Şönt Direnç Üzerinden DC Akım ölçme Devresi ve OPAMP seçimi

Başlatan sedronjames, 21 Kasım 2022, 10:35:31

sedronjames

Merhaba. Bir DC güç kaynağının çıkışındaki akımı ölçmek istiyorum. Elektronik enstrümantasyon dersinde gördüğüm analog kuvvetlendirici devrelerini denedim ancak teorik ile pratik arasındaki büyük farklardan dolayı istediğim sonucu alamadım.
Sizin kullandığınız veya hayrını gördüğünüz, akım ölçümü için bir analog devre tavsiye eder misiniz?
Kullanılan opamp da önemli sanırım. 741 tipi opamplarda cok sıkıntı çektim. Çok yüksek maliyetli olmayan ama kaliteli bir opamp da önerebilir misiniz?

sadogan

LM358.
Datasheet inde, örnek current monitör uygulamsı da var.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: sadogaffari - 21 Kasım 2022, 10:35:31Merhaba. Bir DC güç kaynağının çıkışındaki akımı ölçmek istiyorum. Elektronik enstrümantasyon dersinde gördüğüm analog kuvvetlendirici devrelerini denedim ancak teorik ile pratik arasındaki büyük farklardan dolayı istediğim sonucu alamadım.
Sizin kullandığınız veya hayrını gördüğünüz, akım ölçümü için bir analog devre tavsiye eder misiniz?
Kullanılan opamp da önemli sanırım. 741 tipi opamplarda cok sıkıntı çektim. Çok yüksek maliyetli olmayan ama kaliteli bir opamp da önerebilir misiniz?

Shunt üzerinden DC Akım ölçmek için birçok metod var ama kritikleri de var.
High Side mı Low side mı ölçeceksiniz ?
High Side ölçecekseniz bu gerilim şaseye kadar da inecek mi?
Blok diyagram ile ifade etseniz  kolayca fikir yürütülebilir.
Adet birkaç tane ise optimize bir çip ile iş bitirilebilir adetli ise temel komponentlerle tasarım yapılabilir. gibi gibi....

sedronjames

şönt direnç GND tarafında olacak. haliyle Low side gibi duruyor. bir güç kaynağı var. bunun çıkışına eksi tarafında bir şönt direnç ile DC akım ölçmek istiyorum. burada kritik olan kısım kuvvetlendirme devresi. mümkün olduğunca lineer olması gerekiyor. nonlineerlikten çok basım ağıdı.

quarko

Şönt direnç üzerindeki gerilimi izole opamp ile alıp, diferansiyel girişli bir opampa girmelisin. Diferansiyel opamp devresi ile uygun bir gerilim aralığına dönüştürebilir, gerekiyorsa offset gerilimi de verebilirsin. İzole opamp olarak TI ın AMC serisi bir izole opampını kullanabilirsiniz. İzole opampların kazançları sabit olur. Bir sonraki diferansiyel opamp katında kazancı istediğiniz seviyede ayarlamanız mümkün olabilir. Opamp olarak ta, Microchip ten MCP6021, ST den TSV911 gibi ürünleri kullanabilirsin. Daha precision olanları da mevcut. İhtiyaca göre değerlendirebilirsin. İzole opamp beslemesi içinde 1W lık DC-DC dönüştürücüler işini görecektir. Bu şekilde yaparsan, hem izole ölçüm yapabilirsin hemde ister high-side, ister low side ölçüm yapabilmeyi sağlarsın.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: sadogaffari - 21 Kasım 2022, 13:04:52şönt direnç GND tarafında olacak. haliyle Low side gibi duruyor. bir güç kaynağı var. bunun çıkışına eksi tarafında bir şönt direnç ile DC akım ölçmek istiyorum. burada kritik olan kısım kuvvetlendirme devresi. mümkün olduğunca lineer olması gerekiyor. nonlineerlikten çok basım ağıdı.

Besleme gerilimi olarak opampa -3v gibi bir gerilim sağlasanız bence lineerlik problemi kalmaz.

sinus

PROTECH_

Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN