3 Faz Giriş 1 Faz Çıkış trafo

Başlatan Mucit23, 26 Aralık 2022, 20:31:52

Mucit23

Selamlar

Bi proje için 10kva gücünde düşürücü transformatör sardırıcam. Ben bu çıkış gerilimini kontrollü bir şekilde doğrultup yüke uygulayacağım.

Üretici firma 3 faz giriş 1 faz çıkış olarak sarabileceğini söylüyor. Bu durumda çıkış dalga formu nasıl olur?

Sarım şeklini çok anlayamadım.

Okan AKÇA

Tam olarak ne yapacaksınız çıkışımı kontrol edeceksiniz. Cikis voltajiniz nedir. Ben kontrol yapacak olsam ilk olarak aklıma gelen tek çıkış kontrol.

SB7

@Mucit23 Scott-T adında bir bağlantı şekli var o da 3 fazı 2 faza düşürmek için kullanılıyor. Fazın birini boşta bırakma durumları olabilir.

(https://www.tutorialspoint.com/what-is-scott-t-transformer-connection)
-SB7

quarko

Alıntı yapılan: Mucit23 - 26 Aralık 2022, 20:31:52Selamlar

Bi proje için 10kva gücünde düşürücü transformatör sardırıcam. Ben bu çıkış gerilimini kontrollü bir şekilde doğrultup yüke uygulayacağım.

Üretici firma 3 faz giriş 1 faz çıkış olarak sarabileceğini söylüyor. Bu durumda çıkış dalga formu nasıl olur?

Sarım şeklini çok anlayamadım.

3 faz giriş, tek faz çıkış trafo nasıl oluyormuş hocam. Bence o üreticiye güvenilmez. 3 faz girişin hangisine sekonderi sararsa, çıkışı o fazdan alırsın. Sonuçta tek faz giriş - tek faz çıkış trafo gibi olur. Çıkışta da yarı ve tam kontrollü tristörlü doğrultucu ile tetikleme açısını ayarlayarak çıkış dc gerilimi kontrol edebilirsin. Üç faz trafo olursa, üç fazında tetikleme açısını ayarlarsan daha güzel bir kontrol sağlamış olursun. Bir periyotta tepe sayısı artacağından daha iyi bir dc çıkış gerilimi alırsın.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

ilyas KAYA

1 faz 1 nötr  giriş yapın neden 3 faz girmek zorunda hissediyorsunuz ? :)

Kablolar mi ince ?

Sozuak

Tek faza 10 kva  yük bindirmek istemiyor dengeli yük yapmak istiyor belli ki.

Mucit23

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 26 Aralık 2022, 20:48:47Tam olarak ne yapacaksınız çıkışımı kontrol edeceksiniz. Cikis voltajiniz nedir. Ben kontrol yapacak olsam ilk olarak aklıma gelen tek çıkış kontrol.

Abi çıkışı kontrollü bir şekilde doğrultup ayarlı gerilim elde etmem lazım.

Amacım bu tam olarak.

3 faz giriş 3 faz çıkış olsa sorun yok bildiğim yöntem. Tek faz giriş tek faz çıkış olsa yine sorun yok bildiğim yöntem. Fazlarda sıfır geçiş olduğu sürece ben çıkışı kontrollü bir şekilde doğrultabilirim.

Ama diğer kombinasyonlar için nasıl bir çıkış alacağımı anlayamadım. Mesela 3 faz giriş 3 faz çıkış trafoda sekonder sargıları seri bağlansa ve oluşan iki uclu sekondere bir osiloskop bağlasak nasıl bir sinyal görürüz?

sadogan

Alıntı yapılan: Mucit23 - 26 Aralık 2022, 22:58:45Ama diğer kombinasyonlar için nasıl bir çıkış alacağımı anlayamadım. Mesela 3 faz giriş 3 faz çıkış trafoda sekonder sargıları seri bağlansa ve oluşan iki uclu sekondere bir osiloskop bağlasak nasıl bir sinyal görürüz?

Sekonder gerilimi/kök3   genlikli sinus görürsün diye düşünüyorum.

Okan AKÇA

Iki faz tek çıkış kontrol yapabilirsin. Endüstriyel akü sarjlarda 2 faz girer.

asma

Yalnızca takip için yazıyorum.
Trafocu bana 3 faz giriş tek faz çıkış trafo sarayım derse, ben 380/220 tek Primer ve tek sekonder olan trafo gelir aklıma. 3 faz dan ikisi girişe bağlanır, sekonderden istediğini (220V)alırsın.
Girişi üç faz olan trafo yıldız veya üçgen olur, çıkışı da isteğe göre yıldız ya da üçgen olur.
Sargılar seri veya paralel bağlanmaz. Kısa devre oluşur.
Ben bilgim bu kadar.
Zaten doğrultulacak ise çıkışta 3 faz olur. İster AC ister DC olarak sekonder devresi kontrol edilir.
3 faz girince tek faz nasıl çıkıyor anlamadım. Bilmediğimden soruyorum.

Kolay gelsin.

Sozuak

https://fat-tec.com/trasformatore/three-to-single-phase-transformers/

https://www.torytrans.com/fileadmin/user_upload/Productos_web_2012/Transformadores/TTM_TRI-MONO/Series_TTM_EN_v4.1.pdf

Yüksek güç için scr ile kıyacaksın. Sinüs olduğundan sıfır geçişi yine tespit edersin. Dalga şekli ne olur elbette 50 hz sinüs olur farklı birşey bekleme.

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

Mucit23

Teşekkür ederim. 3 Faz giriş 3 faz çıkış olarak sardırdım.