tube amfi

Başlatan cann, 17 Kasım 2022, 21:59:12

cann

iyi günler;
tube amfi projem var, çoğu amfide volüm kontrolü dışında 300B deki pot kutu dışından ayarlanabilir şekilde yerleştirilmiş. daha az modelde ise kutu içinde. bu potansiyometre bir kere ayarlandıktan sonra, değişik zamanlarda yada durumda tekrar ayarlamak gerekiyor mu? çok gerekli değilse milini kutu dışına koymak istemiyorum. sade bir dizayn olsun sadece volüm potu olsun istiyorum. görüşlerinizi alabilirmiyim. resim bahsettiğim 100 ohm potu gösteriyor

devrecii

Tüpün flamentinin sıcaklık değerini mi ayarlıyor bu pot ?

cann

bilmiyorum, ayarlıyorsada bir kez ayarlamak yetmiyor mu? arada bir ayarlamak gerekiyor mu? bunu öğrenmeye çalışıyorum.

Sozuak

Vızıltıyı dengelemek için. Lambalı anfilerde "hum" diye etiketlendirilir genelde vida başlı ucu  potun mili  gövdesine sıfırdır. Tornavida ile ayarlanır. Bazılarının üzerine metal kapak takılır ortalıkta görünmesin diye ve anfinin arkasında olur. Sürekli ayarlama yapmak için yada volum için değil. Volum potu giriş ucu olan grid üzerinde olur emiter beyz kollektör gibi düşünün. Grid beyz ucu.
Kutu içinde ayarlı olan genelde bias ayarıdır. Hum için olan dışarıda (arkada) olur. Bias için olanlarda kutudaki deliğin arkasındadır daha zor erişilir bilmeyen biri kurcalamasın diye. Lamba değişiminde Anod kızarmayacak şekilde ayar yapılıp bırakılır. Lambanın emisyonu değiştikçe  ayar gerektirebilir.

Fotoda soldan 3. Sigortadan sonra görünen pot.

https://reverb.com/au/item/10667119-one-100-ohm-3w-wirewound-hum-balance-pot-for-tube-amps

cann

Çok teşekkürler, Sozuak,

arkapanele bırakmakta fayda var anladığım kadaruyla. gereğinde kutu kapağını sökmeden kurtulmuş olurum.