Gizemli entegre, muadilini bulamıyorum.

Başlatan sessiz_roman, 29 Aralık 2022, 10:12:30

sessiz_roman

Arkadaşlar bir adet fırçasız mini su pompasinin icindeki izoleyi kırdım ve icerisinden çıkan entegrenin ismini yazsam dahi internette ve kompanent sitelerinde bulamaiyorum. Bana bu entegreden lazim. Entegre 4 bacaklı hall efect sensor diye geçiyor ancak 4 bacaklı hall efect sensor alip bu entegrenin yerine takinca motor çalışmıyor.
Hal böyle olunca bende bir test düzeneği kurdum ve sensörün çıkış bacaklarina 2 adet led bağladım.Normal hall efect sensörü ile neyi farklı diye bulmaya çalıştım. Normal hall efect sensor mıknatısla ledlerin yanma sırasını değiştiriyor. Benim izolenin içinden çıkardığım hall efevt sensor de miknatisla ledlerin yanma sirasini değiştiriyor ancak ekstra olarak mıknatıs olsada olmasada hangi led yanık kaldiysa o ledi her 5 saniyede bir yakip yakip söndürüyor. Yani blink dedigimiz olayı yapiyor.

Entegrenin resmini aşağıya birakiyorum bulmama yardimci olur musunuz.

https://www.hizliresim.com/9lvoms1

power20

Alıntı yapılan: sessiz_roman - 29 Aralık 2022, 10:12:30hangi led yanık kaldiysa o ledi her 5 saniyede bir yakip yakip söndürüyor

Led yakıp söndürme işi  içerisinde bir MCU olduğunu düşündürüyor.

Siz de ufak bir mcu + hal sensör ile aynı sonucu verecek bir modül yapabilirsiniz. Proje bu duruma uygunsa tabi. Müşterinin tamir edilecek pahalı bir sistemi veya seri üretim durumları varsa düşünülebilir. Aynı sonucu verecek modül yapabilirsiniz.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: USB - 29 Aralık 2022, 11:50:38Led yakıp söndürme işi  içerisinde bir MCU olduğunu düşündürüyor.

Siz de ufak bir mcu + hal sensör ile aynı sonucu verecek bir modül yapabilirsiniz. Proje bu duruma uygunsa tabi. Müşterinin tamir edilecek pahalı bir sistemi veya seri üretim durumları varsa düşünülebilir. Aynı sonucu verecek modül yapabilirsiniz.
Mcu ile olmaz çünkü alan çok dar sadece entegrenin girebileceği bir alan var. Entegreyi bulsak iş çözülecek. İlginç olanı üzerindeki numaraları yazınca hiç bir bilgiye ulaşılamıyor.

29 Aralık 2022, 12:01:33
Alıntı yapılan: SERRO EFE - 29 Aralık 2022, 11:28:14https://eu.mouser.com/datasheet/2/115/BCDSS00071_1-2541668.pdf
Buna benzer bir şeydir muhtemelen.
Olabilir bizdeki entegrenin kullanıldığı motor 5v ile çalışması için imal edilmiş ama datasheet te 12v uygulamalar için önerilmiş.

JOKERAS

sessiz_roman , Anlatımınıza göre Sizin Sensör çalışıyor zaten.
5 Saniyede bir kez yanıp sönmesi ekstra özellik olabilir.
Hareketsizlik Sinyali.Mıknastısı sürekli hareket ettirip Kontrol edin.
5 Sn'de bir Sinyal vermesi kesilir diye düşünüyorum.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: JOKERAS - 29 Aralık 2022, 19:41:42sessiz_roman , Anlatımınıza göre Sizin Sensör çalışıyor zaten.
5 Saniyede bir kez yanıp sönmesi ekstra özellik olabilir.
Hareketsizlik Sinyali.Mıknastısı sürekli hareket ettirip Kontrol edin.
5 Sn'de bir Sinyal vermesi kesilir diye düşünüyorum.

