GMT plc alt program

Başlatan fay_elektronik, 29 Aralık 2022, 21:31:50

fay_elektronik

Arkadaşlar GMT plc ile servo sürüp belli noktalarda dönen çemberi kapama ve açma islemi yapmam gerekiyor yazılıma başladım lakin bu benim plc de ilk projem çünkü ben embedded yazılım biliyorum leadder hiç yazmadım her neyse birçok yeri hallettim lakin sistemde belki 360° dönüşte 20-30 kez clamp unclamp yapmam gerekiyor bunun için alt program yazdım lakin bir sıkıntım var alt programda sistemi bekletmem gerekiyor yani satırları tarayıp ana programa dönmemeli fonksiyon açtım sinyali veya kapadım sinyalini veya zamanında acamayip alarm verilerini yaptıktan sonra ana programa dönmeli normal c dili yazılım yapsam fonksiyonda while ile sonsuz döngüye sokar işlemler bittikten sonra while koşulunu yanlışa çeker ve return yapar ana yazılıma dönerim ama bunu plc de yapamadım yardımci olabilirmisiniz

Erol YILMAZ

Soluksuz 126 kelime.
Tek noktalama işareti yok. Tebrikler...

fay_elektronik

Kompozisyon yazmıyorum veya şiir takıldığınız nokta bu mu bu site yardimlaşma sitesi mi yoksa türk dil kurumu mu (?)

mehmet

PLC ne diyor bu duruma?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

quarko

Alıntı yapılan: fay_elektronik - 29 Aralık 2022, 23:11:33Kompozisyon yazmıyorum veya şiir takıldığınız nokta bu mu bu site yardimlaşma sitesi mi yoksa türk dil kurumu mu (?)

Dil, sadece kompozisyon ve şiir yazılırken dikkat edilen birşey değildir. Türkçe olarak birşeyler sorarken, mümkün mertebe dilimizin kurallarına riayet etmek için buranın Türk Dil Kurumu olmasına da gerek yok.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

fay_elektronik

Dil, sadece kompozisyon ve şiir yazılırken dikkat edilen birşey değildir. Türkçe olarak birşeyler sorarken, mümkün mertebe dilimizin kurallarına riayet etmek için buranın Türk Dil Kurumu olmasına da gerek yok.
Arkadaşlar Allah aşkına sorununuz ne sizin ben buraya bir konu açıyorum bilginiz varsa ve yardım etmek istiyorsanız yorumlarınızı yazabilirsiniz bilmiyorsanız veya yardım etmek istemiyorsanız boş cevaplar yazmanız ne kadar doğru ve etik
Belkide ben cahilim arkadaş imla kurallarını bilmiyorum bu sizlerin neden zoruna gitti anlamadım formdaki bütün konuları okuyun hangi birimiz dikkat ediyor imla kurallarına
Nedense cevaplar ve öneriler yerine benim imla kurallarımdaki yanlışlarım konuşuluyor vallahi tuhaf

fay_elektronik

PLC ne diyor bu duruma
Arkadaşlar bu gün milletin geyik yapası tuttu plc ne desin halimi hatrımı soruyor

flowchartx

Bir çok PLC Structer Text(ST) olarak program yazmayı sağlar. Eğer kullandığınız PLC'de böyle bir şey varsa bununla yazmayı deneyin. C'ye yakın bir yazımı var daha rahat kullanırsınız.

fay_elektronik

Bir çok PLC Structer Text(ST) olarak program yazmayı sağlar. Eğer kullandığınız PLC'de böyle bir şey varsa bununla yazmayı deneyin. C'ye yakın bir yazımı var daha rahat kullanırsınız
Gmtcnt de böyle bir özellik yok galiba sadece temel c if else while for döngüleri var gecikme fonksiyonu bile yok sistemde servo sürülecek olmasa çok basit. bir kart yaparım lakin kartla servo nasıl süreceğim hakkında hiç bir fikrim yok

flowchartx

Servoların pulse ve direction uçları olur o uçları bulup mcu'dan kontrol edebilirsiniz. Bu yöntemle sadece hızı ve yönü kontrol edebilirsiniz diğer motor parametrelerine ulaşamazsınız. Tabi datashetten bakarak yapmanız daha sağlıklı olur.

