LG 55SJ800V arıza yardım

Başlatan Maxim, 01 Ocak 2023, 18:50:24

Maxim

beyler ben tv tamircisi değilim ama bazen böyle tanıdıkların işi olabiliyor
eskiden benim tv bozulmuştu ona hazır kart alıp tamir etmiştim.
buradan yardımcı olan arkadaşlar vardı sağolsunlar.

şimdi bu tv de power kablosunu takınca hiç görüntü yok, sıfır
15watt gibi bir güç çekiyor, kumanda dan kapatıyorum 0 watt, açıyorum 15 watt
zaten güç katı hiç bozuk gibi durmuyor, tabi bazı yerleri ölçtüm

bana sanki panelin arka aydınlatması komple sönük gibi geliyor
bu ledleri en basit nasıl kontrol edebilirim emin olabilirim?

resimler

cevat1

Led lerde arıza olsa bile yine siz değiştiremiyeceksiniz.
55 ekranı panelden ayırmak için panel taşıma vantuzu lazım. Sadece bu aparat 2000-2500 tl dir.

Arızalı  Led ler panelin altında.
Riske girmeye değmez.
Ya LG servise veya güvenilir bir tv tamircisine orijinal LG led lerin değiştirilmesini talep edin.

mg1980

Hocam, benim 42 inç LG vardı... bir macera yaşadım. O zaman biraz incelemiştim. Arıza ledlerde ise yayının sesini duymanız lazım, ayrıca siyah ekranda gölge şeklinde görüntüyü de görürsünüz. Benim ki aynen böyle idi.. YouTube'de de anlatıldığı gibi.. tek şerit şeklindeki Led barı değiştirdim. Toplarken ekranı kırdım. Tv çöp oldu.. Paneli sökmeden bunu anlama imkanı yok gibi... bunun için de arkadaşın bahsettiği plastik vantuzlu aparatı yapmak lazım.. ben bunda acele ettim. Bir de Cof kartı ve onun çok hassas bağlantıları var ona da çok dikkat etmek lazım.. ben de size servisi tavsiye ederim.. kolay gelsin..
Ek: Panelin cam kalınlığı yanlış hatırlamıyorsam 0,3 mm. gibi..

Sozuak

Bozulma öncesi ledler mavimsi olmuş mu yoksa bir anda mı gitmiş? Meraktan soruyorum.  Bir arkadaşın ısrarı üzerine 55" lg nin ledlerini değiştirmiştim. Panel vantuzu olmadan. paneli çerçevesinden kurtarıp ayırmadan masaya serdiğim ince karton kırpıklarının üzerine yüzüstü yatırıp  paneli ayırdım. O kadar ince olduğunu tahmin etmemiştim. Ledleri değiştirip çerçeveyi panelin üzerine yatırıp geri kaldırıp topladım ama bir daha kimsenin ledlerini değiştirmem dedim valla. 42 yine görece kolay bir boyut fakat en ufak hatada başa bela olur.

cevat1

Tv panel taşıma aparatı ŞART

Maxim

Sozuak

Seste bahsedildiği üzere aniden gitmiş mi?  Led sürücüsünün şemadan enable pini bulunup bir şekilde aktif edilebilmesi mümkün olmalı.

Maxim

Alıntı yapılan: Sozuak - 01 Ocak 2023, 23:13:15Seste bahsedildiği üzere aniden gitmiş mi?  Led sürücüsünün şemadan enable pini bulunup bir şekilde aktif edilebilmesi mümkün olmalı.
hocam malesef o bilinmiyor
tv yi açmışlar, bu şekilde..

Sozuak

Youtube de "Adem Helvacı" var.  Ona danışın yol gösterir.

JOKERAS

Led Tv Arızalarının çoğunluğu Backlight Arızasından kaynaklanır.
Eski teknolojiler genelde iki tip olurlar.

1. E-Led(Egde Led)Kenar Aydınlatma.
2. D-Led(Direct Led) Direkt arkadan aydınlatma.

E-Led olan Sistemlerde Ekran kenarında Alt,Üst veya Yan taraflarına İnce bir Led bar
İle Difuzer Aydınlatılır.
Bu Sistemler de Kullanılan Led barlardaki Ledler genelde Kanallı şekilde çalışırlar.
Bar üzerinde 64 Led var ise bu ledler Zincir gibi seri bağlı olmazlar.
Grup Zincir Seri şekilde olurlar.
Örneğin 64 / 8 = 8 Grup Seri bağlı Led kanalları olur.Bu 8 kanal Olan
yapı Direkt olarak sürülmez.Ekrana ışık yoğunluğu,Video'dan yada LVDS Grafik karttan
Gelen bilgiye göre Led Kanallarını tarayarak Işık yoğunluğu kısmen Videoya uydurur.
Bu yapılarda bağlı olan Led Gruplarından birinde bile olabilecek Gerilim farkı Sistem
tarafından hata olarak yorumlanıp Led Driverı Korumaya alır.

