Yerli Bölgesel Konumlama Sistemimiz yokmuş

Başlatan FUNKY, 16 Aralık 2022, 05:10:54

FUNKY

https://www.trthaber.com/haber/gundem/yerli-ve-milli-konumlama-sistemi-riskleri-ortadan-kaldiracak-555494.html

başka ükeden yardım almamız gerktiğini  bilmiyordum çok düşündürücü   Bizim İHA ,SİHA,JET lerin uçması için gerekli değilmi?

linkteki yazıdan alıntı

"Tüm büyük askeri platformlarımızın, füzelerimizin, mühimmatlarınızın bu sistemleri kullandığı gerçeği ortada duruyor... Bugüne kadar attığımız adımlarda kimi zaman ABD, kimi zaman diğer ülkelerin navigasyon sistemlerini kullandık.

Başka bir ülkenin navigasyon sisteminin kritik harekatlarda, onların istemediği bir savaş ortamında çalışıp, çalışmayacağının garantisini kimse veremez. İleride ABD'nin, Rusya'nın, Avrupa'nın, Çin'in en ihtiyaç duyduğumuz anda sistemin fişini çekmeyeceğine ne kadar güvenebilirsiniz?

İşin diğer boyutu daha da önemli... Size verilen koordinatların gerçekliğinden emin olmanız son derece değerli. Belki de kritik bir zamanda çok önemli bir hedefi yok etmek isteyeceksiniz ancak kullanacağınız navigasyon sistemi manipüle edilmiş değerler gösterecek?"

Sozuak

Türkiye için navigasyon uydu sistemi kurmak ve işletmek öyle böyle değil çok çok  pahalıya mal olur o nedenle rasyonel değil. Çalışıp güçlü ülke olsaydık zaten kimse bize kışt demezdi. İşin ucu  siyasete girecek. Teknik olarak birkaç uydu navigasyon sistemi var. Ayrı ayrı ülkeler. Doğru politikalarla  sorun yaşanma olasılığı çok az olurdu.
Başka forumlarda uçuk şeyler yazıp iha/siha yaptık hatta yabancılara sattık diye hava atıyorlar ama elli kere dedim teknolojisi birkaç şekilde yedekli olsa da fişini çekerler hepsi kör ve sağır olur evin yolunu zor bulur malesef. Üstelik adamlar  sivil-ticari ürünlerle askeri ürün çıkarttıklarını sanıyorlar. Sonra hava atıyorlar bilmem kim 100 milyon dolara satıyormuşta bizimki bir kaç milyon dolarmış.

a.zorba

Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Aralık 2022, 09:27:53askeri ürün çıkarttıklarını sanıyorlar. Sonra hava atıyorlar
Alan alıyor memnun kalıyorsa  ne ile yapıldığının ne önemi var.Bildiğim kadar da konumlama sistemine ihtiyaç duymadan da navigasyon yapılıyor.Millet almak için sıra bekliyor senin sırf siyasi görüşünden değil diye karalamana bak yazık .
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Sozuak

Sırf sizin siyasi görüşünüze uygun diye anlamayıp saçmalamanız da ayrı bir ironi olmuş.

foseydon

Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Aralık 2022, 09:27:53Türkiye için navigasyon uydu sistemi kurmak ve işletmek öyle böyle değil çok çok  pahalıya mal olur o nedenle rasyonel değil. Çalışıp güçlü ülke olsaydık zaten kimse bize kışt demezdi. İşin ucu  siyasete girecek. Teknik olarak birkaç uydu navigasyon sistemi var. Ayrı ayrı ülkeler. Doğru politikalarla  sorun yaşanma olasılığı çok az olurdu.
Başka forumlarda uçuk şeyler yazıp iha/siha yaptık hatta yabancılara sattık diye hava atıyorlar ama elli kere dedim teknolojisi birkaç şekilde yedekli olsa da fişini çekerler hepsi kör ve sağır olur evin yolunu zor bulur malesef. Üstelik adamlar  sivil-ticari ürünlerle askeri ürün çıkarttıklarını sanıyorlar. Sonra hava atıyorlar bilmem kim 100 milyon dolara satıyormuşta bizimki bir kaç milyon dolarmış.

hocam bunu sen ben biliyoruz. sokaktaki adam bilmiyor. adamlar PR yapıyor. gerçekler kimsenin umrunda değil bu ülkede.

a.zorba

Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Aralık 2022, 16:27:41Sırf sizin siyasi görüşünüze uygun diye anlamayıp saçmalamanız da ayrı bir ironi olmuş.

ha buda sizin için ciddi ilerleme . Marketde , aliexpres den toplanıyor,5 10 profil, eleştirinizden daha anlamlı level atladınız  bravo size
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

elektronik_0

Ya hu arkadaşlar savunma sanayi hakkında meydanı boş bulmuşsunuz bol bol uydurmuşsunuz. İnsansız hava araçlarımızın, füze sistemlerimizin gps haricinde ataletsel konumlama sistemi, makine öğrenmesi ile eğitilmiş 3 boyutlu harita sistemleri gibi sinyal karıştırma ve engellemelere karşı çeşit çeşit alternatifleri bulunuyor. Bu sistemlerin sadece gps ile uçtuğunu sanacak kadar bu konulardan uzaksınız.

