MULTİMETRE TAVSİYESİ

Başlatan ahmetbudak, 29 Kasım 2022, 00:35:14

Maxim

Alıntı yapılan: fahri- - 07 Aralık 2022, 09:22:45Aneng i ben de sevmedim. Tavsiye etmem. DC üzerindeki ac voltajı ölçmeye çalışıyorum saçmalıyor. Fluke ve Brymen sıkıntısız ölçüyor.
bunun için detay yazarmısınız bende test edeyim

fahri-

Yaptığım güç kaynaklarında örnek 5V üzerindeki AC ripple ölçmeye çalışıyorum. Fluke Brymen ve osilaskopla atıyorum 20mV olarak ölçüyorum. Ama aynı ölçümü Anengle yapmaya çalıştığımda alet 10mV ile 4V arasında garip değerler gösteriyor.

Maxim

Alıntı yapılan: fahri- - 07 Aralık 2022, 10:04:27Yaptığım güç kaynaklarında örnek 5V üzerindeki AC ripple ölçmeye çalışıyorum. Fluke Brymen ve osilaskopla atıyorum 20mV olarak ölçüyorum. Ama aynı ölçümü Anengle yapmaya çalıştığımda alet 10mV ile 4V arasında garip değerler gösteriyor.
ama hocam o bir tür kalite göstergesimidir bilemedim
siz AC kademesinde dc ölçmeye kalkıyorsunuz sonuçta
normalde ona zaten skop ile bakmak lazım
merak ettim boş vaktimde bende deniyeyim

fahri-

Fluke Brymen ve osilaskopla atıyorum 20mV olarak ölçüyorum. Problemsiz.
AC kademesinde DC değil DC nin üzerindeki AC yi ölçmeye çalışıyorum.
Nerede lazım oluyor derseniz. Sahada çalışan ve bir süre sonra problem çıkaran cihazların güç kaynaklarındaki kondansatörler kurursa ripple artıyor ve dc voltaj doğru olmasına rağmen cihaz ripple dan dolayı problem çıkarıyor. Bunu kolayca tespit etmek için. Sahaya osilaskop taşımak biraz zor çünkü.

SpeedyX

Alıntı yapılan: Maxim - 01 Aralık 2022, 11:48:48ölçü aleti kadar güzel birşey varmı
bende multimetre fetişliği başladı, bu bir hastalık sanırım
gerek olmadığı halde hiç kullanmadığım en az 6-7 tane multimetrem var
ara sıra çıkarıp saçlarını okşuyor ve kutularına kaldırıyorum onları.
Bende de var, geçende hepsiburada da gezerken bitanesini sepete atıverdim, hiç ihtiyacım yok oysa.. Elimde 10 taneden fazla ölçü aleti var :)

Andromeda

Ben hobi olarak uğraşıyorum elektronikle..DT830D ve Sunwa Ks268 im var..iki tanede ölçü aleti bozdum çok önceleri.Bir tanesi cep tipi idi ve ac akım ölçüyordu..şu anda ac akım ölçmek istesem ölçemem  :)  demekki bugüne kadar pek ihtiyacım olmamış..aslında osiloskop özelliği olan ölçü aletleri hoşuma gidiyor..osiloskop gibisi yok..işareti görsel olarak görüyorsun..sihir gibi birşey..  sırf göz zevki için  alınır.. :D
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Yuunus

Alıntı yapılan: fahri- - 07 Aralık 2022, 16:42:44Fluke Brymen ve osilaskopla atıyorum 20mV olarak ölçüyorum. Problemsiz.
Nerede lazım oluyor derseniz. Sahada çalışan ve bir süre sonra problem çıkaran cihazların güç kaynaklarındaki kondansatörler kurursa ripple artıyor ve dc voltaj doğru olmasına rağmen cihaz ripple dan dolayı problem çıkarıyor. Bunu kolayca tespit etmek için. Sahaya osilaskop taşımak biraz zor çünkü.
bu sekilde kullanima hic rastlamadim, ilginc bir yontem, brymen ve fluke un olcebilmesinin nedeni 100khz de ornekleyebilmesi sanirim.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: fahri- - 07 Aralık 2022, 16:42:44Fluke Brymen ve osilaskopla atıyorum 20mV olarak ölçüyorum. Problemsiz.

Arızacılıkta güzel bir metod.

Skop olmadan da birçok şey görülebilir.

Okan AKÇA

Fluke para verenler boşa vermiştir. Bazıları için  :D  :D

fahri-

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 07 Aralık 2022, 20:57:25Fluke para verenler boşa vermiştir. Bazıları için  :D  :D
Yapilan işe göre avometre seçmek en güzeli. Tabiki sadece kısa devre testi yapmak için Fluke a verilen para boş gibi  :)

Maxim

Bu ölçüm sonucu, ölçü aletinin truerms yada olmamasından kaynaklanabilirmi?

fahri-

Alıntı yapılan: Maxim - 08 Aralık 2022, 11:16:57Bu ölçüm sonucu, ölçü aletinin truerms yada olmamasından kaynaklanabilirmi?

Değil. Çünkü çünkü cihazların 3'ü de true RMS.

cengav4r

Merhaba, evde hobi ve yarı profesyonel amaçlı 300-500 TL aralığında bir multimetre almak istiyorum. ANENG AN8002 ile Unit UT 136C+'den birini almak uygun gibi. Bunlardan birisi için ya da başka öneriniz varsa tavsiye verebilir misiniz? Teşekkürler

fay_elektronik

Alıntı YapTabiki eğer profesyonel olarak bu işi yapıyorsanız ve gerçekten ölçmek istediğiniz değerler çok hassas ise ben gider 50 bin lira da veririm 100bin lirada.

Ama emin olun çoğu kişi için ilk 2 rakam yani 12v olcecek ise 12 ye yakın mı? 13 mu 14 mu 10 mu ya bakıyor. Habi bırakın 0.1 hatayı filan 1 v 2v bile çok mühim olmuyor.

Bu tamamen bütçe ve yapacağınız iş ile ilgili bir durum size katılıyorum
genelde ölçü aletlerinde virgülden sonraki dijitler fiyatı artırıyor ilyas beye katılıyorum bir çoguna virgülden sonraki haneler cok önemli değil fluke almak bir çogumuz için lüks gelebilir çalıştıgım firmalarda fluke289 ve 287 kullandım güzel ama çok çabuk pil bitiyor sonuçlar çok hassas yanlış kademede voltaj ölç bozumlaz ama çok pahalı inanmazsınız arkadaşım my68 diye bir ölçü aleti getirdi serviste kullanıyormuş bozumuş hallettim birazda masamda kullandım inanmazsınız direnç okuma hızları muhteşem ötesi şu an my68 kullanıyorum o tipsiz kalitesiz görünen ölçü aleti çok hızlı ve ucuz ama artık bulamıyorum bulsam 3 adet stoğa koyacam ölçü aletinin tek kusuru uzun kullanımdan ötürü direnc kademesi kısadevrede 3ohm falan gösteriyor oda belli yıl ustalık yapan insan için tölere edilebilir değer :)

Okan AKÇA

20 yıldır kullandığım my68 var Tamir işlerinde gayet iyi. Aktif olarak satılıyor. ucuz ölçü aleti alacaksanız. Kesinlikle alacağınız alet budur.