AC senkron motor yön değiştirme

Başlatan bulut_01, 09 Aralık 2022, 13:07:27

bulut_01

iyi günler elimde 5 watt tek yöne dönen AC senkron motor var bu motorların 2 yöne dönen modelide var.Elimdeki tek yöne dönüyor bu motoru iki yöne döner hale getirebilirmiyim sargı veya baska ne yapılarak 2 yöne dönderebilirim.
motor tipi resimdeki gibi.

YENİLMEZ..

ilyas KAYA

Yanlış hatırlamıyorsam önce dc verip sonra aç veriliyor. Çünkü bunlar hangi yöne döneceği belli olmuyor. Mesela bendeki motoru kalkis anında hangi yöne elimle cevirmiş isem o yönde dönmeye devam ediyor

bulut_01

bu resimdeki 2 yöne dönen modelinde her 220v enerji verdiğinde saga ve sola dönüyor onu nasıl yapıyor anlamadım.
YENİLMEZ..

yucatar

.

Sozuak

3-4 uçludur o 2 yöne dönen. Projeksiyon perde  motorları da benzer. Röle ile uç değiştirilip yön veriliyor. Bir de tek yön olanlarda zorlarsanız mekanik olarak  yön değiştirebilir. Otomatik olarak  yapamazsınız. En azından bence yapamazsınız :)

bulut_01

yok üstad aynı motor youtube var videosu 2 uclu her 220v verdiğinde sağa ve sola dönüyor bu motordan aynı tip tek yönlü ve çift yönlüsü var çift yönlü motorda ne gibi fark var onu anlamaya çalışıyorum.
YENİLMEZ..

asma

Merhaba Onur
Bu yapıda tek yönlü olanlardan kullanıyorum. Hatta cw ve ccw olanları ayrı yerde kullandığımız için sabit yön önemli bizim için.
İçi bir sürü plastik dişli ile dolu, motor kısmı küçük.
Gelelim senin soruna yani kuluçka makinelerinde kullanılan, sıkışma durumunda terse dönen motora.
Cevabı bilmiyorum
Dişli sistemi ile çözüm bulmuş olabilirler. Yani motor aynı yöne döner, sıkışınca redüktör çıkışı terse döner.
Dikkatlice açıp içine bakabilirsin.
Kolay gelsin.

Sozuak

Rastgele dönebilir bulunduğu kutup halkasından hangisine denk geldiği önemli. Mekanik olarak ta sağ sol yaptırılır ama önemli olan kontrolün sende olup olmadığı . Sana hangi tür lazım ?

bulut_01

bende bu motor tek yönlüsü var ben bu motoru çift yönlüye çevirebilirmiyim pcb basmak için kullandıgım laminatör cihazında bu motordan var tek yöne dönüyor ben modifiye ile iki yöne dönmesini istiyorum ama motorda ne gibi değişiklik yapmak lazım 2 yön için onu bilmiyorum yukarda arkadas önce dc verip sonra AC vermek lazım vs dedi amacım tek yöne dönen motor 2 yöne döndürebilmek uygun modifiye yaparak bunu merak ettim.
YENİLMEZ..

asma

Yukarıda bahsi geçen , kablo bağlantısı ile yönü değişebilen bir motor düşünürmüsün?

https://robiz.net/motor/50ktyz

Ebatları çok yakın , incele istersen. Mil çapı farklı , gövde biraz daha geniş olabilir. Montaj şekli, gücü , devri uygun görünüyor.

Kolay gelsin.

bulut_01

oktay abi ben elimdeki motoru modifiye edip 2 yöne dönderebilirmiyim diye sormustum link için sağol bu motor yerine sığmayabilir.
YENİLMEZ..