Stm32f103 Hard Fault Hakkında

Başlatan Furkaneerdem, 04 Ocak 2023, 22:43:15

Furkaneerdem

Merhaba. Stm32F103 ile bir proje geliştiriyorum. Geliştirme yaptığım kartta bulunan mevcut bir yazılım vardı. Kaynak kodu bizde olmadığı için yazılımı yeniden yapmaya başladım.  Eski yazılımın aynısını yaptım. Aynı kart üzerinde yazılımımı yükleyip denemeler yapıyorum. Donanımsal olarak her şey aynı olmasına rağmen role çekme veya bırakma esnasında rolede yük bağlıysa mikrodenetleyici HardFault'a düşüyor. Rolenin çıkışında yük olmazsa sorun olmuyor. Kart üzerinde eskiden çalışan yazılımı yüklüyorum roleye yük bağlı olsa da olmasa da normal çalışıyor. Durumu donanımsal olarak çözmeyi düşünebilirim ama yazılım kısmında nerede hata yaptığımı anlamadım. Bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek birisi var mı?

superconductor

Belli ki eski yazılım ile de hard fault tetikleniyordu fakat watchdog vs. durumu kurtarıyordu. Tavsiyem önce problemi donanımda çözmek daha sonra yazılımda recovery mekanizmaları(watch dog yada exception handling gibi) kurmak olur.

MrDarK

Eğer yazılım hardfault aldığında breakpoint ile yazılımı durdurabilirsen call stack i takip ederek ilgili hatanın kaynağını bulabilirsin. Bence diğer kart çalışıyor seninki çalışmıyor ise yazılımda hata olabilir
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Furkaneerdem

Konu çözüldü. Aslında sebebi atladığım çok basit bir olaydanmış. Boşta kalan pinlerin çıkış olarak ayarlanmasıyla birlikte problem kalmadı.