3d yazıcı bltouch problemi

Başlatan 0M42, 06 Aralık 2022, 16:18:54

0M42

Merhaba, Arduino mega ve ramps 1.5 üzerine kurulu bir 3d yazıcım var. Bir kaç gün öncesine kadar endüktif sensör ile kullanıyor, z yi bu sensör ile sıfırlıyor tabla kalibrasyonunu da bu sensör ile yapıyordum. Sonra sensörü söküp bltouch a geçiş yaptım. İnternette anlatıldığı gibi marlin üzerinden gereken değişiklikleri yapmama rağmen eksenleri sıfırlamak istediğimde bltouch z yi durdurmuyor z sürekli iniyor.

Eksenleri sıfırlamak istediğimde önce x ve y yi sıfırlıyor sonra bltouch pimini çıkarıp z inmeye başlıyor  pimi parmağımla tetikliyorum yuvasına giriyor ama z yi durdurmuyor.

Menüden bltouch bölümüne gelip bltouch a hareket verebiliyorum yani aç kapat şeklinde.

ilyas KAYA

Muhtemelen girişi terslemen lazım nc kontak çalışıyor olabilir

0M42

#define BLTOUCH aktif

//#define MIN_SOFTWARE_ENDSTOP_Z etkisiz hale getirildi

#define AUTO_BED_LEVELING_BILINEAR  zaten aktifti

#define LCD_BED_LEVELING aktif edildi

#define Z_SAFE_HOMING aktif edildi

Configuration.advh dosyasında #define BLTOUCH_FORCE_SW_MODE aktif edildi

Sadece aşağıdaki satırın sonundaki false yi true yapamadım. True yaptığımda derleyince hata veriyor false yapmalısın diyor.

#define Z_MIN_PROBE_ENDSTOP_INVERTING false

Sizin bahsettiğiniz tersleme bumu?

06 Aralık 2022, 17:38:17
True edince aldığım hata bu ;

marlin-bugfix-2.0.xx\marlin\src\inc\Conditionals_LCD.h:1034:6: error: #error "BLTOUCH requires Z_MIN_PROBE_ENDSTOP_INVERTING set to false. Please update your Configuration.h file."

0M42

Bltouch ikili kablosu kırmızı içerisine aldığım zmin kısmına bağlı, üçlü kablosuda servos pinlerine bağlı j5 jumper takılı.

ilyas KAYA

Evet o ama hata vermesini anlamadım. Muhtemelen yukarıdaki ayarlardan birimden kaynaklı.

BLTOUCH_FORCE_SW_MODE false yap birde

0M42

O satırın sonunda false yada true yok ilyan bey sadece bu şekilde #define BLTOUCH_FORCE_SW_MODE

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: 0M42 - 06 Aralık 2022, 18:09:15O satırın sonunda false yada true yok ilyan bey sadece bu şekilde #define BLTOUCH_FORCE_SW_MODE

Başına // ekle yin

0M42

ilyas KAYA

Bu bir bug sanırım bi yerde marlin 1.8 kullanarak çalıştırdığıni söylemiş birisi

0M42

Yani 1.8 sürümü mü deneyeyim sizce?