fay_elektronik

Sadece ileri geri yapmak işimi çözmüyor 360°'yi 24 e bölmem ve o istasyonlarda durdurmam gerekiyor

flowchartx

Anlattığınız şey ileri geriden başka bir şey değil biraz düşünürseniz yapabilirsiniz. Bu yöntemle çalışan bir sürü CNC makinası var.

forsa1975

8 Yıldır kullanıyorum. Gecikme fonksiyonu olmayan bir PLC olabilir mi?
3 tane timer fonksiyonu var. Ayrıca benim en çok kullandığım 100 ms 500 ms  gibi sabit zamanlarda tikleyen sistem bitleri var.
Yükselen kenarda kullanırsanız , C makro içinde bunu bir memory wordü sayac olarak kullanabilirsiniz.

Sistemi bekletmeniz PLC mantığına ters. PLC sürekli yukarıdan aşağı soldan sağa tarayarak ilerler.
Bekkletmek istediğiniz işlemi bir bit set olduğunda çalıştırın. Alt programda ise bu biti reset edin. Tekrar set etmek için gereken zamanı bekleyin ve zaman sonunda set edin.  Program çalışırken siz bekletmek istediğiniz işlemi yapmadan bekletirsiniz.

GMT Sitesinde videolu dersleri var. Bu PLC nin en güzel tarafı bütün dökümantasyonu Türkçe . Aynı zamanda yerli PLC.

fay_elektronik

8 Yıldır kullanıyorum. Gecikme fonksiyonu olmayan bir PLC olabilir mi?
3 tane timer fonksiyonu var. Ayrıca benim en çok kullandığım 100 ms 500 ms  gibi sabit zamanlarda tikleyen sistem bitleri var.
Yükselen kenarda kullanırsanız , C makro içinde bunu bir memory wordü sayac olarak kullanabilirsiniz.

Sistemi bekletmeniz PLC mantığına ters. PLC sürekli yukarıdan aşağı soldan sağa tarayarak ilerler.
Bekkletmek istediğiniz işlemi bir bit set olduğunda çalıştırın. Alt programda ise bu biti reset edin. Tekrar set etmek için gereken zamanı bekleyin ve zaman sonunda set edin.  Program çalışırken siz bekletmek istediğiniz işlemi yapmadan bekletirsiniz.

GMT Sitesinde videolu dersleri var. Bu PLC nin en güzel tarafı bütün dökümantasyonu Türkçe . Aynı zamanda yerli PLC.
uzun uzadıya verdiğiniz cevap için teşekkür ederim
Gecikme derken delay komutu falan anlamında
Plc konusunda yeniyim firmamda bazen servo motor ile işlerim oluyor lakin otomasyoncular üzüyor sanki atom parcalıyorlar gelmiyorlar talepleri üslüplari hoşuma gitmiyor küçük dağları ben yarattım modundalar (genelleme olarak yanlış anlaşılmasin iyi ustalarımizda var elbet) algoritma ve c bilgim var lakin plc yazmak için programcı mantığından cıkamadım
Normalde örnek video ları izliyorum ilk denemeye rağmen baya birşeyler yazabildim çok fazla açma kapama yapacağım için alt program yapayım dedim ama beceremedim 😄

fay_elektronik

Alıntı YapAnlattığınız şey ileri geriden başka bir şey değil biraz düşünürseniz yapabilirsiniz. Bu yöntemle çalışan bir sürü CNC makinası var.
Zaten o işi yapıyorum fanuc CNC driver tamiri yapıyorum ama çok fazla leadder ile işim olmuyor