MULTİMETRE TAVSİYESİ

Başlatan ahmetbudak, 29 Kasım 2022, 00:35:14

ahmetbudak

Herkese sağlıklı günler ve iyi çalışmalar dilerim dilerim.
Saha ekibimize çantalarında bulundurmak üzere düşük bütçemize uygun 500-800 tl bandında (3-4 adet) tru rms ve auto range multimetre arıyorum tecrübe ettiğiniz veya olumlu izlenimleriniz olan tavsiyelerinizi yazarsanız memnun olurum.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Erol YILMAZ

Bu fiyatın yaklaşık iki katına Brymen'ler var.
Bence "saha" diyorsak, "ekip" diyorsak, daha altına inmemek lazım...

ilyas KAYA

Okan AKÇA

Fluke almıyorsaniz herhangi bir markayı seçebilirsiniz

Sozuak

500 TL altına TrueRMS.  Kıyamet yakın sanırım. 20-25 yıllık Fluke kullanıcısıyım. Aynı kullanım şartlarında  diğer markalardan en az 2-3 tane eskitirsiniz,  kesinlikle hatalara karşı ve modeline göre darbelere karşı da çok iyi cihazlar. Bir yerlerde yeni alınmış iyi bir cihaz görsem  bir kaç kademede  doğruluklarını kıyaslarım daha değerlerin saptığını görmedim.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Sozuak - 29 Kasım 2022, 10:52:05500 TL altına TrueRMS.  Kıyamet yakın sanırım. 20-25 yıllık Fluke kullanıcısıyım. Aynı kullanım şartlarında  diğer markalardan en az 2-3 tane eskitirsiniz,  kesinlikle hatalara karşı ve modeline göre darbelere karşı da çok iyi cihazlar. Bir yerlerde yeni alınmış iyi bir cihaz görsem  bir kaç kademede  doğruluklarını kıyaslarım daha değerlerin saptığını görmedim.

Bide lambası ve dedektörü var üstüne üstelik 😂😂
Tam saha için üretilmiş sanki.

ahmetbudak

Alıntı yapılan: Sozuak - 29 Kasım 2022, 10:52:05500 TL altına TrueRMS.  Kıyamet yakın sanırım. 20-25 yıllık Fluke kullanıcısıyım. Aynı kullanım şartlarında  diğer markalardan en az 2-3 tane eskitirsiniz,  kesinlikle hatalara karşı ve modeline göre darbelere karşı da çok iyi cihazlar. Bir yerlerde yeni alınmış iyi bir cihaz görsem  bir kaç kademede  doğruluklarını kıyaslarım daha değerlerin saptığını görmedim.
Hocam siz de haklısınız ama dağda taşta düşüp kırılanı var araba ile üstünden geçileni var fluke oldumu çok can yakıyor 😄

Sozuak

Kullanıcı da biraz sorumsuzsa elbette yapacak birşey yok maalesef haklısınız.

ilyas KAYA

Bitane de ofise aldım şimdi. Geçen ay 400 e almıştık simdi 465 olmus. indirim filan kupon mupon ile kargo dahil 445 e geliyor .Yedek de kalsın:) ocaktan sonra 600 olur kesin

ladybird

Hocam bütçenizin üzerin ama uzun süre kullanmak istiyorsanız güzel ürün.
https://www.uni-t.com.tr/unit-ut191e-profesyonel-multimetre
İnceleme videosu (Rusça ama)
https://youtu.be/BMRWUePPe4c
"Bana ait sözcükler olsun isterdim. Ama kullandığım bu sözcükler, bilmiyorum kaç bilinçte sürüklendi." Jean Paul Sartre

e-zeki

hocam 500 - 600 bandında sadece yılda birden fazla kez almanız gerekecek multimetreler alabilirsiniz.
@Erol YILMAZ  ve @Okan AKÇA nın dediklerini birleştirip bende şöyle diyeyim:
Uzun yıllar kullanmak istiyorsanız Fluke alamıyorsanız Brymen'den aşağı düşmemeniz lazım.
ikisinin ürünlerini de aktif olarak kullanıyorum. ikisiyle de asla sorun yaşamadım. ama sizin bütçe sınırınızda sahada sorun çıkarmayacak ürün bulmak nerdeyse mümkün değil.

ilyas KAYA

1995 den beri multi metre kullanırım hiç de fluke filan almadım. Suana kadar 2 tane aldım o da eskisi halen çalışıyor ama artık yıprandı ekrani iyice çizildi diye.

Cokda marka meraklısı olmak iyi değil  :)

Bu arada az önce proskit im geldi. Şuan 3 oldu yani.
Proskit i sahada  çantada kalsın diye aldım. Diğer proskit de saha ekiplerinde.
Masamda unit var.

fahri-

Fluke un farkını ve kalitesini RF güç devrelerini tamir ve testini yaparken görürsünüz. Brymen dahil birçok avometre RF devrelerdeki ölçümlerde resmen sapıtıyor. Ama Fluke da hiç bir problem yok.
RF haricinde Brymen kullandım. 7-8 sene iyiydi. 7-8 seneden sonra direnç kademesi saçmalamaya başladı.
25 senedir kullandığım Fluke var. Daha taş gibi çalışıyor.
Yani marka takıntısından ziyade gerçekten aralarında kalite farkı var. Yapacağın işe göre kaliteyi seçmek lazım.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: fahri- - 01 Aralık 2022, 09:41:45Fluke un farkını ve kalitesini RF güç devrelerini tamir ve testini yaparken görürsünüz. Brymen dahil birçok avometre RF devrelerdeki ölçümlerde resmen sapıtıyor. Ama Fluke da hiç bir problem yok.
RF haricinde Brymen kullandım. 7-8 sene iyiydi. 7-8 seneden sonra direnç kademesi saçmalamaya başladı.
25 senedir kullandığım Fluke var. Daha taş gibi çalışıyor.
Yani marka takıntısından ziyade gerçekten aralarında kalite farkı var. Yapacağın işe göre kaliteyi seçmek lazım.

Tabiki eğer profesyonel olarak bu işi yapıyorsanız ve gerçekten ölçmek istediğiniz değerler çok hassas ise ben gider 50 bin lira da veririm 100bin lirada.

Ama emin olun çoğu kişi için ilk 2 rakam yani 12v olcecek ise 12 ye yakın mı? 13 mu 14 mu 10 mu ya bakıyor. Habi bırakın 0.1 hatayı filan 1 v 2v bile çok mühim olmuyor.

Bu tamamen bütçe ve yapacağınız iş ile ilgili bir durum size katılıyorum.

Maxim

ölçü aleti kadar güzel birşey varmı
bende multimetre fetişliği başladı, bu bir hastalık sanırım
gerek olmadığı halde hiç kullanmadığım en az 6-7 tane multimetrem var
ara sıra çıkarıp saçlarını okşuyor ve kutularına kaldırıyorum onları.

son zamanların modası anti proof yada burn proof multimetreler
yani kolay kolay bozulmayan şeyler (benim gördüğüm)
tabi akım kademesine pek bişey yapamıyorlar hala