D-Led olan sistemlerde Genelde Tüm ledler Seri bağlı bir zincirdir.
Belli Akımı Gerilimi olan Led zinciri zamanla Çalıştıkça,ısındıkça Ledlerin iç dirençleri
değişmeye başlar.Ledlerin üstünden geçen Akım dolayısı ile Gerilim Led Driverin Protect Sınırını geçtiği değerde ise Led Driver Koruma moduna geçer.
Korumaya geçmiş Bir Driverı Tekrar çalışrımanın yolu Restart etmekten başka yolu yok.
İşi bilen ustalar Led driveri Koruma modundan çıkartabilirler.Ama bu sadece test için yapılan bir şey.
Bazı Led driverlar biraz daha kompleks olurlar.Tüm On-Off, Dimm, Protect vs Kontrolleri
tamamen I2C, SPI vs Protokollerle çalışır.Bunları kandırmak kolay olmasa gerek.

Yeni nesil teknolojilerde durum biraz daha karmaşıktır.
Lokal Dimmiing özelliğine sahip Matrix Full Array Sistemler,Mini led(Bildiğiniz rgb Led Chiplerinin Direkt olarak olarak kullanılması) vs.

Oled(Organik led) Teknolojisi.Bu cihazalarda Arkada aydınlatma yoktur.
Displayin kendisi,her pixeli Organik Ledtir.Cihaz Yeni iken sorun olmaz ama bir zaman sonra Pixel yanması denilen olay gerçekleşir.Ve bunun önüne geçmek neredeyse İmkansızdır.En fazla çalışan ile
daha az çalışan Ledlerde Ton farkları oluşur.Bir zaman sonra bu çalışma farkları Ekranda iz oluşturur.

-------------------
Sizin cihazda büyük ihtimalle Led Arıza var.Bunu anlamanın yolu çok kolay.
TV'yi çalıştırıp bir fener ile Ekranı Gözlemleyin Görüntüyü görebilirsiniz.
Şu unutlumasın!Bazı Cihazlarda Backlight hatasında da Sistemin tamamen Kapandığını göz ardı etmeyin.
LEdlerin arızalı olduğunu varsayarsak, yapacağınız işler şu şekilde sıralanabilir.

En önemli nokta Displayi sökmek.Aslında bu çok kolay ama çokta riskli bir durum.
Ekranın en dışındaki Plastik kasa Genelde Tırnaklı olur.Tırnaklarını bir Bıçak veya bir torna vida ile
boşa alıp Plastik çerçeveyi çıkartın.Çerçeve Çıktıntıktan sonra içeride Displayi Panelleyen bir Çerçeve daha olabilir her cihazda farklı yapı.Onuda sökün.

Önemle Dikkat etmeniz gereken diğer nokta COF'lerdir.Bunların LVDS Grafik kart soketini Boşa alın.
Sonra bu COF'ları çok dikkatli bir Şekilde Ekrana Kağıt bant ile İptidai şekilde tutturun.
COF'larının Dal ta..k gibi sallanmasına müsade etmeyin.Zira çok Kritik malzemelerdir.

Displayi Sökerken Önemle dikkat etmeniz gereken nokta Bazı Cihalzarda Displayin Alt Kenalrında bir Plastik Lastik gibi bir malzeme olur.Bu zamanla sertleşir ve Displayin Alt Panel Plastik çerçevesine
yapışmasına sepeb olur.Kırılmaların çoğu bu sebeple olur.Bu na özellikle dikkat edin.
Arkadaşın eklediği Vakumlu Panel sökme Aletinizin olduğunu sanmıyorum.Bir tane iş için onu almaya da
gerek yok.Display kenarlarında Sorun yoksa Ekran büyüklüğüne göre 2 kişi Displayi Karşılıklı tutarak
çok dikkatlice Panelden ayırın.Displayi Kaldırıdığınızda Display Bel verecektir Dikkat edin.
Displayi temiz Güvenli bir yere alın.
Şimdi sıra Display altındaki Beyaz Reflektörler,Fresnel Lensleri  sökmekte.Bunlar Üstü üste
belli bir sıraya göre koyulmuş metaryeller.Bunların sıralamaları çok önemli.Alt tarafı üst tarafı var.
Göz ile Anlamak İmkansız.Onun için bu Difüzer Grubunu bir kaç yerinden Grup şeklinde Bantlayıp Ön yüzüne Alt veya üst tarafı Panelin hangi kenarı ise ona göre İşaretleyerek Söküp alın ve güvenli
Temiz yere kaldırın.Üzerlerinde Lensli olan Barları göreceksiniz.Barları genelde Çift taraflı bant ile
Panel kasasına yapışık olur.Veya Vidalı olur.Bunların hepsini sökün.Barları Set olarak alacaksınız.
Barların üzerlerinde Barkod vardır, Bu bar kodlardan veya TV'nin arkasındaki etiket modelinden de hangi model olduğu bulunabilir bu şekilde Google Amcaya yazın sayısız satıcı çıkacak.Hangisi işinize geliyorsa Sipariş verin.Barların kalitesi önemli iyi malzeme isterseniz fiyatları biraz daha pahalı olacaktır.