Hocam zaten parçalayıp içinden çıkardığım sensor çalışıyor ben onu baska bir pompa gövdesine koyunca pompa çalışıyor. Burada temel sıkıntı benim bu sensörün aynisini bulamamam. Yani uzerindeki ismi yazinca en ufak bir ipucu çıkmıyor. Bunu sorup ogrenebilecegimiz bir yer yok mudur acaba

Sozuak

Özel üretim, özel markalama, piyasa malı olmama gibi birşey olabilir.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: Sozuak - 01 Ocak 2023, 11:59:11Özel üretim, özel markalama, piyasa malı olmama gibi birşey olabilir.
Peki hocalarım ücreti karşılığında bu entegreyi buldurabilecegim bir danışmanlık hizmeti alabileceğim bir yer var mi bildiğiniz. Benim bunu bulmam lazım çünkü.

SERRO EFE

Bence gözünüzde çok büyütüyorsunuz.
Elinizdeki pompanın fan yapısından farklı bir tarafı yok büyük ihtimal. 2 bobinli fırçasız sistem. Daha önce verdiğim link yada aşağıdaki gibi basit bir aramayla pin yapısı uyan bi kaç ürünü tedarik edip deneyeceksiniz. Yada pin yapısını uyduracaksınız bu kadar önemli ise.
Bazı şeyleri nokta atışı bulamazsınız.

https://www.google.com/search?q=brushless+fan+hall+driver+ic&tbm=isch&ved=2ahUKEwiG1PD1hqn8AhWF5rsIHRx8Az0Q2-cCegQIABAA&oq=brushless+fan+hall+driver+ic&gs_lcp=CgNpbWcQAzoECCMQJ1D1B1iTDmD4GGgAcAB4AIABbYgB-ASSAQMxLjWYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=eeSyY8azE4XN7_UPnPiN6AM&bih=948&biw=1660

SERRO EFE

Alıntı yapılan: sessiz_roman - 29 Aralık 2022, 10:12:30Normal hall efect sensor mıknatısla ledlerin yanma sırasını değiştiriyor. Benim izolenin içinden çıkardığım hall efevt sensor de miknatisla ledlerin yanma sirasini değiştiriyor ancak ekstra olarak mıknatıs olsada olmasada hangi led yanık kaldiysa o ledi her 5 saniyede bir yakip yakip söndürüyor. Yani blink dedigimiz olayı yapiyor.

Bunun amacı ilk hareketi sağlamak için atış yapıyor. Mıknatıs konum değiştirerek dönme sürecini başlatıyor. Bir çok fan içersinde buna benzer 4 bacaklı entegre var ve yukarda bahsettiğiniz şeyi yapıyor.

Sozuak

sessiz_roman

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 02 Ocak 2023, 17:28:35Bunun amacı ilk hareketi sağlamak için atış yapıyor. Mıknatıs konum değiştirerek dönme sürecini başlatıyor. Bir çok fan içersinde buna benzer 4 bacaklı entegre var ve yukarda bahsettiğiniz şeyi yapıyor.
Hocam sizin dediginizi test etmek için hemen bir pc fani aldim parcaladim, dediginiz gibi içerisinde s276 diye 4 bacaklı bir entegre var. Fakat pc faninda 3 bobin var benim yapmaya çalıştığım pompa da 2 bobin var. O entegreyi söküp benim devreme takinca çalışmadı. Kafayi yemek uzereyim

Sozuak

Yukarıda linkini verdiğim elemanın datasheetine bakmayı düşündünüz mü?

sessiz_roman

Alıntı yapılan: Sozuak - 03 Ocak 2023, 21:11:17Yukarıda linkini verdiğim elemanın datasheetine bakmayı düşündünüz mü?
Hocam şimdi datasheet i inceledim ozellikle yazmışlar 2 coil dc motor control diye. Şimdi galiba bulduk. Bunu temin edip gelişmeleri buraya yazacağım. Bunu tr den tedarik edebileceğimiz bir yer var mi bildiginiz yoksa aliekspresi bekleyecek miyiz

Sozuak

Bu örnek eleman, benzer modeller de vardır direkt bu tip üzerinden gitmeyin bence. Özdisan da  felan var mı bir bakın bana hiç lazım olmadı kaynak bilmiyorum sadece sizin için araştırmıştım.