz... Bir de bakıyoruz ki bizim ortalıklardan kaybolan Vector CANeds programını bunun içine gömmüşler... Aslında işimize yarayan kısım topu topu 30 MB'lık bir programcık... CiA 301, CiA 402 gibi profil nesneleri ön tanımlı ve kolayca eklenebiliyor projeye.

Gökçe Tağlıoğlu