Yeni Barları monte ettikten sonra Cihazı çalıştırın.Barların Yandığını ışık verdiğini görün.
Sonra Çok çok dikkatli bir şekilde cihazı toplayın.Ustaları yanıltan en büyük Etken Displayin
köşe kısımlarının Panel Plastik kasasına tam oturtulamamış olmasıdır.Bu hatayı yaptığınızda
Displayin köşe kısımlarından biri Havada kalır.Dış Çerçeveyi tağıp Tırnaklarına oturuttuğunuzda Çıt
diye bir se gelir.O an Başınızdan Bir Demlik Çay Dökülme hissi,İçinizde midenizde tuhaf anlamsız bir his ile karşı karşıya kalırsınız.Geçmiş olsun.Bir Çuval İncir Berbat olmuş Display kırılmıştır.15000Tl Ver yeni cihaz al.

cevat1

Maxim

Dün şöyle bişey oldu
power supplayda bazı yerleri ölçerken aç kapa yapıyordum
normalde kumandadan açınca 15 watt çekiyor, kapıyorsun 0 watt

bir kere ekran aydınlık geldi
yani arka aydınlatmayı çalışırken gördüm, ekranda yazı falan yoktu ama
zaten çektiği güç 120 watt falandı o anda. (çok net dikkat etmedim güce)
kapadım açtım gene gitti.

şimdi buradan acaba arka ledler sağlam diyebilirmiyiz? bilemedim

bu arada bu power katı çok basit sanki diyordum meğer asıl hazine alt yüzdeymiş :)

Sozuak

Öncelikle anakart besleme voltajları tam mı boşta ve takıl ölç. Gerekirse güç kartını 2. el bile bulursun. Bağlantıların lehim çatlağı açısından da kontrolünü yap. Bazen çatlak oluyor basitçe çözülüyor.

JOKERAS

Alıntı yapılan: Maxim - 03 Ocak 2023, 11:34:05Dün şöyle bişey oldu
power supplayda bazı yerleri ölçerken aç kapa yapıyordum
normalde kumandadan açınca 15 watt çekiyor, kapıyorsun 0 watt

bir kere ekran aydınlık geldi
yani arka aydınlatmayı çalışırken gördüm, ekranda yazı falan yoktu ama
zaten çektiği güç 120 watt falandı o anda. (çok net dikkat etmedim güce)
kapadım açtım gene gitti.

şimdi buradan acaba arka ledler sağlam diyebilirmiyiz? bilemedim

bu arada bu power katı çok basit sanki diyordum meğer asıl hazine alt yüzdeymiş :)

Hayır!Arka Ledler sağlam diyemeyiz.

Led'lerin bir kaçı bozulmuş, üzerinden geçen Gerilim artmış gibi görünüyor.
Led sürücü Protect limitlerinin üzerindeki bir değer demekki Led sürücü korumaya geçiyor.

Power vs uğraşmayın, çünkü Fazla karıştırmanın sonu kötü bitebilir.
Ana kart arızasına sebep olabilirsiniz.
Ne kadar güç çektiğine bakarak Tamir olmaz,bu yanıltır.

Ekranı söküp ledleri değiştirin.Hepsi bu.

Edit; Kartın alt tarafının resmini görünce durum daha net anlaşıldı.
Sizin Cihaz E-Led.Yukarıdaki  yazıda anlattığım  durum.Resimde gördüğünüz Moslar ,Led barı tarayan Transistörler.
6 Kanal.Bu Kanallardan birinde bile gerilim dengesizliği oluşursa Led sürücü Protect olur.
Yine söylüyorum Led bar arızası.

Maxim

Alıntı yapılan: JOKERAS - 03 Ocak 2023, 12:55:36Hayır!Arka Ledler sağlam diyemeyiz.

Led'lerin bir kaçı bozulmuş, üzerinden geçen Gerilim artmış gibi görünüyor.
Led sürücü Protect limitlerinin üzerindeki bir değer demekki Led sürücü korumaya geçiyor.

Power vs uğraşmayın, çünkü Fazla karıştırmanın sonu kötü bitebilir.
Ana kart arızasına sebep olabilirsiniz.
Ne kadar güç çektiğine bakarak Tamir olmaz,bu yanıltır.

Ekranı söküp ledleri değiştirin.Hepsi bu.

Edit; Kartın alt tarafının resmini görünce durum daha net anlaşıldı.
Sizin Cihaz E-Led.Yukarıdaki  yazıda anlattığım  durum.Resimde gördüğünüz Moslar ,Led barı tarayan Transistörler.
6 Kanal.Bu Kanallardan birinde bile gerilim dengesizliği oluşursa Led sürücü Protect olur.
Yine söylüyorum Led bar arızası.

2 sorum var

resimde işaretli yerde GND ve LED+ yazıyor
burada 94 volt dc okuyorum, bir anlamı varmı?

birde bu değişecek ledleri nereden temin edebilirim?
kim satar, kabaca ne kadardır fiyatı?