Mükemmel teknolojiler geliştiriyoruz. Sadece siha alanında baykar tek başına 30 ülkeye ihracat yapıyor. 30 tane ülkedeki binlerce kişi, sihaları yapan yüzlerce mühendis sizin kadar akıllı değil yani. Siz forumda 3 satırda yüksek teknolojileri çözdünüz. Sizleri tebrik ediyorum.

Okan AKÇA

Baykar ciddi işler başardı bunu kimse görmezden gelemez. Ama arkasında devletin firmalarının  yapmış olduğu donanımlar inavasyonlar olmadan ne yapabilir orası tartışılabilir. Devletin projesi Anka mesela dizel motoru ve yerli üretim olduğu halde hangar çekilmis vaziyette. Vestelinde yapmış olduğu proje aynı şekilde kaldı.

foseydon

@a.zorba

hocam sen "fikri" ıskalıyorsun. yapıyorsun, satıyorsun eyvallah. ama ne kadar senin? ABD gibi bir süpergüç bile yarın öbürsü gün çip bulamayabilirim, aldığım çiplere backdoor ekleyebilirler vs. gibi endişelerle çip üretimini ülke sınırlarında içerisinde yapmaya çalışıyor. bunun için 50 milyar dolarlık destek paketi açıkladılar, yasa çıkarttılar. Böyle bir süpergüç bile durumdan endişelenirken, senin çipini, motorunu vs. çoğu kritik parçasını ithal ettiğin sistemler ne kadar senin? yarin ABD sana ambargo koysa üretimin durur. Misal altay tankına ne oldu? motor vermediler iş durdu.

ben @Sozuak i çok iyi anlıyorum. bu ülkede potansiyel var. ASML dediğin firma litografi makinesinde tekel şu anda 3000 mühendisi var, sadece odtü'lü çalışan sayısı 300den fazla. yani insan kaynağımız var. finansal kaynağımız da var. kafayı taksak yaparız. ama öyle bir derdimiz yok. paralar ve insanlar çarçur ediliyor. @Sozuak in kızdığı bu aslında.

Sozuak

@foseydon. Teşekkür ederim çok iyi ifade etmişsin hatta beni benden daha iyi anlatmışsın. Şu önyargıları yıkamadık maalesef.Yaptım oldu mantığı ile bir yere varamayız. Herşey bir adımdır elbette küçümsediğim yok. 7 yıl awacs uçaklarının donanımlarını  yapan bir askeri firmada çalıştım, Muhittin hocam iyi bilir. Nato'dan gelen asker/sivil personellerle diyaloglarımız oldu Almanı, Hollandalısı vs. Fikir alışverişinde bulunduk o zamanlar bu işler felan daha ortada yokken. Avrupa ülkeleri bile Nato ayağına  Amerikaya göbekten bağlıyken hani o Almanya, İngiltere,Fransa başta gelişmiş ülkeler. Bizi kimse takmaz.  Acımaz, umursamaz. Çok kafalı, özverili başarılı ortaya binlerce kod yazıp  çalışan ne ürünler ortaya koyan  genç beyinler vardı. Çoğu yurtdışına gitmek zorunda kaldılar. Halen de o askeri alanda çalışan arkadaşlar var. Ne kadar ezildiklerini ben biliyorum. Utanmasalar asgari ücret verecekler. Daha ödenmeden kalınan mesailer sabahlamalar  saha da sürünmeler  üstüne ücretsiz.
Neyse umarım bu arkadaş ta anlar birgün gerçeklerin o kadar da pespembe olmadığını.
Elin Hollandalısı zevkine dev çim biçme makinesinden  motor yarışlarına katılırken burada beyinler karnını doyuramıyor. 

a.zorba

yapılan iyi işlerede yukardaki gibi b..k atarsanız yurtdışında 3000 de mühendis çalıştırsanız kimse elinin taşın altına koymaz önce samimi olup iyi işlere iyi kötü işlere kötü demeyi ögrenmeniz lazım.

a.zorba

ortamın pes pembe oldugunu idda eden yok benim yerine ukelaca karar vermişsin zaten . Sizin sorununuzda tam olarak bu  kolayca yargıla bizden adam olmaz a yat ezik ezik hollandalı ile olan muhabbetinle övün . nereden nereye geldigimizi ben net olarak görüyorum umarım sizler bir gün gerçegi görürsünüz . önemli olan bir yerden başlamak koşan ata sizin gibi tekme atanlardan  olmamak.

Sozuak

Acınacak durumdasınız. Siz devam edin bu kafayla. Hala kendi kendinize yargıya varıyorsunuz söylemediğim şeyleri söylemişim gibi yazıp bunları kabul etmemi bekliyorsunuz cahilce ve çocukça işler. Ben eksik gördüğüm yanlarını yazıyorum. Kötü, işe yaramaz, çöp vs dedim mi!  Aynısı TAI yaptı  ama  daha profesyonelce. Zamanı gelince anlarsınız belki neyin ne olduğunu.
Son olarak bizim insanımız da daha iyi yaşamayı ve keyif alacak işlerle uğraşmayı hak ediyor keşke bizler de o seviyeye gelsek dedim ama sizin tabirinizle şu b.ktan halimiz hoşunuza gidiyorsa bilemem.