Arti kare dalgadan 1s sonra eksi kare dalga olusturma

Başlatan mfurkan7, 05 Ocak 2023, 00:53:02

mfurkan7

Merhabalar,
Arti kare dalgadan 1saniye sonra eksi bir kare dalga olusturmaya calisiyorum ama beceremedim.
74LS04 kullandim ama tahmin ettigim gibi olmadi. Arduino ile nasil yapabilirim?

sinus

Arduino veya lojik kapılar negatif çıkış vermezler.

Opampla karşılaştırıcı yaparsan olabilir.

Mr.Thinking

Böyle bir devre yapıp tüm bays leri işlemcinin ayrı pinlerinden süreceksiniz.
ego=1/Knowledge

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: mfurkan7 - 05 Ocak 2023, 00:53:02Merhabalar,
Arti kare dalgadan 1saniye sonra eksi bir kare dalga olusturmaya calisiyorum.

İstediğin sinyal şeklini V/t olarak çizer misin ?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 05 Ocak 2023, 09:00:37İstediğin sinyal şeklini V/t olarak çizer misin ?
Çok doğru bir soru. Voltaj ve zaman çizelgesi çok önemli.
ego=1/Knowledge

mfurkan7

Asagidaki gibi bir sinyal istiyorum hocam. Tepe +6V, cukur -6v olacak.

OPAMP ile de yapamadim. LM358 denedim olmadi.

Mr.Thinking

ego=1/Knowledge

mfurkan7

simetrik gerilim gerekiyor hocam. Simetrik gerilim kullanmak terimine asina degilim. Opamp icin soruyorsaniz sadece pil baglayarak deneme yaptim.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: mfurkan7 - 05 Ocak 2023, 10:41:43simetrik gerilim gerekiyor hocam. Simetrik gerilim kullanmak terimine asina degilim. Opamp icin soruyorsaniz sadece pil baglayarak deneme yaptim.
Neden böyle bir dalgaya ihtiyacın var ve bu dalga periyodik mi olacak yoksa 1 keremi çıkacak?
ego=1/Knowledge

mfurkan7

Hocam solenoid valve test edecegim. Periyodik olarak bu dalgayi verecegim. Her 6sn'de bir cizdigim sinyali göndermek istiyorum.
Aslinda cizdigim sinyali bir sekilde elde edebilsem her türlü düzenegi kurarim.

yas

Opamp'a negatif besleme yapmadan negatif sinyal çıkartamazsınız. Siz her halükarda devre GND'sine göre (+) pozitif ve (-) negatif sinyaller elde etmek istiyorsanız, simetrik besleme ile devrenizi beslemeniz gerekecek. Yok sadece selenoid valfe düz veya ters besleme vermek istiyorsanız ikinci mesajdaki gibi bir sürüş tekniği kullanmanız gerekli. Yada açma kapatma periyotları 1000ms, 500ms gibi uzun sürelerse çift inverser kontağa  sahip uygun bir röle ile de istediğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mr.Thinking

TIP41 ve TIP42 gibi orta güçlü transistörlerle denemelerini pil ile yaptığını düşünerek 2 adet 9 volt pili devredeki şekilde bağlayarak yukarıdaki devreyi dener misin? Ardunionun gnd si ile dvereninki birleşmeli. Yazılım ile base lerin sırasını iyi tutturman lazım. Her iki base i aynı anda HIGH yaparsan transistörler veya pillerin bozulabilir.
Sıra şu:
Q3 BASE HIGH 500mS
Q3 BASE LOW 1000mS
Q4 BASE HIGH 500mS
Q4 BASE LOW 6000mS

ego=1/Knowledge

quarko

Yarım köprü (Half Bridge) veya tam köprü (Full Bridge) yapısı kullanarak istediğin voltajda bu sinyali üretebilirsin.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

mfurkan7

Alıntı yapılan: quarko - 05 Ocak 2023, 13:19:29Yarım köprü (Half Bridge) veya tam köprü (Full Bridge) yapısı kullanarak istediğin voltajda bu sinyali üretebilirsin.
Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 05 Ocak 2023, 12:09:12
TIP41 ve TIP42 gibi orta güçlü transistörlerle denemelerini pil ile yaptığını düşünerek 2 adet 9 volt pili devredeki şekilde bağlayarak yukarıdaki devreyi dener misin? Ardunionun gnd si ile dvereninki birleşmeli. Yazılım ile base lerin sırasını iyi tutturman lazım. Her iki base i aynı anda HIGH yaparsan transistörler veya pillerin bozulabilir.
Sıra şu:
Q3 BASE HIGH 500mS
Q3 BASE LOW 1000mS
Q4 BASE HIGH 500mS
Q4 BASE LOW 6000mS

Hocam,
Bu devreyi yaptigimda normalde sinyalimin 0V olmasi lazimken cikista -7,82V aliyorum. Üstteki NPN'i acarsam da +1,06V oluyor. Kare dalgalar arasinda 1s. farki da yapmaya calisitigimda dediginiz sira ile olmadi.

Edit:
Baselere 10k atinca arduinodan simulasyonda calisti. Bu sefer de 8.98V'den bir anda 1s ara vermeden -8.98V'ye düsüyor. Benim 1s.'ye 0V'ta bekledikten sonra -8,98V'ye inmem lazim.

Alıntı yapılan: quarko - 05 Ocak 2023, 13:19:29Yarım köprü (Half Bridge) veya tam köprü (Full Bridge) yapısı kullanarak istediğin voltajda bu sinyali üretebilirsin.
Hocam,
Iki pulse arasindaki saniye farkini nasil ayarlayabilirim? Ilk positif bir pulse verdim sonra 1s bekledim. Negatif pulse verdim. Sonra 6s bekledim. Aradaki beklemeleri full ya da half bridge rectifier ile nasil yapabilirim bilmiyorum. Örnek varsa ve paylasabilirseniz sevinirim.

Mr.Thinking

Sonuç olarak simetrik beslemeyi öğrendin. İki gerilim kaynağının birbirine bu şekilde bağlanması ile simetrik gerilim elde etmiş olursun. İki röle ile bu işi yapabilirsin. Bir röleden simetrik beslemenin pozitifini diğer röleden de negatif gerilimini ğeçirdiğinde valfi test etmiş olursun. Bu röleleri istediğin zamanlarda açıp kapatarak çok kolay yoldan yapılmış olur. Devredeki Q5 ve Q1 in yerine rölelerin açık kontaklarını koyacaksın.Q3 ve Q4 ile de rölelerin bobinini çektireceksin.
Oransal valf ise biraz bilgi beceri gerektirir.
Ek: Sana çizdiğim devre bir nevi half bridge devresi idi zaten.
ego=1/Knowledge