VGA monitör için ilk senkronizasyon nasıl sağlanıyor?

Başlatan ziyaretci, 20 Aralık 2022, 00:21:02

ziyaretci

İyi forumlar.

Yatay, dikey tarama vs. mantıklarını kavradım. Her şey -pixel clock- sinyalinin üzerine inşaa ediliyor. VGA kabloda sadece Hsync, Vsync, R, G, B, GND var. Yani sürmek için bu pinler yeterli. En azından incelediğim şemalarda ve protokol grafiklerinde. Her şey belli standartlar bütününde ilerliyor. Buraya kadar tamam.

Anlamadığım tek nokta şu; ilk başlangıç senkronizasyonu! İlk senkronizasyonu kaçırırsak(oldu ya..) bizim 0. piksel datasını atıyorum 7. piksele yazdık. Yani 7. pikseli sürücü 0. piksel olarak biliyor diyelim. Bu durumda fişi çekmeden monitör içerisindeki ön belleği nasıl temizleriz de sürücüyle donanımı eşitleyebiliriz?

Bunun için GND pini yüksek empedansa mı çekiliyor?

Paylaştığınız bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

fahri-

VGA için konuşursak, horizantal ve vertikal senkronizasyon sinyalleri var.

ziyaretci

Tamam, doğru. Ben satır atlamak için Vsync'i kullanılıyor diye yorumlamışım. Vsync frame-miş.

devrecii

H sync satır başı ,   V sync tarama başlangıcını beliriyor. V sync geldiğinde en yukarı satır başına gidiyor.

Tabi bu değerler rasgele olmaz google da bu sinyallerin frakans ve sürelerini bulabilirsin , çünkü ekrandaki pixelleri oturtması için kaç pixellik ekran görüntüsünü ekrana yollanıyor monitörün bunu algılaması lazım bunu da h v sinyal değerleri ile anlıyor , yoksa sinyal geçersiz uyarısı verir.

Bir de verdiğin vga bağlantısı yanlış her çıkışa diyot eklenmesi gerekir yada çıkış open drain olmalıdır renkler acayip olur lineer olmaz. 

ziyaretci

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Daha da oturdu.